![Tadej Von Horvath](http://cdn.kme.si/public/images-cache/750xX/2025/01/20/2d02f99d6b495c3ccfdeceecf5799642/67ab99d340879/2d02f99d6b495c3ccfdeceecf5799642.jpeg)
Poslovnež Tadej Von Horvath, osrednji akter afere Spirit, ki je izbruhnila po sporni razdelitvi subvencij za prestrukturiranje Šaleške doline in Zasavja, je ostal še brez enega državnega milijona evrov. Tokrat v Mariboru, kjer je želel z denarjem ministrstva za gospodarstvo zgraditi butični hotel.
Šlo je za projekt prenove stavbe na Vojašniškem trgu v hotel z 20 sobami, za katerega je Von Horvath leta 2023 na razpisu za sofinanciranje domačih turističnih naložb prejel dober milijon evrov. Kot je poročala Mladina, je ministrstvo novembra lani podjetju Vital QI, ki ga je ustanovil Von Horvath, izplačalo prvih 68.250 evrov.
Toda s projektom zdaj ne bo nič. Von Horvath kot lastnik nepremičnine v Mariboru se je namreč odločil, da z nje izbriše stavbno pravico. To pomeni, da podjetje Vital QI, ki je zdaj uradno v lasti njegovega sorodnika Mihe Tetičkoviča, ne bo moglo izvesti investicije, zaradi česar ne bo več upravičeno do milijonske subvencije. Včeraj pa se je Tetičkovič odločil podjetje poslati še v likvidacijo po skrajšanem postopku.
Toda dokumentacija, ki smo jo pridobili po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja, tudi pri tem razpisu razkriva nenavadna dogajanja.
Preberite še:
Afera Spirit: to je dokument o Von Horvathu, ki ga iščejo Hanovi revizorji
Kaj bodo ugotovili revizorji, ki jih je poslal Han?
Afera Spirit je izbruhnila po medijskih razkritjih več sumov nepravilnosti pri delitvi sredstev na razpisu za prestrukturiranje premogovnih regij. Na razpisu javne agencije za spodbujanje investicij (Spirit) sta namreč skupaj za 20 milijonov evrov subvencij prejeli podjetji VonPharma SI in Vital QI, ki sta imeli leta 2023 skupaj le 1,3 milijona evrov prihodkov in pet zaposlenih.
Obe je ustanovil Tadej Von Horvath, nekdanji lastnik podjetja, ki je šlo leta 2022 na zahtevo finančne uprave (Furs) v stečaj, za seboj pa je pustilo 356 tisoč evrov davčnega dolga. Pri tem so na Spiritu spregledali, da je Von Horvath za isti denar kandidiral dvakrat. Odločitev o podelitvi subvencij so zato razveljavili, s položaja pa je odstopil direktor agencije Rok Capl.
Sporni razpis so na zahtevo ministra za gospodarstvo Matjaža Hana začeli pregledovati notranji revizorji. Preiskujejo ga tudi kriminalisti, ki jih pri tem usmerja Evropsko javno tožilstvo (EPPO). "Problem je, da so v tej Sloveniji fantje umetniki, kako se prijavljat na razpise, kako preprodajat firme," je konec januarja na TV Slovenija dejal Han.
Tudi zato bi lahko njegovi revizorji pod lupo vzeli tudi prvi razpis, na katerem je državni denar prejel Von Horvath, ki izjav za medije ne daje.
Preberite še:
Sporni razpis za Šaleško dolino: bi državni milijoni končali na računu v Dubaju?
Von Horvath se ni mogel prijaviti. Nato so spremenili pogoje.
Na tem razpisu je ministrstvo razdelilo 58 milijonov evrov za sofinanciranje domačih turističnih naložb, o čemer smo na necenzurirano.si prvič poročali že decembra 2023. Von Horvath se je na razpis prijavil s 130 let staro, spomeniško zaščiteno stavbo v Mariboru, ki jo je kupil leta 2011. S pomočjo subvencije jo je želel prenoviti v Boutique wine hotel Vila Lent z 20 sobami.
Toda pozor: na razpis se Von Horvath po prvotnih pogojih sploh ne bi smel prijaviti. Eden od razpisnih pogojev je namreč določal, da mora biti objekt "na dan oddaje vloge na javni razpis evidentiran v Ajpesovem registru nastanitvenih obratov". In v tem registru njegovega objekta takrat ni bilo mogoče najti.
Konec septembra 2022, takoj po objavi razpisa, se je zato Von Horvath na predstavnike ministrstva obrnil z vprašanjem, ali se lahko kljub temu prijavi na razpis. Po nekaj dneh so mu odgovorili, da bo prišlo do spremembe razpisnih pogojev. To se je tudi zgodilo. Vodja direktorata za turizem, ki je vodil razpis, je bila takrat še Ksenija Flegar, nato jo je na položaju zamenjala Dubravka Kalin.
Preberite še:
Komu bo šlo 20 milijonov? Bivšemu članu podmladka SD, za katerim so ostali davčni dolgovi.
Podjetje ustanovil šele po objavi razpisa
Prav takšen objekt je imel v lasti Von Horvath, ki je že 12. oktobra, torej devet dni pred spremembo razpisnih pogojev, obiskal celjsko izpostavo Ajpesa. Tam je ustanovil podjetje Magna QI, s katerim se je nato prijavil na razpis. Pozneje ga je preimenoval v Vital QI.
Medtem so na ministrstvu rok za prijavo na razpis podaljšali za dva tedna, na 19. december. Četudi so s tem verjetno želeli pridobiti čim večje število prijav, so šli obenem spet na roke Von Horvathu. Dokumentacija namreč razkriva, da je Von Horvath nekatere ključne dokumente, kot so ponudbe izvajalcev, s katerimi je utemeljil upravičene stroške, pridobil šele zadnji dan, torej 19. decembra.
Niti eden od dokumentov, ki smo jih videli, nima datuma, starejšega od 12. decembra. Celo idejna zasnova za butični hotel je bila izdelana decembra, torej tik pred oddajo prijave.
Strošek prenove: 100 tisoč evrov na sobo
A sreča je Von Horvatha spremljala še naprej. V skladu z razpisnimi pogoji bi moral imeti gradbeno dovoljenje za prenovitvena dela v rokah najpozneje deset mesecev po prejemu sklepa ministrstva o izboru, torej najpozneje marca 2024. Toda v resnici je šele takrat na upravno enoto poslal vlogo. Nekaj mesecev pozneje je pridobil gradbeno dovoljenje, ki je postalo pravnomočno konec junija 2024.
Kako je kljub temu uspel izpolniti razpisne pogoje? Odgovor: ker so na ministrstvu več mesecev zamujali z ocenjevanjem vlog in izdajo sklepov. Obenem so morali denar, ki so ga razdelili, prerazporejati med posameznimi sklopi. O prejemnikih so zato odločili šele avgusta 2023. Naključno ali ne, to je natanko deset mesecev, preden je Von Horvath pridobil pravnomočno gradbeno dovoljenje.
Vrednost gradbenih in obrtniških del pri projektu je Von Horvath ocenil na dva milijona evrov. Za ta denar bi prenovil in preuredil dobrih 600 kvadratnih metrov površin v 20 sob. Prav visoki stroški, v povprečju 100 tisoč evrov na hotelsko sobo, so tudi razlog, zakaj je podjetje Magna QI sploh prišlo do tako visoke državne subvencije.
Kot je razvidno iz dokumentacije, bi vsa ta dela moralo opraviti podjetje L-Gradnje iz Prebolda, ki je bilo do julija 2022 v 50-odstotni lasti Von Horvatha. Takrat je svoj delež prodal direktorju Jerneju Lenku, ki se na naša vprašanja ni odzval. Po naših informacijah pa naj bi podjetje L- Gradnje sodelovalo tudi pri nekaterih drugih investicijah Von Horvatha.