Po aferi Biobanka: "Obstaja sum, da bodo popkovnično kri prodali farmacevtskim podjetjem" #video

"Gre za 'win-win' situacijo. Najprej shranijo tvojo popkovnično kri in ti to zaračunajo. Če ne moreš več plačevati, se je še polastijo. Obstaja sum, da jo bodo prodali farmacevtskim podjetjem, ki razvijajo univerzalna zdravila za napredno zdravljenje."

Avtor: Tomaž Modic
torek, 5. 11. 2024, 05:55


1729518431-dsc01762-1729518390418
Prof. dr. Primož Rožman
Sašo Švigelj

"Zasebna biobanka bi morala staršem zagotoviti popoln nadzor nad vsem shranjenim materialom, saj je njihova last," opozarja prof. dr. Primož Rožman, nekdanji dolgoletni strokovni direktor na Zavodu za transfuzijsko medicino (ZTM), ki že 40 let dela v tej javni ustanovi. Je tudi profesor na ljubljanski medicinski fakulteti. 

S prof. dr. Rožmanom smo se pogovarjali mesec dni po našem razkritju, da Biobanka, največja domača zasebna ustanova za shranjevanje matičnih celic iz popkovnične krvi, ne posluje več in je pred stečajem

Več tisoč staršev še vedno ne ve, kaj se bo zgodilo z njihovimi vzorci, četudi so za njihovo hrambo že plačali. Zdaj so se znašli pred dilemo: ali naj ponovno plačajo za njihovo hrambo, le da tokrat nasledniku propadle Biobanke, ali mu prepustijo vzorce. Ti bi lahko recimo v primeru ene od drugih zasebnih biobank v Slovenije končali na trgu in v rokah farmacevtskih podjetij.

Ali je kdo od vaših sorodnikov shranil vzorec pri propadli Biobanki?

Veliko mojih prijateljev in znancev je shranilo vzorce tam. Tudi moja družina. Shranili smo popkovnično kri dveh mojih vnukov. 

Kdaj ste izvedeli, da je z Biobanko konec? Je že prej prišla do vas ta informacija? 

Iz medijev (o tem smo prvi poročali konec septembra, op. a.). Uradnega obvestila še vedno nismo prejeli. 

biobanka
Biobanka je pred stečajem. Kot smo poročali, se na tisoče vzorcev popkovnične krvi in tkiv po novem nahaja v prostorih klinike GaiaCell, ki je nastalo na pogorišču Biobanke in je v lasti Gordane Živčec Kalan.
Google

So vam nekdanji zaposleni razkrili, kaj je šlo narobe?

Ne, lahko le sklepam na podlagi drugih biobank, ki so imele finančne težave. Pred nekaj leti je denimo propadla biobanka Cryo-Save, ki je bila največja v Evropi. Baje so zadevo rešili tako, da je večino vzorcev prevzelo neko podjetje na Poljskem.

Na spletni strani Biobanke je mogoče zaslediti vaše pismo podpore, kjer poudarjate, da je Biobanka podjetje z najsodobnejšo tehnologijo in najboljšim osebjem za shranjevanje matičnih celic iz popkovnične krvi. Ste vedeli to?

Seveda, to podporo je dalo več strokovnjakov pred 15 leti, ker je bila Biobanka edino podjetje, ki je shranjevalo celice v Sloveniji in se je tudi znanstveno ukvarjalo s tem. Takrat je v Slovenijo prodrlo več tujih biobank, ki so preko posrednikov odvzele popkovnično kri in jo odnesle neznano kam. Osebno sem bil skeptičen do takega pristopa.

V tem besedilu opozarjate tudi na pretirano komercialno vedenje nekaterih ponudnikov shranjevanja popkovnične krvi.

Vsekakor. Medicina v načelu ne dela reklam oziroma je resnicoljubna. Določene biobanke so nekritično obljubljale zdravljenje bolezni, ki je bilo ali je šele v razvoju.

Preberite še:
"Matične celice vas bodo ozdravile, a jih bo treba hraniti 50 in več let"

Biobanke kot piramidne sheme

Slovenski ponudniki zdaj za plačilo dobrih dva tisoč evrov ponujajo 30- in 40-letno shranjevanje vzorcev.

Verjetno mislite na posrednike, ki tržijo v Sloveniji in shranjujejo v tujini. Težko, da ta cena omogoča odvzem, transport in od 20- do 30-letno shranjevanje, kaj šele razvoj novih tehnologij.

Je to premalo?

Seveda, sklepam da gre za dumpinško ceno.

Zakaj potem takšne cene? Je njihov poslovni model takšen, da novi plačniki financirajo tiste, ki že imajo shranjene vzorce?

Verjetno mislite na znan princip piramidnega širjenja. Nisem strokovnjak za ekonomijo, ampak to je do neke mere verjetno. Pri nas na Zavodu za transfuzijsko medicino niti v sanjah ne bi mogli doseči tako nizkih cen za 20-letno shranjevanje.

Če bi imeli zdaj možnost shraniti vzorec v ustanovi, ki je varna oziroma finančno močna, bi to naredili?

Seveda bi, ker verjamem v znanost in regenerativno funkcijo matičnih celic. 

Je veliko lažje prepričati porodnice v plačilo ob porodu? Je vse, kar jim slovenski ponudniki shranjevanja obljubljajo, tudi resnično?

Porod je gotovo emocionalno obdobje, ampak shranjevanje mora biti racionalno. Nimam pregleda nad ponudbami biobank, bi pa rekel, da morajo biti pri marketingu objektivni in ne smejo nekritično prepisovati propagandnega gradiva tujih komercialnih biobank. 

Preberite še:
Propad Biobanke: denar strank izgubljen. To bo Gordani Živčec Kalan prineslo milijone.
Biobanka pred stečajem. Kaj bo z vzorci tkiv? In kaj ima s tem Gordana Živčec Kalan?

Celic ne bodo vrgli stran, ker računajo na dodatni dobiček 

Zakaj sploh še obstajajo zasebne banke popkovnične krvi? 

Ker še vedno obstoja visoka verjetnost individualne uporabe teh matičnih celic. Predvsem poznavalci pričakujejo, da se bo dalo s pomočjo matičnih celic iz popkovnične krvi razviti nove tehnologije zdravljenja raka in imunskih bolezni. Farmacevtska industrija bi seveda želela, da bi razvili univerzalne "celice s police", ki bi jih lahko uporabili na slehernemu človeku brez zagotovitve tkivne skladnosti, kot se dela pri navadnih zdravilih.

Smo že tam ali bo na to treba še čakati?

Eno in drugo. Je pa pomembno, kaj se bo zgodilo z vzorci, ki jih imajo biobanke. Pri enemu od slovenskih posrednikov v pogodbi piše, da si starši lahko premislijo in prenehajo plačevati za shranjevanje, a v tem primeru postane lastnik celic tuje podjetje.

Kaj to pomeni?

Sklepam, da omenjeno podjetje celic ne bo vrgla stran, ker računa na dodatni dobiček. Gre za "win-win" situacijo. Najprej shranijo tvojo popkovnično kri in ti zaračunajo, če pa ne moreš več plačevati, se je še polastijo. Obstaja sum, da jo bodo prodali farmacevtskim podjetjem, ki razvijajo univerzalna zdravila za napredno zdravljenje.

Ravno to skrbi mnoge starše. Ali je mogoče nadzirati, kaj se dogaja s shranjenimi vzorci oziroma popkovnično krvjo? Kdo ve, koliko celic in tkiva je v zamrzovalniku? Bi kdo opazil, če kaj manjka?

Zasebna biobanka bi morala staršem zagotoviti popoln nadzor nad vsem shranjenim materialom, saj je njihova last. Zlorabe ali napake so vedno možne. Kljub vsemu velja za vsako ustanovo za celice in tkiva zelo stroga zakonodaja, najsi bodo zasebne ali državne. Vse od identifikacije, anonimizacije, osnovnih postopkov shranjevanja, sistema kakovosti pa do državnih nadzorov in tako dalje mora zagotoviti varnost, nad čemer bdi javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke. 

V nadaljevanju intervjuja boste izvedeli:

- Je danes sploh še smiselno, da starši shranjujejo popkovnično kri?

- Zakaj javna blagajna ne financira naprednih metod zdravljenja?

- Je matične celice, ki jih potrebujemo za zdravljenje, mogoče kupiti?

Link -> "Matične celice vas bodo ozdravile, a jih bo treba hraniti 50 in več let"