V Sloveniji je padel nov letošnji nepremičninski rekord. Pred dnevi se je namreč na trgu znašla 1.500 kvadratnih metrov velika vila v Seči pri Portorožu, ki jo lahko označimo kot najdražjo v državi. Ima osem apartmajev, notranji bazen, fitnes, savno in podzemno garažo. Obdana je s šest tisoč kvadratnih metrov velikim parkom. Cena: 6,5 milijona evrov.
Iz oglasa je razvidno, da vile ne prodaja nepremičninska agencija, ampak zasebnik. Kdo je njen dosedanji lastnik, uradno ni mogoče ugotoviti. Oglas kot kontaktno osebo navaja Jožka Lauterja, o katerem na svetovnem spletu praktično ni nobenih podatkov. Na telefonsko številko iz oglasa se ne javlja nihče.
Toda po naših zanesljivih informacijah gre za nekdanjo Vilo Marino, ki je bila v lasti Zavarovalnice Triglav. Zgrajena je bila za protokolarne namene, pred šestimi leti pa jo je odkupila družba Slovenijales, ki jo obvladuje Gregor Benčina, sicer lastnik proizvajalca hiš, oken in vrat Jelovica ter eden najbogatejših Slovencev.
Zakaj se je zdaj odločil za prodajo vile, pri Benčini včeraj nismo mogli preveriti, saj ni bil dosegljiv za komentar. Če pa bo mu bo posel po tej ceni uspel, bo z njim zaslužil več milijonov evrov.
Preberite še:
Znani ortoped, zmagovalec stavke, prodaja vilo. Cena: 3,25 mio evrov
Kdo je že kupoval vilo v Seči?
Vila Marina ima dolgo zgodovino. Prah je dvigala že njena prva prodaja. Zavarovalnica Triglav je leta 2012 začela z iskanjem kupca, saj je ni več uporabljala. Cena je bila 1,7 milijona evrov, torej le dobrih 1000 evrov na kvadratni meter, zaradi česar so lokalni nepremičninarji dvigovali obrvi.
Dve leti pozneje so mediji poročali, da je Triglav dosegel dogovor o prodaji. Za poldrugi milijon evrov jo je kupil Predrag Vranić, nekdanji direktor srbske podružnice nemške farmacevtske korporacije Fresenius. Vranić je bil lastnik podjetja Marina Vila, prek katerega je hotel izpeljati posel. To je imelo sedež v objektu v Portorožu, v katerem je delovala nepremičninska agencija Vila Prešeren, ki je za Triglav iskala kupce za vilo v Seči.
Toda sledil je preobrat. Zadnji dan se je našel kupec s predkupno pravico in Vraniću pokvaril posel. To je bil Aleksander Jereb, ki je med tranzicijo postal lastnik večjega števila podjetij in nepremičnin. Med drugim ima v lasti Kompas Shop in Akustiko Group. Jereb ima tudi status kmeta in prav ta mu je omogočil uveljavitev predkupne pravice. Manjši del posestva, na katerem stoji apartmajska vila, je namreč uradno kmetijsko zemljišče. Na njem ni mogoča kmetijska proizvodnja, a imajo kupci s statusom kmeta po zakonu zanjo predkupno pravico.
Preberite še:
To je slovenski prevoznik, ki je kupil jahto padlega hrvaškega tajkuna
Vilo kupil za 1,7 milijona. Jo bo zdaj prodal štirikrat dražje?
Na koncu je nakup spodletel tudi Jerebu. Vila je tako ostala v rokah Triglava do leta 2018. Takrat se je kot kupec pojavil Benčina, ki mu je z Zavarovalnico Triglav dve leti pred tem uspel izjemen posel. Od nje je odkupil družbo Slovenijales Trgovina, ki prodaja pohištvo. Čeprav je imela več kot sedem milijonov evrov premoženja in slabe štiri milijone evrov kapitala, je zanjo odštel vsega 1,2 milijona evrov.
Koliko je Benčina takrat plačal za vilo s posestvom v Portorožu, ni znano. Po javno dostopnih podatkih pa ga je celotna nepremičnina stala okoli 1,7 milijona evrov, torej toliko, kot je znašala izklicna cena. Zdaj je na prodaj po ceni, ki je skoraj štirikrat višja.
Vila je bila sicer zgrajena leta 1996, ima dobrih 1.500 kvadratov neto tlorisne površine, v njej je osem apartmajev, notranji bazen, turško savno in fitnesom, klubska soba z recepcijo in barom ter sejna soba. Dve nadstropji stavbe povezuje dvigalo. "Vila je obdana z urejenim parkom, ki ga poleg okrasnega rastlinja krasijo tudi sadno drevje in oljke," še navaja oglas.
Iz oglasa je razvidno tudi, da je bila nepremičnina prenovljena leta 2021. V evidencah Geodetske uprave (Gurs) tega ni mogoče preveriti.
Preberite še:
Šef javnega podjetja, ki kopiči nepremičnine, si je kupil tudi jahto
Prehitel Boštjančičevo reformo in si brez davka izplačal 1,5 milijona
Uradni lastnik vile je podjetje Slovenijales, ki ga Benčina obvladuje prek svoje holdinške družbe EBS Group. V minulem letu je zaradi visokih prihodkov iz finančnih naložb ustvarilo več kot sedem milijonov evrov dobička.
Uspešno poslujeta tudi dve njegovi ključni podjetji:
- Slovenijales Trgovina, ki jo je kupil od Triglava in ima nekaj več kot 120 zaposlenih, je lani ustvarila 28 milijonov evrov prihodkov in dobrih 200 tisoč evrov dobička.
- družba Jelovica hiše, za katero dela 73 ljudi, pa je imela 13,6 milijona evrov prihodkov in kar 1,2 milijona evrov dobička.
Benčina je nekdanji direktor družbe za informacijske storitve SRC. Veliki met mu je uspel leta 2007, v času prve vlade Janeza Janše, ko sta se paradržavna Kapitalska (Kad) in Slovenska odškodninska družba (SOD), predhodnica Slovenskega državnega holdinga (SDH), odločila prodati delnice Jelovice. Iz poznejšega prevzemnega boja pa je kot zmagovalec izšel Benčina.
Bil je tudi med podjetniki, ki so leta 2022 izkoristili davčno darilo tretje Janševe vlade. Takrat so njihova podjetja od njih odkupila deleže lastnikov, s čimer so si ti iz podjetij neobdavčeno izplačali za skupaj več sto milijonov evrov preteklih dobičkov. S tem so prehiteli začetek veljavnosti davčne reforme ministra za finance Klemna Boštjančiča. Ta je namreč z januarjem 2023 ponovno uvedla višjo obdavčitev pri odkupih lastnih deležev.
Lastnik Jelovice in Slovenijalesa si je konec leta 2022 iz družbe EBS Group izplačal 6,2 milijona evrov. Če bi deleža prodal leta 2023, bi ob tem manevru moral plačati več kot 1,5 milijona evrov davka. Pred tem so sicer podjetja v lasti Benčine za pomoč pri reševanju posledic epidemije covid-19 in energetske krize od države skupaj prejela dobrih 430 tisoč evrov.