Država rubi enega najbogatejših Slovencev. Vzeti mu hočejo apartma v Mojstrani.
Zakaj država rubi podjetje Gregorja Benčine, enega od najbogatejših Slovencev? In kaj imajo s tem podizvajalci na projektu Celovški dvori?

Čez dober mesec dni bo v enem od največjih domačih turističnih središč dražba, ki bo verjetno zelo odmevala v javnosti.
V Mojstrani, nedaleč od Kranjske Gore, bo namreč na voljo 73 kvadratnih metrov veliko trosobno stanovanje oziroma apartma v stavbi iz leta 2011. Njegov lastnik je podjetje Slovenijales, ki ga obvladuje Gregor Benčina, sicer lastnik družbe Jelovica, ki velja za enega od najbogatejših Slovencev. Apartma bo na voljo za slabih 240 tisoč evrov oziroma "le" 3.300 evrov na kvadratni meter. To je precej manj, kot so kupci v soseščini odšteli za veliko starejše stanovanjske nepremičnine.
Dražbo je razpisalo okrajno sodišče na Jesenicah. To je storilo na zahtevo Slovenskega državnega holdinga (SDH), krovnega upravljavca premoženja v lasti države, ki od Slovenijalesa terja plačilo 150 tisoč evrov. Gre za drobiž v primerjavi z dobičkom, ki ga je ta družba ustvarila v letu 2023, saj je presegel sedem milijonov evrov.
Kaj je torej v ozadju dolžniškega spora med državo in Benčino?
Preberite še:
Padel je rekord: vila enega najbogatejših Slovencev se prodaja za 6,5 milijona evrov
Dobavili okna, namesto plačila prejeli apartma
Začetek zgodbe sega v leto 2009. Takrat je podjetje Jelovica Okna v lasti Benčine kot podizvajalec družbe SGP Tehnik iz Škofje Loke delalo na obnovi Športnega centra Pokljuka. Dobavilo je okna, vredna 173 tisoč evrov.
A podjetje denarja zanje nikoli ni prejelo. Leta 2012 je namesto plačila kot kompenzacijo prejelo mansardni apartma v Mojstrani, vreden 182 tisoč evrov. Razliko je moralo še doplačati. Šlo je za apartma v naselju, ki ga je prav tako zgradila družba SGP Tehnik. Ta je leta 2014 končala v stečaju, apartmaji pa v stečajni masi. Toda ne vsi.
Kot je včeraj za necenzurirano.si pojasnil Benčina, mu družba SGP Tehnik do konca leta 2012 ni izročila izbrisne pobotnice, s katero bi lahko lastništvo apartmaja vpisal v zemljiško knjigo. To pobotnico bi morala izdati Factor banka, ki je leto dni pozneje končala v nadzorovani likvidaciji. Posojila, ki jih je banka zavarovala z apartmaji, so tako pristala v rokah Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), v javnosti bolj znane kot slabe banke.
Ta je kmalu zatem postala tudi uradna lastnica večine apartmajev. Pri štirih pa so se lahko kot lastniki vpisali drugi kupci. "Med njimi je bil tudi naš," je poudaril Benčina.
Preberite še:
Jemljejo pomoč države, pred njo pa skrivajo dobičke
Benčina: Nismo dolžnik, ampak nesrečni kupec
Skoraj istočasno je Benčina na apartmaju, ki ga je kupil, vpisal dosmrtno pravico do uporabe. Pozneje ga je prepisal na svoje drugo podjetje Slovenijales. Obe potezi bi lahko označili kot poizkus zavarovanja nepremičnine pred pričakovanim zasegom. A brez uspeha.
Januarja 2018 je tako Benčina prejel poziv k plačilu 53 tisoč evrov. Toliko naj bi namreč njegovo podjetje dolgovalo Factor banki oziroma DUTB. Temu je Benčina nasprotoval, toda državi je dalo prav sodišče. Dovolilo ji je unovčenje hipoteke na apartmaju za poplačilo dolga.
"Konec junija 2024 so nam predložili obračun, iz katerega je razvidno, da je DUTB iz naslova kupnin 10 apartmajev prejela za več kot milijon evrov kupnin, a da je obenem v celotnem obdobju projekt dodatno bremenila z več kot 600.000 evri obresti," je pojasnil Benčina.
"Družba Slovenijales v obravnavanem primeru ni dolžnik, temveč nesrečni kupec s hipoteko obremenjenega apartmaja, ki ga bo hipotekarni upnik prodal na dražbi in poplačal svoje terjatve iz naslova posojila tretji osebi," je še dodal Benčina. Zdaj že nekdanjo DUTB je država z letom 2023 pripojila k SDH.
Brez stanovanj ostali tudi podizvajalci v Celovških dvorih in Nokturnu
Ne gre za edini takšen primer. V podobnem položaju so podizvajalci, ki so od zdaj že propadlih gradbincev Vegrad in GPG Inženiring namesto plačila dobili stanovanja v Celovških dvorih v Ljubljani in Nokturnu v Kopru.
Ti so se namreč z graditeljema obseh sosesk dogovorili za kompenzacijo plačila s stanovanji, ki so bila obremenjena s hipotekami NLB. Tam so jim zagotovili, da bodo hipoteke po predaji tehnične dokumentacije izbrisali, toda tega niso storili. Vmes so bila posojila, zavarovana s stanovanji, prenesena na DUTB, ki je postala nova hipotekarna upnica.
Toda DUTB po zakonu ni smela izdati izbrisnih pobotnic. Tudi na finančnem ministrstvu so takrat pojasnjevali, da DUTB v skladu z zakonom o slabi banki ne sme odpustiti dolga, enake učinke pa ima odpoved zavarovanja. Podizvajalcem na Celovških dvorih in Nokturnu so ponudili, da stanovanja odkupijo po ceni, nižji od tržne. A se mnogi za to niso odločili. Proti tem so na slabi banki sprožili izvršbe, ki jih zdaj nadaljujejo na SDH.
"Sprijaznil sem se s krivico, na dražbi me ne bo"
Dražbo apartmaja v Mojstrani, ki bo 14. maja, lahko zdaj prepreči le še Benčina, in sicer s poplačilom zapadlih obveznosti ali dogovorom z upnikom, torej SDH. Gre sicer za znesek, ki za Slovenijales ne bi smel predstavljati večjih težav. V letu 2023 je namreč ta družba ustvarila dobrih deset milijonov evrov prihodkov in sedem milijonov evrov dobička. Imela je 24 milijonov evrov premoženja in več kot 19 milijonov evrov kapitala.
Toda Benčina dolga ne namerava poplačati. "Po več kot 10 letih pravdanja smo se v naši družbi sprijaznili z nastalo krivico in posledično izgubo nepremičnine in na dražbi nimamo namena sodelovati," je dejal.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke