Dvojna vloga svetovalca ministrice: pisal zakon, ki mu odpira vrata do javnega denarja
Nov zakon o psihoterapiji, ki razburja velik del strokovne javnosti, bo dostop do denarja iz javne zdravstvene blagajne omogočil tudi njegovemu soavtorju Alešu Živkoviču, svetovalcu ministrice za zdravje. Ta je pred meseci v Sloveniji ustanovil podjetje za psihoterapevtsko dejavnost.

Poslanci državnega zbora bodo v prihodnjih tednih odločali o novem zakonu o psihoterapiji, po katerem bo ta dejavnost postala del zdravstva, financirala pa se bo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Medtem ko psihoterapevti takšno ureditev področja pozdravljajo, ji odločno nasprotujejo številni psihiatri in klinični psihologi. Ti svarijo pred morebitno uporabo nestrokovnih metod pomoči ljudem s težavami v duševnem zdravju.
Pri pripravi zakona, o katerem že leto dni teče burna javna razprava, je imel ključno vlogo Aleš Živkovič, že od leta 2023 posebni svetovalec ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel za področje psihoterapije. Gre za nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu finance v drugi vladi Janeza Janše, kjer je bil zadolžen za področje davkov. Po odhodu iz politike se je Živkovič, sicer ekonomist, ki živi v Londonu, najprej ukvarjal z razvojem aplikacije za zmenke, nato pa s psihoterapevtskim svetovanjem.
Toda obstaja sum, da je Živkovič kot svetovalec ministrice v konfliktu interesov.
Slabo leto dni po tem, ko je začel delati za ministrstvo, je namreč v Sloveniji odprl podjetje, ki se ukvarja s psihoterapijo in svetovanjem. To je storil že po tem, ko je pomagal spisati zakon, s katerim bodo zasebni psihoterapevti, torej tudi Živkovič, upravičeni do plačevanja denarja za opravljene storitve iz javne zdravstvene blagajne.
Je svetovalec ministrice pomagal pisati zakon tudi zase? In kaj o tem pravijo na ministrstvu?
Preberite še:
Aleš Živkovič, podjetnik, ki se je ukvarjal s spletno zmenkarijo, dela »pro bono«
Podjetnik, ki si je kot svetovalec odprl vrata do poslov
Da je imel Aleš Živkovič eno ključnih vlog pri zakonu, je razvidno že iz predloga novele, ki ga je vlada poslala v parlament. Tam lahko preberemo, da je pri pripravi zakona sodeloval kot "posebni svetovalec ministrice za zdravje za področje psihoterapije, ki živi in kot psihoterapevt dela v Združenem kraljestvu Velike Britanije in Severne Irske".
Tudi sam Živkovič se javno predstavlja kot "posebni svetovalec ministrice". To je zapisal na lastni spletni strani, prek katere je maja lani začel ponujati storitve psihoterapije, svetovanje in klinične supervizije. Oktobra lani so nam na ministrstvu potrdili, da so z Živkovičem sklenili pogodbo o zaposlitvi za delovno mesto višjega svetovalca, in sicer za osem ur na teden.
"Delovne naloge Aleša Živkoviča se nanašajo na urejanje področja psihoterapije, vključno s sodelovanjem pri oblikovanju rešitev na specifičnih strokovnih področjih, povezanih z regulacijo psihoterapevtske dejavnosti v Sloveniji," pa so nam pojasnili včeraj.
Konec lanskega junija je ministrstvo predlog zakona poslalo v javno obravnavo, ki se je končala v zadnjih dneh avgusta. Toda tri tedne pred iztekom tega roka je Živkovič v Ljubljani ustanovil podjetje Intraego, ki ga je registriral za psihoterapijo, svetovanje in izobraževanje. To domuje na istem naslovu kot več drugih psihoterapevtov in specializantov za transakcijsko analizo.
Preberite še:
Dvojna vloga svetovalca ministrice Prevolnik Rupel: kaj počne pri Bitencu in Beović?
Za ministrstvo Živkovičeva dvojna vloga ni sporna
To pomeni, da Živkovič že več mesecev hkrati deluje kot svetovalec ministrice za psihoterapijo in lastnik podjetja, ki mu gre nov zakon na roko. "Aleš Živkovič ima zasebno prakso na področju psihoterapije. Psihoterapevtske obravnave so poleg izkušenj v britanskem javnem zdravstvu tudi izkušnje, zaradi katerih je bil na ministrstvu angažiran kot svetovalec," so nam na vprašanje, ali je Živkovič kot svetovalec po njihovem v konfliktu interesov, odgovorili na ministrstvu.
Toda podjetje Intraego, ki ga je ustanovil, bo lahko v primeru, če bo zakon v sedanji obliki sprejet, brez večjih težav pridobilo licenco za opravljanje psihoterapevtske dejavnosti, s katero bo upravičeno do denarja iz javne zdravstvene blagajne. Za to bi moralo izpolniti le dva pogoja: zaposliti vsaj enega psihoterapevta z licenco in imeti prostore za opravljanje dejavnosti.
Klinični psihologi in psihiatri so najbolj kritični prav do pogojev za pridobitev te licence. Po novem zakonu bo namreč za licenco pri posameznikih dovolj univerzitetna izobrazba druge stopnje ne glede na to, ali gre za zdravstveno smer ali ne.
Živkovič teh pomislekov ne deli. "Obstaja shizofrena situacija, v kateri polno kvalificiran psihoterapevt ne more opravljati psihoterapije v okviru javnega zdravstva, saj ni ne klinični psiholog in ne psihiater, pri čemer pa nekdo, ki ne dosega sodobnih kriterijev za usposobljenost psihoterapevta, to delo trenutno lahko opravlja," je pred letom dni dejal v pogovoru za Žurnal24.
Preberite še:
Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega svetovalca ministrice Prevolnik Rupel.
Bo Živkovič izobraževal psihoterapevte z licenco?
V dobrih štirih mesecih lanskega leta je Živkovičevo podjetje Intraego ustvarilo 63 tisoč evrov prihodkov in dobrih 46 tisoč evrov dobička. V istem času, septembra lani, je Živkovič vložil zahtevo za izbris svojega podjetja z istim imenom v Veliki Britaniji, a jo je pozneje umaknil. Do lani je imel Živkovič v Londonu v lasti še podjetje EDC51, ki se je prav tako ukvarjalo s psihoterapevtsko dejavnostjo. Zaprl ga je lani jeseni.
Vse to kaže na Živkovičevo namero, da glavnino svoje dejavnosti še pred sprejetjem zakona preseli v Slovenijo. Prek podjetja v Ljubljani se bo očitno ukvarjal tako s psihoterapijo kot z izobraževanjem novih psihoterapevtov, saj je v zadnjih letih deloval kot mentor in supervizor drugim psihoterapevtom in svetovalcem.
To mu ob pričakovanem razcvetu dejavnosti in vplivu, ki ga ima na ministrstvu, odpira vrata do precej večjega prometa. Živkovič je bil sicer svetovalec ministrstva za zdravje že v času vlade Boruta Pahorja, ko ga je vodil Dorjan Marušič, v tem mandatu verjetno ključni zaupnik ministrice Prevolnik Rupel. Takrat je bil Živkovič zadolžen za področje zdravstvene ekonomike, bil pa je tudi član sveta UKC Maribor.
Iz javno dostopnih virov je sicer vidno, da je Živkovič na Otoku za različne organizacije največ delal kot svetovalec. Bistvena razlika med svetovalci in psihoterapevti je, da prvi delajo z relativno zdravo populacijo, ki ji ponujajo najrazličnejša svetovanja, treninge, programe ...
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke