8 ur na dan v javnem zavodu, 13 ur pa v zasebni kliniki, ki mu prinaša rekordne dobičke

Ima dan direktorja ZD Izola in lastnika najbolj dobičkonosne ortodontske klinike res samo 24 ur? Kako je namreč mogoče, da uradno osem ur na dan dela v javnem zavodu, še dodatnih 13 ur dnevno pa v svoji kliniki?

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
petek, 11. 4. 2025, 05:55


935243_075_komljan
Ortodont Evgenij Komljanec je po dveh tednih razkril, da je za polni delovni čas zaposlen kot direktor Zdravstvenega doma Izola. Vsak teden ob 40 urah, ki jih uradno preživi v službi, še dodatnih 53 ur dela v lastni zasebni ambulanti, ki mu prinaša astronomske dobičke.
Tomaž Primožič/FPA

Konec marca smo razkrili, da dolgoletni direktor Zdravstvenega doma (ZD) Izola Evgenij Komljanec obenem dela še kot ortodont v lastni zasebni kliniki Orthodontio s koncesijo, ki na leto ustvari več kot 300 tisoč evrov dobička. Zdaj zgodba dobiva nadaljevanje. 

Po več kot dveh tednih čakanja in po posredovanju informacijskega pooblaščenca, ki jim je zagrozil s prekrškovnim postopkom in visoko globo, so nam v ZD Izola naposled potrdili, da je Komljanec pri njih zaposlen za poln delovni čas. To pomeni, da bi moral vodenju tega javnega zavoda s 150 zaposlenimi in devetimi milijoni evrov proračuna nameniti najmanj 40 ur na teden.

Toda pozor: medtem ko je Komljanec osem ur na dan uradno zaposlen kot direktor ZD Izola, za kar prejme več kot 4.000 evrov mesečnega plačila, v svoji kliniki dela še dodatnih do 13 ur dnevno, skupaj pa kar 53 ur na teden. Do lani se je sicer Komljanec ukvarjal še s politiko in bil občinski svetnik v Izoli.

Vse to odpira vprašanje nadzora nad Komljančevim delom. Ne samo v ZD Izola, za kar je odgovoren svet javnega zavoda pod vodstvom Aleša Bohinca, ampak tudi v kliniki Orthodontio. Ta se praktično v celoti financira z denarjem Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), torej javne zdravstvene blagajne, med vsemi ortodontskimi centri pri nas pa dosega daleč najvišje dobičke.

Kako je mogoče, da Komljanec več dni na teden uradno dela tudi po 21 ur? Ima njegov dan res zgolj 24 ur?

ales-bohinec
Predsednik sveta ZD Izola Aleš Bohinec (na fotografiji) že dva tedna o primeru Komljanec ne daje izjav.
Linkedin

Preberite še:
Kako je mogoče, da direktor zdravstvenega doma 13 ur na dan dela v zasebni ambulanti?

Kakšen je Komljančev delovnik v zasebni kliniki

Kot smo poročali, ima klinika Orthodontio dve koncesiji, eno za lokacijo v Izoli in drugo v Portorožu. V obeh storitve opravlja Komljanec, ob sredah in sobotah pa mu pomaga še ortodontka Maša Farkaš z Vrhnike. Njegov uradni delovnik, ki ga je predložil tudi ZZZS, je takšen: 

- v ponedeljek začne ob 7h30 v Portorožu in tam dela do 10h. Uro pozneje z delovanjem začne druga ambulanta v Izoli, ki je od prve oddaljena približno 15 minut vožnje. Odprta je do 19h30. Delu v svoji kliniki torej nameni 12 ur.

- v torek zavod Orthodontio začne z delovanjem že ob 7h, prav tako v Portorožu, in obratuje do 14h. Od 15h do 20h Komljanec preživi v Izoli. Za delo v kliniki tako skupaj porabi kar 13 ur.

- v sredo začne ob 7h v Izoli in zapre ob 13h. Od 14h do 18h30 pa dela v Portorožu.

- v četrtek je ves dan v Portorožu, od 7h do 19h.

- petkov delovnik v Izoli je najkrajši in traja od 7h do 16h30, torej "le" devet ur in pol.

evgenij-komljanec
/
Posnetek zaslona

evgenij-komljanec
/
Posnetek zaslona

To pomeni, da Komljanec z upoštevanjem prekinitev za malico, prevoza z ene na drugo lokacijo in priprave vsak teden za delovanje svojega zavoda Orthodontio porabi kar 53 ur. Gre za redni ordinacijski čas, ki je objavljen na njegovih spletnih straneh. Enakega so nam posredovali z ZZZS.

Preberite še:
Šef zdravstvenega doma dela še kot zasebni ortodont. Ima 300 tisoč evrov letnega dobička.

"Ne potrebujem dovoljenja za delo drugje"

V tem času bi moral biti Komljanec fizično prisoten v ortodontski ambulanti ali vsaj zagotoviti nadomestnega zdravnika. To je recimo običajno praksa v času bolniške odsotnosti oziroma dopusta. 

Toda podatki ZZZS razkrivajo, da je Komljanec v svoji kliniki, ki je leta 2023 zaposlovala le dve osebi, tudi vse bolj dejaven. V prvih dveh mesecih letošnjega leta je namreč opravil 17 odstotkov več storitev kot v enakem obdobju lani in 26 odstotkov več kot leta 2023. 

Kako ob tem najde še dovolj časa za ZD Izola, ni mogoče preveriti. Komljanec namreč na naša vprašanja o tem, kako usklajuje oba delovnika - eden je dolg 8, drugi pa tudi do 13 ur - ne odgovarja. Za izjave ni dosegljiv tudi predsednik sveta zavoda Aleš Bohinec.

Kot je pojasnil Komljanec, pa od ZD Izola nikoli ni pridobil dovoljenja za delo pri drugih delodajalcih. "Dovoljenja ne potrebujem, ker ne opravljam nobene zdravstvene dejavnosti v ZD Izola," nam je dejal.

Poslovni rezultati zavoda Orthodontio

evgenij-komljanec, orthodontio
/
EBONITETE.SI

Preberite še:
Očesni kirurg, zaposlen v UKC, si je v enem letu iz zasebne klinike izplačal 3,6 milijona

So normativi za ortodonte prenizki? 

Razloge za neverjetno delovno učinkovitost Komljančeve klinike Orthodontio gre iskati predvsem v visokem zaslužku. Država namreč ortodontske storitve zaradi dolgih čakalnih dob in velikega števila čakajočih že od leta 2022 plačuje v neomejenih količinah. 

Pri večini največjih ortodontskih centrov so se dodatni prihodki v veliki meri prelili v rekordne dobičke. Najvišji pa so prav pri Komljancu. V obdobju od 2021 do 2023 je Orthodontio ob dobrih 500 tisoč evrov prihodkov zabeležil kar med 260 in 350 tisoč evrov letnega dobička. V povprečju torej skoraj 24 tisoč evrov na mesec.

Na tej točki pridemo tudi do vprašanja normativov. Ordinacijski čas Komljančeve klinike, torej čas, v katerem lahko opravlja storitve, se v zadnjih letih ni spreminjal. Kljub temu se je njena učinkovitost samo od leta 2023 zvišala za četrtino. To bi lahko pomenilo, da bi bil lahko čas, predpisan za izvedbo ortodontske storitve, bistveno krajši.

Z drugimi besedami: ortodontske klinike bi lahko za denar, ki ga prejmejo od ZZZS, naredile bistveno več kot prej in s tem krajšale čakalne vrste.

Na ZZZS, kjer že nekaj časa javno objavljajo podatke o tem, koliko storitev dnevno opravijo posamezni zdravniki v javnih ustanovah in koncesijskih ambulantah, sicer teh podatkov zaenkrat za ortodonte ne objavljajo.