Prodaja Športne loterije, monopolista na domačem trgu športnih stav, ki letno obrne več kot 100 milijonov evrov, prihaja v ciljno ravnino.
Po naših informacijah je v igri za nakup le še en ponudnik. To je češka igralniška skupina Fortuna Entertainment Group, ki je do zdaj skupaj s partnerji za Športno loterijo ponujala 90 milijonov evrov. Do konca meseca naj bi oddala zavezujočo ponudbo za nakup. Kot smo že poročali, se med lastniki Športne loterije za prodajo najbolj zavzemajo Olimpijski komite Slovenije (OKS), ki mu predseduje Franjo Bobinac, Smučarska zveza (SZS), ki jo vodi Enzo Smrekar, in Nogometna zveza Slovenije (NZS), na čelu katere je Radenko Mijatović.
Toda do zdaj slovenski javnosti ni bilo znano, da je bil lastnik češke igralniške skupine, finančna družba Penta Investments, pred leti vpleten v največjo korupcijsko afero na Slovaškem. Šlo je za tako imenovano zadevo Gorila, v kateri je slovaško tožilstvo preiskovalo sume podkupovanja tamkajšnjih vodilnih politikov in uradnikov.
V tej aferi je imel po poročanju slovaških medijev eno glavnih vlog Jaroslav Haščák, ustanovitelj družbe Penta Investments in eden največjih slovaških oligarhov, proti kateremu je preiskavo zaradi suma korupcije vodil slovaški urad posebnega tožilstva. Tega je vlada Roberta Fica, slovaškega populističnega voditelja, v začetku letošnjega leta ukinila. Haščák, uradno oproščen vseh obtožb, je tako od septembra letos član uprave Pente Investments, zadolžen za širitev družb v skupini, med njimi tudi Fortune Entertainment Group.
Kakšna je bila torej njegova vloga v največji slovaški aferi? In zakaj je pomembno, kdo je lastnik Športne loterije?
Preberite še:
Toliko milijonov ponujajo Mijatoviću, Smrekarju, Bobincu ...
Kaj je afera Gorila
Tako imenovana afera Gorila se je začela leta 2011. Takrat so se v slovaški javnosti pojavili prepisi pogovorov iz leta 2005 in 2006, ki jih je posnela tamkajšnja tajna služba. V domnevno sporne dogovore o javnih naročilih in privatizaciji državnih podjetij so ujeli tudi Haščáka, danes enega najbogatejših Slovakov, čigar premoženje revija Forbes ocenjuje na dve milijardi ameriških dolarjev.
Afera je ponovno izbruhnila leta 2018, po umoru slovaškega novinarja Jána Kuciaka. Takrat so policisti vdrli v vilo oligarha Mariána Kočnerja, sicer glavnega osumljenca za naročilo umora, in v njegovem sefu našli USB z originalnimi posnetki prej omenjenih pogovorov. Kočner in Haščák naj bi bila sicer pred tem po ugotovitvah policije več let v stalnem stiku. Konec leta 2020 so slovaški kriminalisti preiskali prostore Pente in aretirali Haščáka. Obtožili so ga pranja denarja in korupcije. Takrat se je umaknil z vodstvenih položajev v Penti, svoje lastništvo v podjetju pa prenesel na družinske člane.
Haščáka je specializirano kazensko sodišče za kratek čas poslalo v preiskovalni pripor. Toda vrhovno sodišče ga je januarja 2021 od tam izpustilo, saj je ugotovilo, da za kazenski pregon ni podlage. Istega leta je generalni državni tožilec obtožnico zavrgel, slovaška država pa se je Haščáku opravičila.
Preberite še:
Šircelj bi odprl Slovenijo tujim loterijskim družbam
Pregon vodilo tožilstvo, ki ga je oblast ukinila
A spet je sledil preobrat. Novembra 2022 je območno tožilstvo v Bratislavi ponovno začelo pregon proti Haščáku, ki se je septembra letos končal brez vložitve obtožnice. V vmesnem času je svoj postopek vodil tudi zdaj že nekdanji urad posebnega tožilca. Haščáka in štiri druge osebe iz afere Gorila je preganjal zaradi sumov kaznivih dejanj korupcije in organiziranega kriminala.
Teh postopkov zdaj več ni, zato Haščák uradno velja za nedolžnega. Njegovo tožbo, ki jo je zaradi policijske preiskave vložil proti slovaški državi, je evropsko sodišče za človekove pravice iz procesnih razlogov zavrnilo. "Osebe so resnične, transakcije so resnične, nekatere povezave so resnične. Napačen pa je kontekst. Nismo podkupovali nikogar od politikov ali javnih osebnosti, saj za to nismo imeli nobenega razloga," je Haščák leta 2012 govoril slovaškim novinarjem.
V istem mesecu, ko je padel še zadnji postopek proti Haščáku, se je ta vrnil v upravo Pente. Kot so takrat sporočili iz podjetja, se bo osredotočil predvsem na "strateška vprašanja, povezana z možnostjo širitve nekaterih družb iz skupine". Pri tem so posebej izpostavili igralniško skupino Fortuna.
Športna loterija dosega rekordne poslovne rezultate
Preberite še:
Nov veliki posel za Nino Zidar Klemenčič. In spet je zraven država.
Ali sploh vemo, kdo bo lastnik Športne loterije?
Ta je zdaj na pragu vstopa v Športno Loterijo, pri čemer sploh ni jasno, kdo bi po morebitnem zaključku posla postal njen lastnik. Pred dobrim mesecem dni je namreč več čeških medijev poročalo, da je tudi Fortuna Entertainment Group v postopku prodaje. Zanjo se zanima več mednarodnih igralniških velikanov, pri čemer so v družbi Penta Investments že začeli z zbiranjem ponudb.
Zakaj je vprašanje, kdo bo dejanski lastnik Športne loterije, pomembno? Ker je imelo ključno vlogo pri vseh dosedanjih poizkusih prodaje.
Gre namreč za družbo, ki s koncesijskimi dajatvami zagotavlja financiranje slovenskih športnih in invalidskih organizacij. Enako pomembno je, kaj namerava početi s Športno loterijo. Skupaj z njo bi novi lastnik kupil tudi njen monopol na slovenskem trgu. Če bi se recimo odločil za zelo agresivno oglaševanje, bi lahko to ob dejstvu, da gre za področje iger na srečo, imelo tudi druge posledice, od naraščanja odvisnosti naprej.
Lani poleti je prejšnji poizkus prodaje Športne loterije propadel, ker naj bi imeli na ministrstvu za finance zadržke do predvidenega kupca - britanskega igralniškega velikana Entain, ki je ponudbo oddal skupaj z več češkimi podjetji. Entain se je v zadnjih letih v več državah znašel v postopkih pred regulatorjem zaradi slabih oziroma neobstoječih nadzornih mehanizmov, ki bi učinkovito preprečevali pranje denarja. Posel s Športno loterijo je takrat uradno propadel zato, ker so se Britanci tik pred zdajci umaknili sami.