Pasji hoteli v Sloveniji: toliko boste odšteli za eno noč pasjega varstva
Če se boste odpravili na daljše počitnice, po možnosti z letalom, doma pa imate psa, je pasji hotel najugodnejša rešitev. Trenutno naj bi jih bilo pri nas okoli 80, od majhnih butičnih za nekaj psov do večjih, kjer lahko več dni skrbijo tudi za 100 štirinožcev.

Z večjim številom psov in vse večjimi željami po eksotičnih počitnicah je razumljiva tudi velika zasedenost v pasjih hotelih. V enem od njih so povedali, da je povpraševanja veliko, zlasti v času počitnic ali ob praznikih. Največ povpraševanja je poleti, so pa tudi mirnejši meseci, vendar nikoli niso povsem brez gostov.
Pri nas je malo manj kot 80 hotelov, pri čemer jih večina nudi storitve le za pse, nekateri pa tudi za druge živali, kot so mačke.
Hotel ni vrtec
Moramo ločiti med pasjim vrtcem in pasjim hotelom. Vrtec je pravzaprav dnevna oskrba, ko lastniki živali zjutraj pripeljejo in jih popoldne odpeljejo domov. Hotel pa oskrbuje živeli po nekaj dni zapored, odvisno, za koliko dni počitnic so se odločili lastniki.
Veliko imajo rednih strank, tudi psi postanejo vajeni hotela in oskrbnikov. Ponekod morajo za storitve hotela rezervirati nekaj mesecev vnaprej, drugje pa imajo dovolj prostora, zato to ni potrebno.
Ena noč v povprečju stane 30 evrov, pri čemer v ceno ni všteta hrana in dodatne storitve. Večinoma lastniki hrano prinesejo s seboj, saj je je pes najbolj vajen. »Ker smo malce manjši hotel, najlažje skrbimo za manjše pse, tja do velikosti nemškega ovčarja. Za večje pse je potrebno več dela; pa ne da bi bilo s psi kaj narobe, temveč zaradi velikosti zahtevajo drugačno pozornost in logistiko,« so nam zaupali v enem od manjših hotelov.
Ponekod je dovolj prostora za 100 psov
Na drugi strani pa lahko večji centri oskrbijo tudi večje pse. A tudi tam dodajajo, da je potrebno drugačno delo z večjimi psi. Bernardinci so na primer miroljubni, a zaradi velikosti lahko pohodijo manjšega psa, zato jih morajo ločevati. Prav tako imajo najraje kastrirane pse, ker so manj agresivni. Najbolj težavne pse pa morajo ločiti od drugih.
»Pri nas so psi čez dan spuščeni na velikem območju, kjer so v družbi drugih psov. S tem imamo dobre izkušnje. Mnogi lastniki pse, ki so jih dobili v zavetiščih, vozijo k nam na neke vrste socializacijo. Tukaj se navadijo na druge pse, na ljudi, zato postane življenje z njimi precej lažje,« so povedali v Pasjem vrtcu in hotelu Ljubljana.
Kot pravijo, jih imajo v posebnih predelih hotela le čez noč, čez dan pa so v družbi drugih psov. Pes je seveda njihova odgovornost, zato jih neprestano nadzorujejo. V centru v Ljubljani imajo skupaj osem do devet oskrbnikov, zasedenost pa je tudi pri njih stalna. Rezervacij ne potrebujejo, imajo pa veliko stalnih gostov.
Potrebna je stalna prisotnost
Za oskrbo psov je poskrbljeno, to je delo za 24 ur na dan. »Imamo seveda tudi dežurnega veterinarja in še bi lahko naštevali. Oskrbovalec pa ne more biti kdorkoli. Opraviti mora vsa izobraževanja in izpite, da pridobi ustrezno licenco, ki jo mora na nekaj let obnavljati. Oskrbimo lahko vse pse, od najmanjših do največjih,« dodajajo v Pasjem vrtcu in hotelu Ljubljana.
Za dodatke morajo seveda lastniki psov doplačati, na primer za hrano. Hranijo jih dvakrat na dan, kar stane od okoli tri evre na dan dalje. Omogočajo brezplačno privajanje psa na novo okolje, saj je tudi oskrbnikom v interesu, da se psi dobro počutijo, zato je z njimi lažje delati in so na koncu zadovoljni tudi lastniki.
Eden od pogojev za prevzem psa v hotel je, da je zdrav oziroma da lastniki oskrbovalce seznanijo z zdravstvenim stanjem in posebnostmi. Prednost je, da ni agresiven, je vajen drugih živali in ljudi, za agresivnejše pse pa imajo predvidene druge prostore znotraj hotela.
Pasma je stvar »mode«
Med njihovimi gosti najdemo tako rekoč vse pasme. Veliko je pudljev, labradorcev, zlatih prinašalcev, a število psov določene pasme je tudi stvar trenutne priljubljenosti.
Nastanitev psa v hotelu je torej eden od načinov, da se tudi lastniki domače živali lahko odpravijo na daljši dopust ali v oddaljene kraje. Drugo pa je, kako žival sprejme tako dolgo ločitev. Nekateri psi so veseli ponovnega snidenja, drugi pa so »po človeško« užaljeni. Kljub temu, da je bilo zanje v vmesnem času dobro poskrbljeno.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke