Janez Janša ni kriv. Toda zdaj mu nihče več ne bo verjel, da je žrtev.
Prvo pravilo iz Trumpovega učbenika je, da mora uspešen politik igrati vlogo žrtve sistema. V Janševem primeru je imel pri tem bistveno vlogo "montiran proces" v zadevi Trenta. Najbolj absurdno je, da Janša po oprostilni sodbi te zgodbe ne bo mogel več prodajati.

V soboto, 12. aprila, šest dni pred razglasitvijo sodbe v zadevi Trenta, je spletna stran tednika SDS objavila članek z bombastičnim naslovom "EKSKLUZIVNO – ZADEVA TRENTA. Anonimka iz celjskega sodišča: Janša bo obsojen na dve leti in dva meseca zapora, sodba je že zdavnaj napisana".
Šlo je za pismo, ki naj bi ga napisala "nekdanja zaposlena na celjskem sodišču". K pismu je bil priložen tudi domnevni osnutek obsodilne sodbe. Še isti dan se je članek razširil po celotnem propagandnem aparatu SDS. Navedba, da je Janez Janša "obsojen že vnaprej", je v nekaj urah praktično postala gotovo dejstvo. Prvak SDS je zapisal, da zapisano bolj verjetno drži kot ne, člani stranke so pozivali na proteste v Celje. Ko so objavljene dokumente na Okrožnem sodišču v Celju dva dni pozneje označili za "čisto ponarejanje", je bilo že prepozno.
Toda danes je jasno, da je šlo za konstrukt, za laž. Minuli petek je bil Janša na sodišču prve stopnje oproščen obtožbe o zlorabi položaja pri nepremičninskem poslu v Trenti, ki mu je prinesel stanovanje v središču Ljubljane. Obsodilna sodba nikoli ni bila napisana vnaprej.
Preberite še:
Kdo vam laže: ko Rupar in SDS govorita o pokojninah, se primite za denarnico
Od laži o "vnaprej napisani sodbi" do motorne žage
Laž o "vnaprej napisani sodbi" je bila le kamenček v mozaiku pritiska, ki ga je SDS od lanske jeseni izvajala na sodišče. Novembra lani je Janša v Celju napovedal "začetek upora proti krivosodju". Njegovi privrženci so sodišče zmerjali z "mafijo" in tolkli po vozilu nacionalne televizije.
Na poznejših shodih so vodilni člani SDS govorili, da na "udbomafijskem" sodišču delajo "psihopati", ki jih bodo "zbezljali iz lukenj". "Zmagal bo Janša in takrat bo prišel čas, da se bo sodnikom in tožilcem sodilo v njihovih sobanah," je decembra pred sodiščem v Celju oznanil Žan Mahnič. Jelka Godec je napovedala, da "si bomo državo vzeli nazaj". Šef podmladka SDS je sojenje Janši primerjal z "naganjanjem desničarjev v Argentino in pobijanjem v jamah".
Medtem ko so portali SDS več mesecev brskali po zasebnem življenju sodnice, ki naj bi bila "znana po tem, da dosledno izvaja naročeno", je "vojska domoljubov" v zadnjih dneh sojenja v Celju organizirala še dva shoda. Tja je prišla "odplaknit krivosodje" in Slovenijo "osvoboditi barbarov", saj je "noč najtemnejša pred zoro". Minuli petek je pred sodišče, ki ga je policija zavarovala z ograjo, nekdo prišel z motorno žago (brez rezila).
In nato preobrat. V petek je sodišče odločilo, da tožilstvu obtožb proti Janši ni uspelo dokazati v zadostni meri.
Preberite še:
Žan Mahnič že brusi nože in pripravlja sezname za odstrel
Pravila iz Trumpovega učbenika
Sodstvu je treba zaupati, njegove odločitve pa spoštovati. Tudi zato je težko ocenjevati, ali in kako lahko tako močan zunanji pritisk vpliva na delo sodišča. A če gre verjeti Janši, kar precej. "Brez vas se to ne bi zgodilo," je privržencem dejal takoj po prihodu s sodišča.
Je s tem dejansko priznal, da je bil cilj njegovega "dolgega pohoda na krivosodje" izsiliti oprostitev? Je vsem obdolžencem v tej državi dal vedeti, da na sodišču ni mogoče zmagati brez motorne žage? Zakaj bi nekdo, ki je zase trdno prepričan, da ni storil ničesar nezakonitega, sploh izrekel kaj takšnega? Ali pa se v ozadju te izjave skriva še nekaj več?
Shodi pred celjskim sodiščem so bili namreč tudi ključni del predvolilne politične strategije SDS. Ta se je sredi lanske jeseni čez noč spremenila. Pred tem je Janša, opogumljen z zmago na evropskih volitvah, previdno tipal, ali pri kom na levi sredini obstajajo možnosti za povolilno veliko koalicijo. Že od konca lanskega leta pa nam sporoča, da je Slovenija zavožena in ugrabljena država, ki jo je treba do konca porušiti, zgraditi na novo in vrniti na tovarniške nastavitve iz leta 1991.
Napoved "vojne proti krivosodju" je tako časovno sovpadala s plakati ob avtocestah, ki so pozivali k vrnitvi v čas plebiscita, javnim napovedim o zmagi z 51 odstotki glasov in vrnitvijo Donalda Trumpa v Belo hišo. Tudi Trump je zmagal, ker je zadostno večino Američanov prepričal, da so institucije v ZDA tako zavožene, da jih ni več mogoče popraviti, zato jih je treba zrušiti in nadomestiti z novimi.
Predvolilne zgodbe o žrtvi od petka ni več
Prvo pravilo iz Trumpovega učbenika je, da mora uspešen politik igrati vlogo žrtve sistema. V Janševem primeru je imel pri tem bistveno vlogo "montiran proces" v zadevi Trenta. Drugo pravilo je, da mora politik ves čas mobilizirati množice. To je bil verjetno ključni razlog, da je SDS referendum o pokojninah tempirala na čas, ko bi bil Janša že obsojen na prvi stopnji. Temu bi sledili novi množični protesti in stopnjevanje občutka, da v državi vladajo izredne razmere.
Zgodba SDS za prihajajoče parlamentarne volitve je bila jasna: prvorazredne elite, ki si delijo privilegije, uvažajo tujce in živijo v moralnem razvratu, so ugrabile in uničile Slovenijo. Iz edinega junaka, ki jo lahko reši, so že tretjič naredile političnega zapornika in to celo na veliki petek. S to naracijo je v močno polariziranem in histeriziranem političnem okolju vnaprej našel pot do izčrpavanja volilnih bazenov drugih strank na desnem polu.
V vsej situaciji je zato najbolj absurdno, da Janša po oprostilni sodbi zgodbe o tem, da je žrtev, ne bo mogel več prodajati. Ni skrivnost, da jo je bil do zdaj zaradi večinoma zelo površnega poročanja medijev o zadevi Trenta pripravljen kupiti tudi marsikateri volivec, ki ne prihaja iz trdega jedra njegovih privržencev. Teh ljudi Janša od petka naprej ne more več prepričati, da je žrtev "krivosodja". Vsaj majhno seme dvoma pa se utegne ob takšnem razpletu sojenja pojaviti tudi pri kom, ki je hodil na shode.
Če bi verjeli vsemu, kar smo slišali v zadnjih mesecih pred sodiščem v Celju, je namreč Janša pravzaprav enak Zoranu Jankoviću. Torej "prvorazrednemu" politiku, ki ga "krivosodje" po letih pregona ne zmore obsoditi.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke