Odziv von der Leyen: Trumpove carine bodo škodovale podjetjem na obeh straneh Atlantika
Ameriški predsednik Donald Trump je udaril z novo carinsko napovedjo. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je že odzvala.

V poplavi napovedi, ki se potem niso uresničile ali so se spreminjale iz dneva v dan, je zdaj Trump napovedal 30-odstotne carine na uvoz iz Evropske unije in Mehike v ZDA. Veljati naj bi začele 1. avgusta, tako da je še dovolj časa, da se tudi ta napoved spremeni. Kot razlog je navedel neuravnoteženo trgovinsko menjavo.
Ločen ukrep od sektorskih carin
Pismo je objavil sredi trgovinskih pogajanj z Brusljem, v katerih si je Evropska komisija prizadevala za okvirni dogovor, ki bi tlakoval pot do celovitega trgovinskega sporazuma med EU in ZDA. Predsednik ZDA je dodal, da gre za ločen ukrep od sektorskih carin za uvoz avtomobilov, jekla in aluminija, ki jih je uvedel v minulih mesecih. Za 1. avgust je napovedal še 50-odstotne carine za uvoz bakra.
V pismu, ki ga je objavilo več tujih medijev, je zapisal še, da so 30-odstotne carine "veliko manj, kot bi bilo potrebno za izničenje trgovinskega primanjkljaja". "Če boste zvišali vaše carine in se maščevali, bo vaša carinska stopnja dodana k 30 odstotkom," je poudaril Trump.
Vedno možne prilagoditve
Kot je še navedel, bo morda razmislil o prilagoditvi carinske stopnje, določene v pismu, če želi EU odpreti svoj trg za ZDA ter odpraviti carine in druge ovire za trgovanje. Carinsko stopnjo je možno po njegovih besedah spremeniti tako navzdol kot navzgor, odvisno od odnosa med ZDA in unijo.
Prekinitev pomembnih dobavnih verig
"Uvedba 30-odstotnih carin za izvoz iz EU bo prekinila pomembne transatlantske dobavne verige, kar bo škodovalo podjetjem, potrošnikom in bolnikom na obeh straneh Atlantika," je v odzivu na Trumpovo napoved 30-odstotnih carin za uvoz večine blaga iz EU v ZDA, ki naj bi začele veljati 1. avgusta, zapisala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
"Še naprej smo pripravljeni delati, da bi do 1. avgusta dosegli sporazum. Obenem bomo storili vse potrebno za zaščito interesov EU, vključno s sprejetjem sorazmernih protiukrepov," je sporočila predsednica komisije. Obenem bo EU po njenih besedah nadaljevala poglabljanje partnerstev z državami po svetu, ki bodo v skladu z načeli na pravilih temelječe mednarodne trgovine.
Braniti evropske interese
Francoski predsednik Emmanuel Macron je izrazil podporo komisiji pri pogajanjih. "Bolj kot kdajkoli je na Evropski komisiji, da v luči evropske enotnosti izkaže odločenost unije, da odločno brani evropske interese," je zapisal na omrežju X. To po njegovih besedah pomeni zlasti pripravi verodostojnih protiukrepov, če do 1. avgusta ne bo dosežen dogovor.
Nemška ministrica za gospodarstvo Katherina Reiche je medtem Bruselj pozvala, naj se z ZDA pogaja pragmatično, pri iskanju rešitve pa osredotoča na osrednje točke spora.
Pismo je Trump objavil sredi trgovinskih pogajanj z Brusljem, v katerih si je Evropska komisija prizadevala za okvirni dogovor, ki bi tlakoval pot do celovitega trgovinskega sporazuma med EU in ZDA. Strani sta se pogajali, potem ko je Trump v začetku aprila napovedal 20-odstotne dodatne carine na uvoz večine blaga iz EU, a jih je kmalu zatem zamrznil za 90 dni. To obdobje se je izteklo v sredo, a ga je ameriški predsednik podaljšal do 1. avgusta.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke