Na necenzurirano.si smo včeraj razkrili, da je novega lastnika dobil skoraj tisoč let star renesančni dvorec Drnča pri Begunjah na Gorenjskem. Posestvo, na katerem stoji še hotel, je za slabe tri milijone evrov kupilo podjetje Orthos Nepremičnine iz Ljubljane, ki ga vodi Maja Ovsenik, lastnica največje zasebne ortodontske klinike Orthos.
Ta se včeraj ni odzvala na naše zaprosilo za pojasnila. Med drugim nas je zanimalo, kako je financirala nakup dvorca s posestvom. Njena klinika Orthos je imela konec leta 2023 na bančnem računu le 35 tisoč evrov. Kot smo že poročali, si je podjetje Orthos Nepremičnine dobro polovico denarja za nakup izposodilo na sivem trgu po zelo visoki, kar 14-odstotni obrestni meri, to posojilo pa mora vrniti v treh mesecih. Kdo je zagotovil preostali del kupnine za nakup dvorca, uradno ni znano.
Toda več podatkov nakazuje, da bi to lahko bil njen soprog Matjaž Ovsenik, dolgoletni častni konzul Cipra v Sloveniji, ki je uradno brez premoženja. Leta 2021 je končal v osebnem stečaju, ki ga je zahtevala finančna uprava (Furs). Razlog: za več kot 340 tisoč evrov neporavnanih davčnih obveznosti.
Teh danes ni več. Ovsenikov osebni stečaj se je namreč pravnomočno končal septembra lani. Njegovi dolgovi so bili izbrisani, upniki na čelu z državo pa so iz stečajne mase dobili le drobiž. Le tri mesece prej je Maja Ovsenik podpisala skoraj tri milijone evrov vredno pogodbo o nakupu dvorca s posestvom.
Kaj vse nakazuje, da ji je pri tem pomagal soprog? In kako je temu tudi v osebnem stečaju uspelo upravljati z več milijonov evrov vrednim premoženjem?
Preberite še:
Zasebna zobozdravnica, sestra Marka Bitenca, si je kupila dvorec na Gorenjskem
Ustanovila podjetje, kontakt pa je e-naslov soproga
Podjetje Orthos Nepremičnine je bilo ustanovljeno konec maja lani, slab mesec dni pred podpisom pogodbe o nakupu dvorca. Toda pozor: čeprav se je kot edina lastnica tega podjetja vpisala klinika Orthos, direktorica pa Maja Ovsenik, z njim očitno upravlja Matjaž Ovsenik.
Njegov osebni elektronski naslov je namreč naveden pri kontaktnih podatkih v javnem poslovnem registru Ajpes.
To pomeni, da je Matjaž Ovsenik oseba, na katero se morajo v zvezi s podjetjem obrniti državni organi in zainteresirani poslovni partnerji. Zakaj je temu tako, ni mogoče preveriti. Ovsenik na naša vprašanja včeraj ni odgovoril.
V času ustanovitve podjetja, ki je kupilo dvorec s posestvom, je bil Ovsenik še v osebnem stečaju. Več kot deset upnikov na čelu z državo je v njem prijavilo za 646 tisoč evrov terjatev, nazaj pa dobilo le nekaj odstotkov zahtevanega denarja. V Ovsenikovo stečajno maso je namreč v slabih štirih letih priteklo le nekaj manj kot 20 tisoč evrov, pa še to večinoma iz naslova prekinjenega dodatnega pokojninskega zavarovanja.
Kako je torej sploh mogoče, da bi sodeloval pri več milijonov evrov poslu z dvorcem?
Preberite še:
Najdražje prodaje 2024: kdo je kupec luksuznega posestva nekoč najbogatejšega Mirka Tuša
Kdo je Matjaž Ovsenik
Ovsenik ima pestro poslovno zgodovino. Leta 2005 je prevzel vodenje Casinoja Ljubljana, pozneje pa je bil član njegove uprave. Še vedno je častni konzul Cipra. Znan je tudi po tem, da je v Slovenijo pripeljal nemško trgovsko verigo Müller.
Že sredi prejšnjega desetletja ga je bilo mogoče najti na seznamu davčnih dolžnikov. Leta 2021 je končal v osebnem stečaju prav zato, ker je državi dolgoval več kot 340 tisoč evrov.
Toda Ovsenik je že od nekdaj deloval tudi prek podjetij, v katerih je nastopal kot direktor, ne pa kot uradni lastnik. To vlogo je prepuščal skrivnostnim podjetjem s sedežem v tujini.
Zadnjih sedem let je Ovsenik direktor podjetja ERM Nepremičnine, ki ima za 3,5 milijona evrov premoženja. V lasti ima stavbo na Mestnem trgu pod ljubljanskim gradom. Dolgo časa je vodil tudi podjetje Dom-Trgovina, ki s prodajo kuhinjskih pripomočkov in izdelkov iz porcelana ustvari okoli pol milijona evrov prihodkov na leto. Z direktorskega položaja se je umaknil štiri dni po začetku osebnega stečaja.
Obe podjetji, ki jih je oziroma še vodi Ovsenik, imata istega lastnika. To je podjetje MCT Handelsgesellschaft s sedežem v Beljaku na avstrijskem Koroškem. Njegov lastnik je tamkajšnji davčni svetovalec Franz Oberauer, direktor pa Ovsenik. Pred letom 2017, ko se je pojavilo avstrijsko podjetje, je bil njegov poslovni imperij v rokah podjetja iz Liechtensteina.
Preberite še:
Zakaj država plačuje obsojeno nekdanjo menedžerko leta Tatjano Fink
Premoženje na Hrvaškem pred stečajem prodal soprogi
Že takrat sta bila Matjaž in Maja Ovsenik tudi poslovno povezana. Podjetje iz Beljaka, ki ga vodil Ovsenik, je imelo na Hrvaškem lasti družbo ERM Zagreb, ki ima v lasti apartmajsko hišo v naselju Dajla pri Novigradu in več drugega premoženja. Leta 2021, ko je šel Matjaž Ovsenik v osebni stečaj, so ga Avstrijci prodali Maji Ovsenik.
Kljub temu je ta družba še naprej prejemala denar iz imperija Matjaža Ovsenika. Njegovo podjetje ERM Nepremičnine je po javno dostopnih podatkih novembra 2023 in marca 2024 v imenu podjetja ERM Zagreb plačala dva računa v skupni vrednosti 46 tisoč evrov, in sicer občini Novigrad in tamkajšnjemu komunalnemu podjetju. Šlo je za plačilo komunalne takse.
Podjetje ERM Zagreb je sicer v preteklosti vodil njegov sorodnik Janez Ovsenik. Gre za zdajšnjega lastnika svetovalnega podjetja AACI, ki se ukvarja s certificiranjem zdravstvenih ustanov. Ustanovil ga je Dorijan Marušič, danes ključni svetovalec aktualne ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel. Sedež podjetja AACI je na Mestnem trgu, v stavbi, ki je v lasti podjetja ERM Nepremičnine, ki ga vodi Matjaž Ovsenik.
Kot smo že poročali, je dvorec Drnča, ki je bil prvič omenjen v 13. stoletju, v zadnjih letih serijsko menjaval lastnike. Zadnji je bil novomeški podjetnik Tomaž Hočevar, ki ga je nakup stal zgolj 1,4 milijona evrov. Čeprav je imel Hočevar velike načrte z butičnim turizmom, je kmalu tudi sam zašel v finančne težave. Od oktobra 2023 se je spopadal z blokadami bančnih računov, bil pa je tudi visoko zadolžen.