Čeprav Anže Logar v zadnjih mesecih na veliko govori, da se moramo v Sloveniji v političnem smislu povezovati in presegati delitve, v vodstvenih organih njegove nove politične stranke Demokrati prevladujejo nekdanji dolgoletni člani in simpatizerji SDS.
Ti po javno dostopnih podatkih zasedajo dve mesti v izvršilnem odboru stranke in kar šest od dvajsetih mest v njenem svetu. Še dve mesti v tem organu pripadata bivšima ministroma iz vlad Janeza Janše. Obenem je v svetu stranke mogoče najti tudi ljudi, ki so bili v preteklosti vpleteni v sporne javne posle ali pa so zaradi teh celo obdolženi kaznivih dejanj.
Seznam članov vodstvenih organov nove politične stranke je presenečenje tudi zato, ker na njem za zdaj ni najbolj znanih imen iz Logarjevega kroga: Mitje Čandra, Jerneja Pikala, Alje Brglez, Igorja Mastena in Mateja Avblja. Donedavna poslanka SDS Eva Irgl in nekdanja evropska poslanka SDS Romana Jordan sta bili imenovani v izvršilni odbor nove stranke. Še tri člane tega organa bo po statutu predlagal Logar, poleg tega pa še tri podpredsednike.
Kdo vse je torej k Logarju prišel iz SDS? In kdo z nahrbtniki iz preteklih zgodb?
Preberite še:
Za podjetjem ključne sodelavke Anžeta Logarja ostali milijoni neplačanih davkov
Od Vizjaka dobil za 600 tisoč evrov poslov, ti pod lupo NPU
V svetu stranke Demokrati smo tako našteli vsaj šest donedavnih članov in podpornikov SDS. To so:
1. Stojan Cotič, nekdanji predsednik območnega odbora SDS v občini Miren – Kostanjevica na Krasu.
2. Ermin Hvalica, nekdanji predsednik občinskega odbora SDS v Kanalu.
3. Matjaž Vede, bivši mestni svetnik SDS v Ljubljani.
4. Julija Urbančič, kandidatka SDS na lokalnih volitvah leta 2018 v občini Brezovica.
5. Matjaž Krk, mestni svetnik SDS in njen kandidat za župana na zadnjih lokalnih volitvah v občini Žalec.
6. Damjan Stanek, nekdanji prvi mož Borzena, pozneje pa svetovalec direktorja v tej družbi. Za parlamentarne volitve 2022 je stranki nakazal 2.060 evrov, s čimer je bil uradno eden od njenih največjih donatorjev.
K tej skupini lahko prištejemo še dva nekdanja ministra v dveh Janševih vladah: Senka Pličaniča in Marka Borisa Andrijaniča.
Pličanič je v drugi Janševi vladi vodil resor za pravosodje. V začetku leta 2013 je Janševo vlado zapustil skupaj z ostalimi ministri iz vrst Državljanske liste Gregorja Viranta, a se je temu praktično do konca upiral. "Janša je kot predsednik vlade odličen in vlado vodi odlično. O tem sem dostikrat javno govoril in tu nimam kaj novega povedati," je Pličanič po odhodu iz vlade izjavil februarja 2013.
Gre za enega največjih zmagovalcev obdobja prejšnje Janševe vlade. Ministrstvo za okolje in prostor, ki ga je vodil Andrej Vizjak (SDS), mu je oddalo za več kot 600.000 evrov poslov. Dobival je naročila za pripravo zakonodaje in drugih predpisov. Ti posli so se znašli pod drobnogledom Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). Vizjakovo ministrstvo je s Pličaničevim podjetjem sklenilo tudi pogodbo, ki mu bo v devetih letih prinesla 2,4 milijona evrov prihodkov.
Andrijanič je v tretji Janševi vladi v kvoti NSi vodil službo za digitalno preobrazbo. Najbolj znan je po bonih, namenjenih za pospešitev digitalizacije, ki so jih ljudje večinoma porabili za nakup slušalk. Vrsto let je zaposlen v korporaciji Uber, ki je razvila platformo za naročilo prevozov prek mobilne aplikacije, že vrsto let pa skuša neuspešno prodreti v Slovenijo. Leta 2021 je Andrijanič vodil Janšev strateški svet za digitalizacijo.
Preberite še:
Anže Logar je pot do nove Janševe vlade
Očitajo ji pomoč pri goljufiji in oškodovanju EU
Eno od bolj znanih imen v sveu Demokratov je Tadej Ostrc. Gre za nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje v času, ko ga je vodil Danijel Bešič Loredan.
Na tem položaju je imel Ostrc ključno vlogo na razpisu, s katerim je ministrstvo spomladi 2023 podelilo 11 novih koncesij v zobozdravstvu. Kar dve je dobil lastnik klinike, za katero je po naših podatkih že takrat delal Ostrc. Pred kratkim se je Ostrc neuspešno potegoval za direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS), torej javne zdravstvene blagajne.
Posebna zgodba je nova članica sveta Demokratov Suzi Kvas, dolgoletna direktorica celjskega javnega Zavoda Socio, ki pod svojo streho združuje več socialnih programov, od varne hiše do medgeneracijskega centra. Aprila letos se je proti njej začelo sojenje. Obtožena je kaznivega dejanja pomoči pri goljufiji na enem od razpisov, s katero naj bi bil proračun EU oškodovan za 647 tisoč evrov. Pregon proti njej vodi evropsko tožilstvo.
Suzi Kvas sicer ni edina oseba iz Logarjevega političnega kroga, ki trenutno sedi na zatožni klopi. Minuli teden se je namreč začelo sojenje dosedanji Logarjevi tesni sodelavki iz društva Platforma sodelovanja, ki jo je tožilstvo obtožilo poslovne goljufije. Alja Brglez je tudi nekdanja direktorica podjetja, ki je zaradi sedmih milijonov evrov dolga do Fursa končalo v stečaju. Kot smo razkrili na necenzurirano.si, je vodila tudi družbo s Sejšelov, ki veljajo za davčno oazo.
Preberite še:
"Logar je zamudil svoj trenutek. Tudi za nezadovoljne s SDS je nejasen, meglen." #video
Prej je bila pri Počivalšku, zdaj je pri Logarju
Med člani sveta, ki so že delovali v politiki, velja omeniti Heleno Kujundžić Lukaček, ki je leta 2022 kot članica stranke Konkretno Zdravka Počivalška kandidirala za poslanko na listi gibanja Povežimo Slovenijo. V šestem volilnem okraju v Mariboru je zbrala 278 glasov in zasedla osmo mesto, pri čemer je recimo zaostala tudi za kandidatom stranke Resni.ca. Pred tem je bila podžupanja Maribora iz kvote SMC.
Član sveta Gorazd Justinek je izredni profesor na dveh fakultetah, ki sodita pod Novo univerzo Petra Jambreka. V času tretje Janševe vlade je bil imenovan za člana nadzornega sveta Elektra Ljubljana. Takrat je podpisal tudi pobudo, ki je pozivala k družbenem premirju in sodelovanju v času Janševe vlade.
Iz podjetniških krogov, na katere Logar veliko stavi, pa prihaja član sveta Jan Dobrilovič, Logarjev nekdanji sodelavec na vladnem uradu za komuniciranje in soustanovitelj podjetja Beeping, ki ima letno skoraj pol milijona evrov prihodkov. Njegov tesen poslovni partner je David Mohar, lastnik podjetja Smart Naris, ki ga je ministrstvo za digitalizacijo izbralo za izvajalca izobraževanj za starejše, a je pri tem prišlo do kaosa pri zbiranju prijav.
Preberite še:
Logarjeva igra ali kdo nas vleče za nos #kolumna