Bivši prvi operativec SDS o razhodu z Janšo, aferi Patria, lovu na Jankovića, Ambrusu ... #intervju

Aleksander Lavrih, nekdanji svetovalec za nacionalno varnost v premierskem kabinetu Janeza Janše, v ekskluzivnem pogovoru razkriva, zakaj se je razšel s stranko in kaj se je dogajalo v zakulisju nekaterih ključnih političnih zgodb v zadnjih dveh desetletjih.

Avtor: Primož Cirman
sobota, 23. 11. 2024, 05:55


1664390906-26112006-ff2da393ff299105f72110c6bc3933f6
"Vsi se spreminjamo in tudi Janša leta 1991 ni isti kot leta 2000 ali leta 2020. Obrambe mlade demokracije je bilo vedno manj, metode političnega obračuna so bile vedno bolj makiavelistične. Kar je njegova prednost, je tudi ovira," danes pravi Aleksander Lavrih. Na fotografiji tedanji premier Janez Janša ob obisku Ambrusa jeseni 2006.
Grega Wernig/M24

Za Aleksandra Lavriha je domača politična javnost prvič slišala v času prve vlade Janeza Janše, ko je bil svetovalec za nacionalno varnost v njegovem kabinetu. Na ta položaj je prišel iz domačih obveščevalnih struktur, kjer je bil specialist za obveščevalno tehnologijo. Do leta 2012, ko je bila na oblasti druga Janševa vlada, je veljal za glavnega operativca SDS. 

Med mandatom se Lavrih nikoli ni pojavljal v javnosti. Ker na spletu ni bilo mogoče najti ene njegove fotografije, so ga nekateri mediji poimenovali za "moža brez obraza". Eden od bolj znanih urednikov je pred leti zanjo celo ponujal lepo vsoto denarja, četudi je bilo mogoče Lavriha redno srečevati v državnem zboru, kjer je bil zaposlen kot strokovni sodelavec poslanske skupine SDS. 

To je Lavrihov prvi intervju za slovenske medije. V krajšem pogovoru je razkril del zakulisja nekaterih najpomembnejših političnih in drugih dogajanj v zadnjih dveh desetletjih. Tudi tokrat ni pristal na fotografiranje. 

"Janša se je iz afere Patria želel izvleči prek mojega hrbta"

Gospod Lavrih, do zdaj se še nikoli niste pojavili v javnosti. Zakaj ste si zdaj premislili?

Zadnjih pet let imamo družinske težave v razmerju do SDS. Razlogov za mojo korektnost do te stranke je vedno manj. Pravzaprav ne najdem več enega samega razloga, da bi spoštoval nenapisan zakon molčečnosti. Nimam več nobenih zadržkov, da do SDS ne izkažem recipročnega odnosa. Vzroki nezadovoljstva so starejši in globlji, podlaga so nekateri dogodki iz časa sodelovanja z Janšo.  

Ste torej v sporu s stranko ali Janezom Janšo?

Od začetka sem mislil, da gre za lokalno folkloro v Ivančni Gorici. Tam smo želeli urediti status neke nepremičnine, a zadevo blokirajo občinski funkcionarji SDS, ne občinska uprava. 

So vas v Ivančni Gorici res pri urejanju te zadeve napotili na osebo, ki ni zaposlena na občini?

So, ampak podrobnosti za širšo javnost niso pomembne. Vprašanje je, ali lahko stopnjevanje spora povzroči nekaj, kar bo razumljeno kot moje vmešavanje v politiko.

patrija patria oklepnik vojska vojak afera
"Od začetka morda ni bil interes konkreten nakup oklepnikov od finske Patrie, temveč bolj to, da se denar Pavčkovih oklepnikov ne prelije k LDS oziroma v levosredinsko politično moč. Vmes so morda zrasli apetiti."
Arhiv Svet24

Torej ima stranka do vas negativen odnos?

Glejte, ne spomnim se pozitivnega mnenja (SDS, op. a.) o tistih, ki niso bili več del Janševega kroga. Težko rečem, da gre za maščevanje, ker bi za to moral imeti konkreten podatek, da je to namerno. Skupna slika drobcev zgodbe oziroma ravnanje posameznikov kaže, da gre tudi za zamere.

Zadnje dni Janševe vlade leta 2008, po izbruhu afere Patria in po tem, ko se je vedelo, da odhaja v opozicijo, se je hotel Janša iz afere Patria izvleči preko mojega hrbta, vsaj mislil je tako. Razmere so bile takšne, da sem Janšo zavrnil in svojo prihodnost zavaroval s takojšnjo odpovedjo rednega delovnega razmerja, brez da bi vedel, kaj me čaka naslednji dan. Odpoved sem dal izključno zaradi štirih razlogov iz afere Patria. To zna biti en razlog (za zamere, op. a.).

Za katere štiri razloge je šlo pri aferi Patria?

Za konkreten odgovor je še mnogo prezgodaj. Če pa sprašujete o moji odpovedi po koncu mandata 2008, je bila ta v danih razmerah razumljiva. Iz SDS-ovega vlaka sem hotel izstopiti, ker se drugače ne bi končalo dobro. Vendar z moje strani eksistenčno ni šlo drugače, kot da sva se z Janšo po približno letu dni toliko zbližala, da me je zaposlil v parlamentu kot strokovnega sodelavca z nalogo servirati njegove preiskovalne komisije. To je trajalo vse do leta 2012. Vmes pa sem imel nekaj dni delovne dobe celo v istem podjetju kot partner Alenke Bratušek

"Zakaj ne govorim o vsem? Morda bi lahko imel nekaj težav"

Pa vendarle: zakaj ste se takrat s predsednikom SDS razšli?

O podrobnostih ne bi sedaj. Rečem naj samo to, da sem Janšo podpiral zaradi njegove pronicljivosti, osrednje vloge pri nastanku naše države in pridobitvi svoboščin, ki jih v prejšnjem režimu nismo imeli ali so bile okrnjene. Vsi se spreminjamo in tudi Janša leta 1991 ni isti kot leta 2000 ali leta 2020. Obrambe mlade demokracije je bilo vedno manj, metode političnega obračuna so bile vedno bolj makiavelistične. Kar je njegova prednost, je tudi ovira.

Ste še član SDS?

Ob nastopu dela v vladnem kabinetu se mi je zdelo prav, da vstopim v stranko. Kmalu iz določenih vsebinskih razlogov nisem plačeval članarine. Na formalen izstop pa sem počakal do konca sodnih procesov proti Janši. Vsaj takrat se mi je to zdelo še korektno.

20-patria-jansa_2014
Janez Janša pred ljubljanskim sodiščem med sojenjem v aferi Patria. Ustavno sodišče je 2015 razveljavilo obsodilno sodbo v zadevi, ki je pozneje zastarala.
Primož Lavre

Ves čas dajete vtis, kot da veste veliko, a o vsem vendarle še ne želite govoriti. Zakaj ne?

Morda bi lahko imel nekaj osebnih težav. Vprašanje je, kako bi ne glede na časovno oddaljenost dogodkov reagirali Janševi volivci ali potencialni koalicijski partnerji. 

Vrniva se k aferi Patria, torej k nakupu finskih osemkolesnikov iz časa prve vlade SDS. Ministrstvo za obrambo je pogodbo, vredno 278 milijonov evrov, podpisalo leto 2006. Februarja 2007 Interpol Slovenija dobi iz Avstrije prvo sporočilo o sumu nepravilnosti pri tem poslu. Kmalu zatem se začne preiskava na Finskem. Kakšen je danes vaš pogled na to afero?

Ob prvi objavi na finski televiziji (v začetku septembra 2008, op. a.) je bil moj prvi pomislek, kdo pri zdravi pameti bi izvajal mednarodno korupcijo v pogojih, ko si pod povečevalnim steklom polovice sveta. Če se spomnite, smo predsedovali Svetu EU, gostili srečanje Bush-Putin in pospremili Kosovo v neodvisnost. Kar nekaj geostrateških vzvodov je bilo pri nas. Veliko tujih vlad je imelo interes vedeti čim več o nas. Korupcijo lahko podtaknejo tudi tuje vlade ali izvedo zanjo in potem postaneš njihov hlapec.

"Zadnje dni Janševe vlade leta 2008, po izbruhu afere Patria in po tem, ko se je vedelo, da odhaja v opozicijo, se je hotel Janša iz afere Patria izvleči preko mojega hrbta, vsaj mislil je tako. Razmere so bile takšne, da sem Janšo zavrnil."

Poleg tega smo med takratno Janševo vlado Rusom prodali jeklarstvo in skorajda tudi Petrol. Celo Srbija je prodrla v naš diplomatski depešni sistem. Od začetka morda ni bil interes konkreten nakup oklepnikov od finske Patrie, temveč bolj to, da se denar Pavčkovih oklepnikov ne prelije k LDS oziroma v levosredinsko politično moč. Vmes so morda zrasli apetiti. Pozneje sem bil presenečen nad gostobesednostjo in vsebino izjav nekaterih akterjev. Nekatere podrobnosti, ki sem jih izvedel tudi zaradi svoje funkcije, so me zaskrbele. 

Nazadnje pa kot rečeno, nisem hotel biti potlačen v finale te zgodbe. Pod črto mislim, da bi lahko posneli novodobno različico filma Ljubezen nam je vsem v pogubo. Danes nisem povsem prepričan, ali ni bil vladni nadzor Sove priročna distrakcija. 

Mislite na afero z nadzorom na Sovi, ki je izbruhnila spomladi 2007? Bili ste vodja vladne skupine, ki je vstopila v prostore Sove. Je bila namenjena sprevračanju pozornosti, da je javnost gledala tja, ne pa v posle z oklepniki?

Imam besedo na koncu jezika, jo bom raje zadržal zase. Sposobni politiki znajo prepoznati potencial naključnih dogodkov. 

zoran janković
Jeseni 2011 je na predčasnih volitvah slavila Pozitivna Slovenija, ki jo je vodil Zoran Janković. A temu pozneje ni uspelo sestaviti vlade.
Grega Wernig/KMA

"Pridobili smo domnevno shemo podjetij na Cipru"

Potem ste opravljali delo za parlamentarne preiskovalne komisije, ki jih je vodila SDS. Kaj ste počeli?

Te komisije je mogoče razdeliti na personalne in čistilne. Imeli smo tri personalne in dve čistilni komisiji. Pod personalne štejem tiste, kjer se poskuša javnomnenjsko unovčiti šibko točko ali napako političnega nasprotnika. Janša je zaradi Golobičevega hobija sestavljanja vladnih koalicij na vsak način hotel preiskovalno komisijo proti njemu. Mi pa nismo vedeli, kaj lahko dodamo že znanemu, niti kaj ali kje to iskati. Ob nezainteresiranemu predsedniku preiskovalne komisije (Rudolf Petan, op. a.) smo samo reciklirali Ultrine stare zadeve. 

Zoran Janković je naredil napako. Če je morebiti hotel pooblastila župana izkoristiti za svojo korist, procedura zahteva javno razgrnitev prostorskih aktov oziroma so ti javni. Od nas je bilo odvisno, ali bomo znali prepoznati njegovo vpletenost v spremembe prostorskih aktov in to izvleči na plano. Nekaj dni sem presedel na spletišču Mestne občine Ljubljane in v drugih javnih evidencah, dokler ni bil narejen spisek vseh sumljivih zemljišč v MOL. Še posebej tistih z lastništvom v davčnih oazah, ker je štartni primer Smodinovec nakazoval, da so imeli Jankovići strukturno logistiko pri Šešokih. 

Šlo je za visoke vsote, kumulativno po grobih ocenah 18 milijonov evrov. S pravo kombinacijo preiskovalnih metod smo pridobili domnevno shemo njihovih podjetij na Cipru in posamezne parcele povezali v preiskovalno celoto. 

"Mislim, da so bili rezultati preiskovalke eden ključnih razlogov, da Zoran Janković kljub relativni zmagi leta 2011 ni zmogel sestaviti vlade, tudi zato, ker je preiskovalka pospešila druge kriminalistične preiskave."

Vse to se je dogajalo v mesecih pred volitvami jeseni 2011, na katerih je pozneje slavila Jankovićeva Pozitivna Slovenija ...

Mislim, da so bili rezultati preiskovalke eden ključnih razlogov, da Zoran Janković kljub relativni zmagi ni zmogel sestaviti vlade, tudi zato, ker je preiskovalka pospešila druge kriminalistične preiskave. Na nek način sem Janši odprl vrata Gregorčičeve še za eno leto, dokler mu vlada ni razpadla zaradi poročila Komisije za preprečevanje korupcije (KPK).

Pri preiskovalni komisiji za avtoceste je šlo za razgradnjo oziroma finale prakse Ivana Zidarja o kartelnem dogovarjanju in njegovega razmerja do levosredinske politike. Rezultat preiskovalke o avtocestah je bila objava Zemonskega sporazuma kot kartelnega načina delovanja. Zidar je bil sicer že v letih, ampak po preiskovalki je šlo z njim potem hitro navzdol. Njegova moč se je razblinila. 

ivan zidar
"Ivan Zidar je bil sicer že v letih, ampak po preiskovalki (o gradbenem kartelu, op. a.) je šlo z njim potem hitro navzdol. Njegova moč se je razblinila."
Grega Wernig

Kaj so čistilne preiskovalke, kot jih imenujete?  

Čistilne preiskovalke so namenjene čiščenju političnega blata, ki ga nate vrže politični konkurent. Pri preskovalni komisiji za izbrisane je šlo po moji oceni pri razpravi o številu izbrisanih za pregovarjanje o oslovi senci. Dušan Vučko je bil takrat kot vodja direktorata na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) vprašan, kako so dobili večjo število izbrisanih, pri čemer je izjavil, da s pritiskom na tipko "enter". Vendar, če imaš v informacijskem sistemu zmedo, tipka "enter" zmedo vrne. 

Vedeti moramo, da je ob nastanku izbrisanih država uvajala računalniško informatizacijo, da so se vmes postopki in navodila spreminjali. Ljudje so se o statusu premišljali glede na realno stanje zadev. Brez prave analize vzroka številčne razlike je bilo večje ali manjše število izbrisanih samo priročno orodje za politično kreganje in predvolilni material. 

Kaj pa preiskovalna komisija o Interpolovih depešah v aferi Patria, ki so leta 2007 za več kot leto dni obtičale v predalu?

Pri tej se je razkrilo, da je Janša morda res imel posebno obravnavo, vendar ne takšno, kot je želela prikazati leva politika ali sodelavci takratnega poslanca Milana Cvikla. Za depeše sta po spominu vedela dva ali trije pristojni uradniki. Moj vtis po preiskovalki je bil, da seznanjeni z depešami teh sumov niso posredovali na kriminalistično policijo, ker niso želeli, da bi Janša preko ministrstva za notranje zadeve izvedel za njih, ter da so Janšo in ostale čakali pri elektronskih transakcijah. Če so s tem posledično povzročili izgubo prometnih podatkov na telefonih ali računalnikih v kritičnem obdobju, je bil to drug, njihov problem.

"V Ambrusu so imeli večje količine orožja" 

"Javnosti verjetno ni znano, da so imeli Ambrušani v pripravljenosti večje količine orožja in molotovk, ki so jih bili pripravljeni uporabiti tudi proti policiji."

Pred intervjujem ste mi v zvezi z Ivančno Gorico omenili tudi dogajanje v naselju Ambrus jeseni 2006, torej proteste krajanov, ki so se končali z izselitvijo romske družine Strojan. Ste bili tudi tukaj vpleteni?

Ob aktualnih novicah o sporočilih županov glede romske problematike bi toplo priporočil vladi, naj ne podcenjuje signalov iz lokalnega okolja. En nasilen dogodek lahko sproži resne posledice. V Ambrusu so imeli ljudje občutek popolne odsotnosti države in da Romi z njimi počnejo, kar hočejo. Danes so ljudje po občinah še mirni, dokler jih zastopa župan. Če izgubijo zaupanje še v župane, se lahko ponovi Ambrus. 

Zgodbo sem prevzel vzporedno ob menjavi Milana Zvera z Janezom Podobnikom, pri čemer je imel Podobnik formalno vlogo, jaz pa operativno. Dobronamernemu Zveru so nekje puščale informacije, zato zadeve ni mogel razrešiti. V ozadju je bilo potrebno najprej vzpostaviti zaupanje z domačini in zaustaviti možnost nasilja ter koordinirati politiko, policijo in Aleksandra Čeferina kot odvetnika družine Strojan.

Javnosti verjetno ni znano, da so imeli Ambrušani v pripravljenosti večje količine orožja in molotovk, ki so jih bili pripravljeni uporabiti tudi proti policiji. Bili so razjarjeni zaradi dolgoletnega romskega kriminala, nasilja in nezmožnosti delovanja pravne države, niso pa bili sposobni niti spodobne javne artikulacije svojega stanja in zahtev. Mediji so bili zato večinsko na strani Strojanovih. Zadeva je šla tako daleč, da sem moral občinskemu odboru dobesedno narekovati člene občinskega odloka o prepovedi kampiranja v občini in namesto predstavnikov Ambrusa napisati izjavo za javnost. Predstavnike sem moral opremiti z vladnim seznamom medijev, ki so dobili njihovo izjavo. 

Zadeve so takrat šle predaleč, sobivanje s temi Romi ni bilo možno. Tudi Janeza Drnovška z bivalnim kontejnerjem smo ustavili, ker njegova gesta ne bi razrešila ničesar.

drnovsek_ambrus_bobo_15.12.12
"Ob aktualnih novicah o sporočilih županov glede romske problematike bi toplo priporočil vladi, naj ne podcenjuje signalov iz lokalnega okolja. En nasilen dogodek lahko sproži resne posledice."
Bobo

Govorite v množini. Torej ni šlo za spontano akcijo krajanov, ampak ste bili zraven?

Ne, akcija občanov je bila povsem spontana, izbruhnila je silovito. Sprožilo jo je hudo telesno nasilje nad občanom. Dva ambruška odbornika sta bila ali pa sta pozneje postala občinska svetnika SDS. Če se prav spomnim, so po obisku Janše v Ivančni Gorici, ki je njegovo zvesto volilno področje, za njim vpili "cigan". Šefa ljubljanske policije (Branka Slaka, op. a.) je odneslo predvsem podcenjevanje nevarnosti situacije. Mimogrede, občinska svetnica iz SDS, ki je prevzela avtorstvo tiste izjave za javnost, se ni želela ali ni upala sestati z mano glede zadeve, o kateri sva govorila na začetku. 

Boste kdaj v prihodnje še javno govorili o teh zadevah? 

Dopustimo najprej Janši možnost, da je bil s strani občinskega odbora njegove stranke morda zaveden v kakšni zadevi. 

Te besede me spominjajo na znamenito opravičilo nekdanjega predsednika vlade Antona Ropa Janši glede navedb, da se je ta o incidentih v Piranskem zalivu dogovarjal s tedanjim hrvaškim premierjem Ivom Sanaderjem. Takrat Rop "ni izključil možnosti, da je bil zaveden". 

Morda. Ob predaji osnutka tožbe Janše proti Ropu sem njegovi takratni odvetnici Nini Zidar Klemenčič omenil, da je morebitna zavedenost edini možen časten izhod za Ropa. Kako je besedna zveza pripotovala v besedilo poznejšega Ropovega opravičila, mi ni znano.

Koliko časa bo Janša še vodil SDS? Mislite, da bi jo moral prepustiti nasledniku? 

Poglejte, s tem intervjujem ne želim posegati v trenutno politiko. Lahko rečem samo, da kdor ne upošteva odprtih sodnih postopkov, ne zna politično računati.