Snov iz ormoške bioplinarne strupena in nevarna za okolje ter vodne ekosisteme

Občina Ormož je objavila okoljsko informacijo Mobilne enote ekološkega laboratorija Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (MEEL), povezano z izpusti iz bioplinarne Ormož. Kot kažejo rezultati, je bila snov iz bioplinarne zelo strupena za vodni živelj.

Avtor: Štajerski tednik / Uredništvo
sreda, 2. 7. 2025, 18:58


Bioplinarna
Biplinarna Ormož
ČG

NIJZ1
Razpoke, skozi katere je (tudi) pronicala strupena snov
NIJZ

Mobilna enota je bila aktivirana 11. junija ob 18.52 zaradi prijave izliva neznane snovi na Opekarniški cesta 19. Intervencijska enota PGD Ormož je na terenu že izvedla prve ukrepe za zajezitev izliva.

Vir onesnaženja v času prihoda MEEL je bila Bioplinarna Ormož, snov je iztekala iz skladišča odpadkov. Iztekajoča snov je bila temno rjave do črne barve, imela je vonj po organskem razkroju.

Analize vzorcev z dveh merilnih mest z 11. junija kažejo na prisotnost onesnaženja, ki znatno presega običajne mejne vrednosti. Kot piše v poročilu, zaznane koncentracije težkih kovin, kot so arzen, baker, svinec, cink in krom, predstavljajo okoljsko tveganje, saj lahko ob dolgotrajni izpostavljenosti vplivajo na talne in vodne ekosisteme in zdravje ljudi. Posebej zaskrbljujoče so izjemno visoke vrednosti amonijevega dušika. Oba vzorca sta izkazala zelo visoko akutno toksičnost za vodne bolhe Daphnia magna, kar pomeni neposredno ogroženost za vodne ekosisteme tudi pri kratkotrajni izpostavljenosti. Kot so zapisali v poročilu, sta oba odvzeta vzorca izkazala visoko toksičnost za vodne organizme.

NIJZ2
Intervencija ob izlivanju snovi iz bioplinarne
NIJZ

Mobilna enota ekološkega laboratorija Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano priporoča takojšnje sanacijske ukrepe na območju izliva, dodatne preiskave tal in podtalnice na širšem območju izlitja, uvedbo rednega nadzora iztokov iz skladišča odpadkov bioplinarne, oceno varnostnih in tehničnih ukrepov za preprečevanje podobnih dogodkov v prihodnje ter obveščanje pristojnih inšpekcijskih služb za uvedbo postopkov v skladu z zakonodajo.

Kot so sporočili z Občine Ormož, je v zvezi z ugotovitvami podanimi v navedenem poročilu, Občina Ormož nemudoma poslala poziv za ukrepanje pristojnemu Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo ter Agenciji RS za okolje ter podala prijavo ustreznim organom.