Biobanka uradno v stečaju. Kaj je z vzorci? In kaj lahko naredijo starši?

Šest mesecev po našem razkritju, da Biobanka, največja domača zasebna ustanova za shranjevanje matičnih celic iz popkovnične krvi, ne posluje več, je ta tudi uradno končala v stečaju.

Avtor: Tomaž Modic
torek, 8. 4. 2025, 14:45


IMG_4121
Biobanka je bila ena največjih domačih zasebnih ustanov za shranjevanje matičnih celic iz popkovnične krvi. Imela je več kot pet tisoč strank.
Biobanka

Konec septembra lani smo na necenzurirano.si razkrili, da je Biobanka, ena največjih domačih zasebnih ustanov za shranjevanje matičnih celic iz popkovnične krvi, ki je imela več kot pet tisoč strank, pred stečajem.

Družba je imela več mesecev blokiran bančni račun. Ostala je brez vodstva, saj se je njen dolgoletni direktor Marko Strbad umaknil s položaja. Sodišče je celo začelo njen izbris iz poslovnega registra. Lastnik prostorov v Trzinu, kjer je delovala Biobanka, je namreč obvestil sodišče, da ta tam več ne posluje. Šest mesecev pozneje je agonije konec. 

Na okrožnem sodišču v Ljubljani so danes izdali sklep o začetku stečajnega postopka Biobanke. To so storili na zahtevo Gorenjske banke, ki je financirala njeno poslovanje. Za upravitelja je sodišče imenovalo Mateja Žuniča. Upniki imajo zdaj tri mesece časa za prijavo terjatev v stečajno maso. Toda ta bo po vsej verjetnosti prazna.

Kaj se je zgodilo z vzorci krvi in tkiv? In kaj lahko naredijo starši in drugi, ki so se odločili za njihovo shranitev in za to Biobanki vnaprej plačali več tisoč evrov?

Preberite še:
Po aferi Biobanka: "Obstaja sum, da bodo popkovnično kri prodali farmacevtskim podjetjem" #video

Koliko staršev je zaupalo Gordani Živčec Kalan?

Kot smo že poročali, se na tisoče vzorcev po novem nahaja v prostorih klinike GaiaCell v Trzinu. Ta je zrasla na pogorišču Biobanke. V začetku lanskega leta ga je ustanovila Gordana Živčec Kalan, nekdanja predsednica Zdravniške zbornice Slovenije. GaiaCell deluje v istih prostorih kot prej Biobanka in z istimi zaposlenimi.

gordana zivcec kalan gaiacell
Zdaj so vzorci krvi in tkiv v rokah klinike GaiaCell, ki je v lasti Gordane Živčec Kalan (na fotografiji).
Sa. R.

Strankam propadle Biobanke, ki so želele imeti vzorce še naprej v hrambi, je GaiaCell ponujala tudi to storitev. Toda od njih je želela kritje stroškov, ki jih je imela s prevzemom in hrambo njihovih vzorcev.

Zapletlo se je tudi na pravnem področju. Pogodbe o hrambi vzorcev in pogodbe o obdelavi osebnih podatkov so namreč stranke sklepale z Biobanko in ne s kliniko GaiaCell, ki s prvo uradno nima nič.

Preberite še:
"Matične celice vas bodo ozdravile, a jih bo treba hraniti 50 in več let"

Zapuščene vzorce bi morala prevzeti Celica, a nima kapacitet

V dogajanje se je vključila tudi javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP). Ta je že lani odločila, da mora zapuščene vzorce prevzeti podjetje Celica, saj je imela Biobanka z njimi sklenjen sporazum o prevzemu vzorcev. V Celici so to zavrnili, saj da hrambe velikega števila vzorcev ne morejo zagotoviti.

V inšpekcijskem postopku je JAZMP konec februarja ponovno odločil, da mora Celica poskrbeti za vzorce. Če nima zadostnih kapacitet, pa mora na lastne stroške skleniti sporazum z drugimi ustanovami, ki so jih pripravljene shraniti na varen in ustrezen način.

Na JAZMP je začela pritiskati tudi Živčec Kalan. V začetku letošnjega leta je regulatorju poslala več dopisov z navedbami, "da zaradi finančnih stroškov ni možno več zagotavljati ustreznih pogojev shranjevanja vzorcev". Nazadnje so na agenciji 24. februarja prejeli dopis s sporočilom, "da se bo zaloga plina za krioposode iztekla pred koncem tega tedna".

biobanka
Še maja lani je bil pred poslovno stavbo v Trzinu, v kateri je delovala Biobanka, izobešen njen napis.
Google

biobanka, gaiacell
Danes tega napisa ni več. V njenih prostorih pa deluje GaiaCell, ki je prevzelo tudi zaposlene Biobanke.
necenzurirano.si

Tam so Živčec Kalan podučili, da je ob prevzemu prostorov in zasegu opreme vedela, da so v krioposodah vzorci Biobanke in bodo brez ustreznega vzdrževanja propadli, s čimer bo nastala nepopravljiva škoda. Četudi so vzorce sprejeli v posest brez pravne podlage, so dolžni ravnati po zakonu. Na JAZMP so GaiaCell opozorili, da "ravnanje, ki bi ogrozilo integriteto shranjenih vzorcev, lahko pomeni tudi kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti".

Kot nam je danes pojasnila Živčec Kalan, je "JAZMP v ponovljenem postopku naložil prevzem dokumentacije in vzorcev podjetju Celica, ki se je ponovno pritožila na to že drugo odločbo". "Ni znano, ali sploh obstaja interes staršev po nadaljnjem vzdrževanju shranjenih vzorcev," je dodala.

Odvetniki staršev pozivajo državo, naj pomaga

Starši in drugi, ki so imeli shranjene vzorce pri Biobanki in ji za to vnaprej plačali, so se medtem povezali in za zaščito svojih interesov pooblastili odvetniško družbo Vrtačnik. Tam si prizadevajo, da bi zagotovili možnost hrambe pri eni od javnih institucij.

Govora je bilo tudi o odškodninskih zahtevkih zoper Biobanko, s katerimi bi zahtevali vračilo sredstev za čas hrambe, ki ni bila izvedena. Toda verjetnost, da bodo na ta način prišli do denarja, je praktično nična. 

Kot rečeno, je opremo, ki je bila zastavljena za posojila, zasegla klinika GaiaCell. Biobanka medtem že od oktobra lani nima bančnega računa.