Trepljali so Hana in šli k Prebiliču. Ko stavijo na Logarja, pa so v dilemi. #komentar
Dilema ljudi z denarjem in vplivom je naslednja: se bo Anže Logar ob vsem vedenju o njegovih osebnostnih lastnostih in 20-letni karieri v SDS, res upal postaviti po robu Janezu Janši, ko bo šlo zares? Izkušnja iz obdobja 2020-22 jih uči, da ne.

Začela se je sezona političnih stav. Do parlamentarnih volitev je še slabo leto dni, ljudje z denarjem pa so začeli na igralno mizo slovenske politike polagati prve žetone. "Kaj se bo zgodilo na volitvah?" je vprašanje, ki ga lahko v teh dneh pogosto slišite iz ust direktorjev državnih podjetij, lastnikov podjetij, ki so življensko odvisna od javnih naročil, ljudi, ki delajo za domače kapitalske mogotce, in drugih vplivnežev.
"Vsi delajo 'deale', vsi imajo 'deale'," je to stanje pred dnevi lepo opisal eden od slovenskih politikov srednje generacije. Dežujejo obljube in zagotovila. To, kar boste prebrali, je kratek potopis s pohoda po domačem politično-kapitalskem močvirju v zadnjih tednih.
Kaj se torej dogaja v zakulisju? Eni obljubljajo pomoč pri postavljanju infrastrukture za volitve. Drugi obljubljajo prijazen intervju v večjem časopisu, tretji bi s seboj pripeljali kakšno znano medijsko agencijo. Četrti ponujajo stik do kakšnega ugledneža, ki se mu je dobro iti poklonit. Peti bi s seboj prinesli denar za plakate, če bi se v volilnem programu našel prostor za konkretni zakon. Seveda bi ga po možnosti napisali kar sami.
Vsi sedijo z vsemi, vsi vedo vse o vseh drugih. Toda letošnja politična tržnica je v pomembni meri vendarle drugačna od prejšnjih. Na vprašanje, kaj se bo zgodilo na volitvah, namreč nihče nima jasnega odgovora.
Preberite še:
Janez Janša ni kriv. Toda zdaj mu nihče več ne bo verjel, da je žrtev.
Dilema: kaj res vemo o dogovorih Janša-Logar?
Dobesedno vse je v zraku. Razmerje med poloma v anketah je nekje na polovici. Kam torej postaviti žetone, se sprašujejo.
Četudi SDS vodi, bi ob sedanjih razmerjih moči zelo težko sestavila vlado zgolj iz strank desnega pola. Tudi sicer je pri stavah na Janezo Janšo med ljudmi z denarjem slišati nemalo pomislekov. Gre za nepredvidljivega in zamerljivega politika, dobro znanega vsem, ki v tej državi kaj pomenijo. In ni jih tako malo, ki so z njim v preteklosti že sklepali kakšne dogovore, a se ti – povedano lepše - niso končali v zadovoljstvo obeh strani.
Po logiki stvari bi se zato morali žetoni kar usuti k Anžetu Logarju kot najbolj zanesljivemu jamstvu za desno vlado, ki bi ji sam dajal nekoliko bolj prijazen obraz. In res: v zadnjih mesecih naj bi Logarju med drugim "dal roko" eden največjih domačih gradbincev, ki stoji ali pade na državnih razpisih. Ni skrivnost, da tudi nekatera leva omrežja, ki so prej trkala na vrata NSi, v Anžetu Logarju vidijo zavarovalno polico zase, če pride do desne vlade.
A njihova dilema je naslednja: se bo Logar ob vsem vedenju o njegovih osebnostnih lastnostih in 20-letni karieri v SDS res upal postaviti po robu Janši, ko bo šlo zares? Izkušnja iz obdobja 2020-22 jih uči, da ne, človeka pa je vedno treba soditi po dejanjih, ne besedah. In, pravijo nekateri, kaj v resnici vemo o morebitnih dogovorih med Janšo in Logarjem? Zakaj ima Logar ob vseh grehih, ki naj bi jih storil, še vedno relativno prijazen tretma na Nova24TV?
Preberite še:
Lobiji zdravstvenih privatizerjev so Golobu napovedali vojno. Zakaj je ta ne sme izgubiti?
Goloba ne odpisujejo, Prebilič pa nabira žetone
Medtem ko se okrog NSi čaka, kaj se bo zgodilo z Matejem Toninom, ki na nekakšni poslovilni turneji strelja na vse strani, so na levosredinskem polu stvari drugačne kot v preteklosti. Če sta bila Zoran Janković in Miro Cerar, zmagovalca volitev 2011 in 2014, pred koncem mandata v anketah že "pokojna", Gibanje Svoboda na tem polu še vedno ohranja primat.
Goloba nihče v resnici ne upa oziroma ne želi odpisati, tudi zato, ker kaže, da bo na oblasti še leto dni. A levosredinski pol se v političnem smislu spet drobi. To vse bolj spominja na leto 2018, ko je tretji prihod Janše na oblast za slabi dve leti preprečila koalicija petih strank z manjšinsko vlado, nobena od njih pa pred volitvami ni v izraziti meri pobirala taktičnih, "ne-Janša" glasov.
Toda na mestu je vprašanje, ali lahko stranke sedanje koalicije sploh resno razmišljajo o sestavi nove vlade brez četrtega partnerja. Tudi zato žetone pridno nabira Vladimir Prebilič. V medijih enkrat nastopa kot evropski poslanec, drugič kot analitik, tretjič kot potencialni "novi obraz". Četudi še nima stranke, uradno pa še ni povedal, ali sploh gre v to tekmo, nekateri ljudje z denarjem že sanjajo o vladi, v kateri bi imela glavno besedo skupaj z Logarjem.
Tudi pri Prebiliču je mogoče pri ljudeh z denarjem in vplivom zaznati skeptičnost in dvom v končni domet. Ob vprašanju, ali bi lahko Prebilič v dvoboju "ena na ena" porazil Janšo, vam bo kakšen državni direktor suvereno izstrelil, da ne.
Preberite še:
Fenomen Komljanec: zakaj zdravnikom dovoljujemo velikanske dobičke na naš račun
Trepljali so Hana in šli v objem Prebiliču
Kje sta tu SD in njen predsednik Matjaž Han? Ta je vrsto let kot socialdemokrat, ki zna govoriti in razume tudi jezik desnih, veljal za nekakšnega najljubšega znanca ljudi, ki imajo v Sloveniji moč in vpliv. Ker Han je pač znal probleme, kakršni koli so že, vedno "urediti".
Toda nekatere javne izjave bi lahko nakazovale, da se Han počuti prevaranega. Ne le "strici" stranke, celo isti ljudje, ki so ga še nedolgo nazaj s trepljanjem po ramenih skušali omehčati, naj po volitvah vsaj resno razmisli o veliki koaliciji s SDS, so ob prvi priložnosti skočili v objem Prebiliču, nekdanjemu članu SD. Po finančni sanaciji stranke je pred Hanom nova bitka za dolgoročno politično preživetje. Toda vsaj vtis je, da tik pred njo v resnici ne ve, na koliko žetonov lahko sploh računa.
Iz meseca v mesec bo žetonov sicer več, negotovost pa večja. Direktorji državnih podjetij bodo naenkrat imeli čas za vse in vsakogar. V tej luči bo zanimivo opazovati javne razpise in nenačelna zavezništva. Dobrodošli v sezoni mešetarjenja, v tem velikem igralnem salonu, imenovanem slovenska politika.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke