Razpis za 260 tisoč gospodinjskih števcev električne energije, ki bi jih morala v prihodnjih treh letih kupiti državna elektrodistribucijska podjetja in jih nameščati uporabnikom omrežja, je razveljavljen.
To so danes za necenzurirano.si potrdili v družbi Elektro Celje, ki je razpis objavila konec septembra. Odločitev o njegovi razveljavitvi so objavili tudi na portalu javnih naročil. Zakaj so se tako odločili, niso podrobno pojasnili. Gre za epilog zgodbe, ki smo jo objavili pred mesecem dni. Takrat smo namreč razkrili, da je razpis pisan na kožo enemu ponudniku – podjetju Solvera Lynx v lasti Otmarja Zorna, ki si že dlje časa prizadeva, da bi domačim elektrodistribucijskim podjetjem prodajal števce, izdelane na Kitajskem.
Kot smo poročali, so želeli v Elektru Celje kupiti 261 tisoč števcev. V večini je šlo za enofazne in trofazne števce s PLC G3 komunikacijskim vmesnikom, posel pa naj bi bil vreden okrog 30 milijonov evrov. Več ponudnikov se je pritoževalo, da je rok za oddajo ponudbe, v katerem morajo ponudniki predložiti tudi vzorec števcev, zelo kratek, zato so ga na Elektru Celje podaljšali za tri tedne.
Preberite še:
30-milijonska dobava števcev: ko so razpisni pogoji pisani na kožo le enemu ponudniku
Kitajcev nihče ne spusti v države EU, zato nimajo referenc
Toda naši viri so nas opozorili tudi na nekatere razpisne pogoje, ki jih je mogoče označiti za sporne. Tako so v Elektru Celje, da bi se prepričali v kakovost delovanja števcev, od ponudnikov zahtevali dodatne reference. Kot pogoj so postavili, da imajo proizvajalci ponujenih števcev za seboj že uspešne dobave, in sicer minimalno število 25.000 števcev naročnikom s sedežem v evropskih državah, ne pa v EU ali v članicah Združenja evropskih sistemskih operaterjev prenosnih omrežij (ENTSO-E).
Zakaj so se v Elektru Celje raje odločili za "evropske države"? Ker so s tem, naključno ali ne, sodelovanje na razpisu omogočili Otmarju Zornu. Kitajski proizvajalec Sanxing, ki ga zastopa njegova družba Solvera Lynx, namreč tovrstnih števcev še ni dobavil v nobeno od držav EU. Pred kratkim pa je dobil posel na Kosovu. Tja je Sanxing po naših informacijah prodal okoli 26.000 števcev. To pa je natanko tisoč več od pogoja, ki ga je v razpisu postavilo Elektro Celje.
Preberite še:
Boj za dobavo števcev: padel razpis, ki naj bi bil prirejen
Eden najvplivnejših slovenskih poslovnežev
Gre za že drugi neuspeli poizkus, da bi elektrodistribucijska podjetja uporabnikom nameščala kitajske števce. Prvi je konec lanskega leta propadel. Rdečo luč mu je namreč prižgala državna revizijska komisija, ki je razveljavila razpis, na katerem je zmagala Zornova družba Solvera Lynx.
Razlog: kitajski števci, ki jih je ponujal, nikoli niso izpolnjevali razpisnih pogojev. Pritožbo je vložila družba Iskraemeco, ki je pred tem dobavljala števce elektrodistributerjem. Razpis za števce je takrat objavila družba Sistemski operater prenosnega omrežja (SODO), ki jo je država pozneje pripojila Elektru Slovenije (Eles).
Otmar Zorn sicer velja za enega najvplivnejših slovenskih poslovnežev. V preteklosti je že bil lastnik dveh večjih podjetij, ki delujeta v energetiki. To sta Iskra Zaščite in Varsi, ki ju je leta 2015 prodal grškemu Raycapu za 37 milijonov evrov. Leta 2010, v času vlade Boruta Pahorja, je Zorn postal član sveta agencije za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN). V času vlade Alenke Bratušek je bil v kvoti SD imenovan za predsednika nadzornega sveta Slovenske odškodninske družbe (SOD), predhodnice današnjega SDH, a je s položaja po dveh mesecih odstopil.