Skrivnost ortodonta iz Izole: v eni uri zaračuna javni blagajni za štiri ure storitev

Imajo ortodonti res nadčloveške sposobnosti ali pa je nekaj narobe s sistemom, ki jim omogoča, da v eni uri opravijo toliko storitev, za katere bi po normativih morali nameniti štiri ure? Vse to na račun javne zdravstvene blagajne.

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
torek, 22. 4. 2025, 05:55


evgenij komljanec-Tomaž Primožic-FPA
Evgenij Komljanec (na fotografiji) od leta 2011 vodi Zdravstveni dom Izola, kjer je zaposlen za poln delovni čas. Ob tem dela do 13 ur na dan še v svoji kliniki Orthodontio, kjer opravi izjemno veliko storitev.
Tomaž Primožic/FPA

Zgodba o izolskem ortodontu Evgeniju Komljancu, ki med tednom v svoji zasebni ambulanti s koncesijo preživi od devet do 13 ur na dan, ob vsem tem pa je za osem ur dnevno zaposlen kot direktor tamkajšnjega zdravstvenega doma s 150 zaposlenimi, dobiva nove razsežnosti. 

Od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) smo namreč pridobili podrobne podatke o ortodontskih storitvah, ki jih je Komljančev zasebni zavod Orthodontio opravil v prvih dveh mesecih letošnjega leta in jih obračunal javni blagajni. Ti razkrivajo, da je Komljanec za te storitve porabil zgolj četrtino časa, ki ga predpisujejo veljavni normativi.

Ali obratno: Komljanec je v povprečju v eni uri opravil za štirikrat toliko storitev, kot jih normativi določajo za kakovostno in varno delo. Te podatke potrjujejo tudi zgodbe več staršev, ki so se odločili pri Komljancu zdraviti težave njihovih otrok z zobmi. Vsi so nam potrdili, da Komljančeva ordinacija deluje kot tekoči trak, obravnava pa je bila v nekaterih primerih celo krajša od ene minute. 

Ob vsem tem Komljančeva klinika ustvarja rekordne dobičke. Kako je vse to mogoče? In kaj počne ZZZS, torej javna zdravstvena blagajna, ki očitno brez zadržkov ali dodatnih vprašanj plačuje njegove račune?

Preberite še:
8 ur na dan v javnem zavodu, 13 ur pa v zasebni kliniki, ki mu prinaša rekordne dobičke

Za vsako uro dela mu javna blagajna plača štiri ure  

Kot smo že poročali, ima Komljančev zasebni zavod Orthodontio več kot pol milijona evrov letnih prihodkov, od tega praktično vse na račun koncesijske dejavnosti. Letno ustvari več kot 300 tisoč evrov čistega dobička. Od vsakega evra, ki ga prejme iz javne blagajne, ima torej kar 60 centov dobička. 

Poslovni rezultati Komljančevega zavoda Orthodontio

evgenij-komljanec, orthodontio
/
EBONITETE.SI

Med letoma 2019 in 2023 je zavod Orthodontio po podatkih EBONITETE.SI skupaj ustvaril kar 1,45 milijona evrov čistega dobička. To v povprečju znaša več kot 24 tisoč evrov na mesec. Po uradnih podatkih je zavod lani opravil kar 52 odstotkov več storitev od dogovorjenega števila. Te je javna zdravstvena blagajna v celoti plačala, saj od leta 2022 ortodontske storitve plačuje v neomejenih količinah.  

Toda skrivnost Komljančeve učinkovitosti, ki mu prinaša dobiček, se skriva v normativih. Ti so očitno postavljeni krepko prenizko. Podatki ZZZS tako razkrivajo:

- da je zavod Orthodontio v januarju in februarju 2025 opravil 4.671 različnih storitev, torej v povprečju okrog 80 na dan, in to v skupni vrednosti 117 tisoč evrov. 

- samo za namestitve fiksnih zobnih aparatov, za kar je od ZZZS prejel največ denarja, bi moral po časovnih normativih porabiti več kot 900 ur. Za vse obračunane storitve pa je vsaj na papirju potreboval več kot 1500 ur. To je tudi teoretično nemogoče, saj je to več od števila vseh ur, ki sta jih imela skupaj meseca januar in februar.

- in res: Komljanec naj bi v tem času v svoji ambulanti preživel "le" nekaj več kot 350 ur, torej približno štirikrat manj. Obenem bi del tega časa moral nameniti še načrtovanju pregledov. Januarja in februarja je skupaj obravnaval 808 pacientov, v povprečju 23 na dan. 

Toliko pacientov je imel Komljanec januarja in februarja letos

evgenij-komljanec
/
ZZZS

Preberite še:
Kako je mogoče, da direktor zdravstvenega doma 13 ur na dan dela v zasebni ambulanti?

Številke se skladajo, če Komljanec ne spi in ne je

Povedano preprosteje: Komljanec v eni uri opravi storitve, za katere ga javna zdravstvena blagajna plača, kot da jih je opravljal štiri ure. 

V dneh po razkritju visokih dobičkov klinike Orthodontio se je tako na nas obrnilo več staršev otrok, ki so za zdravljenje ortodontskih težav izbrali Komljanca. Njihove zgodbe so zelo podobne. Nekateri otroci so bili na stolu celo manj kot minuto, pri čemer so se morali v Izolo vračati večkrat – za vsako storitev posebej. 

Komljanec že več tednov ne odgovarja na naša vprašanja, zato smo se za pomoč obrnili na ZZZS. Tamkajšnji podatki se skladajo z zgodbami staršev. Kot so namreč pojasnili na ZZZS, je zavod Orthodontio v prvih dveh mesecih letošnjega leta med drugim opravil naslednje ortodontske storitve: 

- 618 lingvalnih ali labialnih lokov v fiksnih konstrukcijah. Vrednost ene znaša blizu 95 evrov. Za vse je tako prejel 58.600 evrov. V skladu z "zeleno knjigo" ima zanjo predvidenih 90 minut dela. Vsega skupaj torej 927 ur. 

evgenij-komljanec
Delovni čas njegove ambulante v Portorožu.
Posnetek zaslona

- 1002 fiksacije nosilca z jedkanjem ali brez. Vrednost ene je 16 evrov, skupno torej 15.800 evrov. Za to storitev naj bi šlo 15 minut dela. Skupno bi torej moral porabiti 250 ur.

- 437 aktivnih elementov v fiksnih konstrukcijah. Ena takšna storitev je vredna 21 evrov, skupno 9.200 evrov, zanjo pa naj bi šlo 20 minut dela. Za te storitve naj bi Komljanec porabil skupno 146 ur.

- 39 fiksnih retinerjev. Vrednost enega znaša 143 evrov, kar pomeni skupaj okoli 5.600 evrov. Za to storitev naj bi ortodonti potrebovali 110 minut, kar znese 71 ur.

evgenij-komljanec
Delovni čas njegove ambulante v Izoli.
Posnetek zaslona

Skupaj mu je torej javna zdravstvena blagajna v dveh mesecih plačala za skoraj 1.400 ur dela. Za primerjavo: če bi Komljanec za vsako od opravljenih storitev porabil toliko časa, kot ga določajo normativi, bi moral vsak v januarju in februarju (tudi čez vikend) v povprečju delati skoraj 24 ur, torej brez ene ure za spanje ali prehrano. 

Preberite še:
Šef zdravstvenega doma dela še kot zasebni ortodont. Ima 300 tisoč evrov letnega dobička.

Normativi so zlata jama za dobičke ortodontov 

Na seznamu ZZZS smo sicer našli še 15 drugih ortodontskih storitev, za katere je Komljančev zavod porabil več deset ur in prejel dodatnih več deset tisoč evrov.  Po podatkih iz januarja in februarja je tako pred njim novo rekordno leto.

Vse to nakazuje, da so dogovorjeni časovni normativi za ortodonte postavljeni bistveno prenizko. Praktično vsi ortodonti s koncesijo namreč delajo več od predpisanega programa, največji med njimi pa ustvarjajo visoke dobičke. Zato bi moral ZZZS čim prej preveriti ustreznost časovnih normativov. 

Po zadnjih podatkih Zdravniške zbornice v javnih zdravstvenih zavodih dela 36 ortodontov, pri koncesionarjih pa 34. Čeprav je število obeh praktično enako, pa koncesionarji opravijo kar 27 odstotkov več ortodontskih storitev. To je logično, saj so zanje plačani po količini, medtem ko ortodonti v javnih zavodih za morebitno hitrejše delo niso enako nagrajeni. Sedanji normativi tako spodbujajo selitev h koncesionarjem in v samoplačniške ambulante, kjer ustvarjajo visoke dobičke.