Nadzorni svet Petrola je danes prejel odstopno izjavo bodočega člana nadzornega sveta Branka Bračka, ki bi moral 11. aprila začeti štiriletni mandat. Zakaj se je odločil za odstop, v našem največjem naftnem trgovcu niso razkrili.
Kot kaže, ga je odneslo razkritje necenzurirano.si. Do tega položaja je namreč Bračko prišel kljub temu, da po zakonu ne bi smel. Je dolgoletni član izvršilnega odbora SDS in vodja njene celjske regijske koordinacije. Ker je torej funkcionar politične stranke, ne bi smel biti imenovan v nadzorne svete državnih podjetij.
Preberite še:
Z lažno izjavo o SDS v vrh Petrola
Z neverjetno dobrim občutkom za čas je Bračko na videz ugodil pogoju iz zakona. "Skupščina Petrola, na kateri je bil gospod Branko Bračko imenovan za člana nadzornega sveta, je bila po izteku šestmesečnega prehodnega obdobja, tako da glede na pridobljeno izjavo o izpolnjevanju pogojev ni bilo zadržkov za njegovo imenovanje," so nam pred dnevi pojasnili na SDH, ki je zaradi tega za Bračka lahko glasoval tudi na skupščini delničarjev.
Kaj razkrivajo dokumenti
Izvoljen je bil na skupščini Petrola, ki je bila 28. decembra. Kot so pojasnili na SDH, je Bračko njihovi kadrovski komisiji poslal podpisano izjavo, da se je njegova funkcija v politični strani iztekla 16. junija, torej šest mesecev in dvanajst dni prej. Toda svoje funkcije v stranki je prikril pred SDH. Njegovo početje so razgalili dokumenti, fotografije in informacije, ki smo jih pridobili. Še novembra lani, le mesec dni pred skupščino Petrola, se je namreč v komunikaciji z različnimi sogovorniki še vedno predstavljal kot član izvršilnega odbora SDS in predsednik celjske regijske koordinacije SDS.
Po zakonu o dostopu do informacij smo od SDH zahtevali vpogled v njegovo izjavo o tem, da že pol leta pred imenovanjem ni opravljal voljene funkcije v stranki. Iz dokumentacije je razvidno, da je 17. decembra lani podpisal izjavo, da ni bil vsaj šest mesecev pred tem član sveta ali izvršilnega odbora SDS, funkcija predsednika celjske regijske koordinacije SDS pa da mu je potekla 16. junija, natanko en dan pred začetkom polletnega roka, v katerem nadzornik ne sme opravljati voljenih političnih funkcij.
Po zakonu smo zahtevali tudi dokumente od občine Slovenske Konjice, iz katerih je razvidno, da se je Bračko še konec lanskega leta podpisoval kot regijski koordinator in član izvršilnega odbora SDS. Na dokumente še čakamo. Mimogrede, letošnji volilni kongres SDS bo konec maja prav v Slovenskih Konjicah, od koder je doma Bračko.