![sportna-loterija](http://cdn.kme.si/public/images-cache/750xX/2024/11/14/f715ee9b101e0dd3202fa11077a35d00/6751d2f26d761/f715ee9b101e0dd3202fa11077a35d00.jpeg)
Postopek prodaje Športne loterije, monopolista na domačem trgu športnih stav, je zaustavljen.
Takšno odločitev so po naših informacijah v tem tednu sprejela vodstva treh športnih organizacij, ki imajo v rokah večinski delež Športne loterije. To so Nogometna zveza Slovenije (NZS), na čelu katere je Radenko Mijatović, Olimpijski komite Slovenije (OKS), ki mu predseduje Franjo Bobinac, in Smučarska zveza (SZS), ki jo vodi Enzo Smrekar. O tem naj bi nekateri tudi že obvestili člane izvršnih odborov zvez.
Kot smo že poročali, pa je v zadnjih tednih v igri za nakup ostal le še en ponudnik. To je bila češka igralniška skupina Fortuna Entertainment Group, ki je skupaj s partnerji za Športno loterijo ponujala visokih 90 milijonov evrov.
Še konec prejšnjega meseca naj bi Čehi oddala zavezujočo ponudbo za nakup. A ta naj bi lastnike Športne loterije negativno presenetila. Velik del kupnine naj bi namreč Čehi pogojevali z ohranitvijo njenega nadaljnjega monopola na slovenskem trgu, kar pa je v pristojnosti države. To pa je uspešno izvedbo prodaje postavilo pod vprašaj.
Medtem na ministrstvu za finance pripravljajo novo strategijo iger na srečo, ki bi lahko slovenski trg odprla tujim ponudnikom športnih stav. To bi lahko ogrozilo poslovanje Športne loterije, ki je prek koncesijskih dajatev pomemben vir financiranja športnih in invalidskih organizacij.
Preberite še:
Bobinac, Smrekar in Mijatović prodajajo Športno loterijo oligarhu iz korupcijske afere
Smučarska zveza: posvetiti se moramo nacionalni strategiji
To informacijo so danes za necenzurirano.si potrdili tako na smučarski kot nogometni zvezi. Po objavi članka so enako zatrdili na OKS.
"Načrtovana je sprememba nacionalne strategije, ki lahko predstavlja veliko negotovost in potencialno tveganje za družbo. Zaradi tega ocenjujemo, da se je najprej potrebno posvetiti tej temi, ki je bistvena za prihodnje delovanje podjetja. Naš cilj je primerna obravnava družbe ter dolgoročna varnost naše naložbe," so povedali na SZS.
Podobno so odločitev komentirali na NZS: "Okoliščine so se spremenile, predvsem zaradi negotovosti glede nove nacionalne strategije. Prav tako so, glede na nekatere odzive iz okolja, ugotovili, da je uspešna izvedba postopka časovno in vsebinsko vprašljiva. NZS, kot odgovoren lastnik ocenjuje, da je v tej situaciji treba pozornost usmeriti k zaščiti naložbe in družbe."
Po besedah vodstva SZS ima Športna loterija sprejeto strategijo, ki predvideva več scenarijev. "Zato pričakujemo, da bo družba, skladno s sprejeto strategijo, še naprej izvajala ukrepe za zaščito družbe in zato, da ostane sodoben in varen prireditelj iger na srečo," so dodali v Smučarski zvezi Slovenije.
Propadel še drug poizkus prodaje v dveh letih
Gre za drug postopek prodaje Športne loterije v zadnjih dveh letih, ki se bo očitno končal brez dogovora. NZS, OKS in SZS, ki obvladujejo 57 odstotkov delnic, so jih poskušale prodati že lani poleti. Takrat bi moral družbo prevzeti britanski igralniški velikan Entain skupaj s češkimi partnerji, med katerimi je bil tudi PPF, lastnik družbe Pro Plus, izdajatelja Pop TV in Kanal A.
Toda nato je prišlo do preobrata. Britanci so umaknili vlogo za izdajo soglasja za nakup, ki bi mu moral po slovenski zakonodaji zeleno luč prižgati ministrstvo za finance. Tam naj bi imeli resne zadržke, povezane s Britanci. Ti so se namreč v zadnjih letih v več državah znašli v postopkih pred regulatorji zaradi slabih oziroma neobstoječih nadzornih mehanizmov, ki bi učinkovito preprečevali pranje denarja.
Kmalu po tem so se na ministrstvu, ki ga vodi Klemen Boštjančič, odločili za pripravo nove igralniške strategije. Domači trg športnih stav in iger na srečo je namreč eden zadnjih v Evropi, ki je popolnoma zaprt za mednarodne spletne ponudnike športnih stav. Obenem se je letos začel nov postopek prodaje. Tokrat so bili svoje delnice pripravljeni prodati tudi preostali lastniki Športne loterije, med katerimi sta večja še Loterija Slovenije in državna Pošta Slovenije.
Poslovanje Športne loterije
Preberite še:
Toliko milijonov ponujajo Mijatoviću, Smrekarju, Bobincu ...
Češki lastnik Pop TV je ponudil premalo
V ožji izbor sta se prebila dva potencialna prevzemnika s Češke, ki sta oba v preteklosti že sodelovala pri poslih v Sloveniji.
- češka družba Emma Capital, ki upravlja z več naložbenimi skladi. Njen ustanovitelj je Jiří Šmejc, generalni direktor in solastnik češke finančne skupine PPF. Za Športno loterijo se je že lani potegovala skupaj z Britanci in češko J&T, ki je največji posamezni zasebni lastnik Petrola.
- češka igralniška skupina Fortuna Entertainment Group, ki je eden vodilnih igralcev na trgih srednje in vzhodne Evrope. Njen lastnik je češka investicijska družba Penta, ki se je pred petimi leti zanimala za nakup Pop TV.
Kmalu zatem, ko so lastniki Športne loterije od njiju prejeli nezavezujoče ponudbe, se je Emma Capital umaknila iz igre, saj je ponujala premalo. V igri za nakup je tako ostala le še Fortuna, ki je bila pripravljena plačati 90 milijonov evrov. To je polovico več od tega, kar sta lani ponujala Entain in Emma Capital.
Preberite še:
Nov veliki posel za Nino Zidar Klemenčič. In spet je zraven država.
Slovaški oligarh iz korupcijske afere
Toda še preden je Fortuna oddala zavezujočo ponudbo, ki naj bi vključevala izpolnitev pogojev, na katere lastniki Športne loterije nimajo vpliva, so se postavila tudi vprašanja o ustreznosti najverjetnejšega kupca.
Lastnik češke igralniške skupine, finančna družba Penta Investments, je bil namreč pred leti vpleten v največjo korupcijsko afero na Slovaškem. Šlo je za tako imenovano zadevo Gorila, v kateri je slovaško tožilstvo preiskovalo sume podkupovanja tamkajšnjih vodilnih politikov in uradnikov.
V tej aferi je imel po poročanju slovaških medijev eno glavnih vlog Jaroslav Haščák, ustanovitelj družbe Penta Investments in eden največjih slovaških oligarhov, proti kateremu je preiskavo zaradi suma korupcije vodil slovaški urad posebnega tožilstva. Tega je vlada Roberta Fica, slovaškega populističnega voditelja, v začetku letošnjega leta ukinila. Haščák, uradno oproščen vseh obtožb, je tako od septembra letos član uprave Pente Investments, zadolžen za širitev družb v skupini, med njimi tudi Fortune Entertainment Group.