Po lanski zamenjavi oblasti je Franci Matoz, dolgoletni odvetnik Janeza Janše, postal eden najvplivnejših ljudi v državi. Je prvi nadzornik Luke Koper, sedi v nadzornem svetu Slovenskih železnic in vodi upravni odbor Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), bolj znane kot slabe banke. Danes razkrivamo, da mu je morda tudi z njeno pomočjo uspel posel življenja.
Gre za prodajo največje slovenske bioplinarne v Vučji vasi v Pomurju, ki je bila nekoč v lasti propadle skupine Keter:
- septembra lani jo je iz stečaja za 1,85 milijona evrov uradno kupil Igor Hrvatin, Matozov prijatelj in poslovni partner.
- denar za nakup je zagotovil Matoz, ki je takoj zatem za bioplinarno že našel kupca. To je madžarska skupina Pannonia Bio, ki je zanjo februarja letos plačala 4,23 milijona evrov.
Znani odvetnik je tako le v petih mesecih s preprodajo bioplinarne ustvaril skoraj 2,4 milijona evrov dobička. Toda dokumenti, ki smo jih pridobili v uredništvu, razkrivajo novo razsežnost Matozovega posla. Kmalu zatem je namreč ista madžarska skupina v Pomurju postala lastnica še ene bioplinarne – v Dobrovniku. Kupila jo je od državne DUTB, kjer upravni odbor vodi Matoz. Po naših podatkih so Madžari zanjo odšteli vsega dva milijona evrov. To je trikrat manj od cene, ki jo je DUTB le dve leti pred tem plačala za odkup te bioplinarne iz stečaja prejšnjega lastnika.
Medtem ko je Matozu eno bioplinarno uspelo prodati z milijonskim dobičkom, je DUTB s prodajo druge bioplinarne ustvarila visoko izgubo, razkrivajo dokumenti. Sta posla povezana? So Madžari Matozu z nakupom bioplinarne v Vučji vasi omogočili 2,4 milijona evrov dobička zato, da so lahko bioplinarno v Dobrovniku toliko ceneje odkupili od državne DUTB, v kateri ima Matoz od poletja glavno besedo?
Preberite še:
Matoz in Snežič skupaj po zemljišča na Obali
Kako so Matoz & Co. prišli do bioplinarne
Na DUTB se bomo z vprašanji obrnili danes. Matoz do zdaj svojih poslovnih potez ni hotel pojasnjevati javnosti. Odgovarjal je, da gre pri poslih z bioplinarnami za njegovo zasebno zadevo.
Toda znano je, da je Matoz že skoraj desetletje globoko vpleten v zgodbo o pomurskih bioplinarnah, za katerimi so ostali visoki dolgovi do tamkajšnjih kmetov in škodljivi učinki za okolje. Tako je bil Matoz svetovalec in zastopnik tedaj še državne Nove KBM, ki je pred slabim desetletjem izdatno financirala te posle. Bil je tudi dolgoletni pooblaščenec ene izmed ključnih oseb v skupini Keter, ki je z izposojenim denarjem zgradila bioplinarne. Pri tem je neznano kje izginilo na milijone evrov, banke pa so zaradi stečaja skupine Keter utrpele več deset milijonov evrov izgub.
Medtem ko so pogorišče skupine Keter preiskovali kriminalisti, je Matoz začutil poslovno priložnost. Leta 2015 je bioplinarno v Vučji vasi iz stečaja najelo podjetje Bio-Elekt, ki je od države do danes prejelo več kot 20 milijonov evrov subvencij. Njegov lastnik je Igor Hrvatin, pozneje direktor Zdravstvenega doma Koper, za katerega je delala tudi Odvetniška družba Matoz. Nato so leta 2017 Matoz in sodelavci z 90-odstotnim popustom od Nove Ljubljanske banke (NLB) odkupili vsa posojila bioplinarne v Vučji vasi. 1,8 milijona evrov za ta posel je zagotovila Matozova odvetniška pisarna, ki si je denar v celoti izposodila pri Sberbank. Njegova soproga Nataša Matoz pa je postala direktorica podjetja Bio-Elekt.
Pred dnevi so v Dnevniku razkrili, da je Odvetniška zbornica Slovenije pri Matozu zaradi teh poslov ugotovila kršenje načel in pravil kodeksa odvetniške poklicne etike. Opozorila je na dejstvo, da je Matozova pisarna najela posojilo, ki je bilo namenjeno financiranju drugih (in ne odvetniških) poslov. Propad bioplinarne pa bi lahko ogrozil poslovanje pisarne, kar bi škodilo ugledu odvetništva.
Preberite še:
Menjave v Luki Koper, Madžari spet pred vrati
Madžari so Matozu pomagali poplačati tudi kredit
Toda Matoz in sodelavci so očitno dobro vedeli, kaj počnejo. Z najemom bioplinarne so si zagotovili predkupno pravico, ki so jo sredi lanskega leta tudi izkoristili. Kot že omenjeno, so za nakup bioplinarne oktobra lani plačali dobrih 1,85 milijona, torej toliko, kot si je Matoz od Sberbank izposodil za odkup terjatev. S tem so kupnino dejansko plačali sami sebi.
Že takrat je imel Matoz očitno izbranega kupca za bioplinarno. Madžarska skupina Pannonia Bio je namreč že oktobra lani pooblastila odvetnike iz Odvetniške družbe Ilić, da v njenem imenu ustanovijo družbo v Sloveniji in se z Matozom oziroma Hrvatinom dogovorijo za sklenitev predhodne pogodbe o nakupu bioplinarne v Vučji vasi. To se je na koncu tudi zgodilo. Pogodba je bila podpisana konec februarja:
- Hrvatinu kot uradnemu lastniku bioplinarne so plačali 3,23 milijona evrov.
- obenem so Madžari svoji bioplinarni posodili milijon evrov. S tem denarjem je vrnila še preostanek dolgov do Matozove odvetniške pisarne, ki je lahko poplačala posojilo, najeto pri Sberbank.
- to pomeni, da so Madžari za bioplinarno plačali 4,23 milijona evrov, še enkrat več, kot je zanjo odštel dvojec Matoz-Hrvatin. Če upoštevamo, da jim je bioplinarna pred tem pomagala odplačati velik del najetega posojila, pa so bili njihovi zaslužki še nekajkrat višji.
Do prodaje je bil dejanski lastnik bioplinarne v Vučji vasi ves čas Matoz. To dokazuje poroštvena izjava, ki jo je podpisal ob prodaji. Z njo se je Matoz zavezal, da bo pri ministrstvu za okolje in prostor, ki ga vodi Andrej Vizjak (SDS), uredil "pridobitev dovoljenja za posebno rabo vode za opravljanje dejavnosti". V nasprotnem primeru bo moral Madžarom plačati milijon evrov. Iz dokumentov je razvidno še, da je bila celotna kupnina nakazana na fiduciarni račun Matozove odvetniške pisarne.
Preberite še:
Tako SDS nagradi svoje financerje
Ko se na DUTB pojavi Matoz, bioplinarno prodajo Madžarom
Vse to se je dogajalo v času, ko je svojo bioplinarno v bližnjem Dobrovniku prodajala tudi DUTB. Njena lastnica je postala leta 2019, ko jo je iz stečaja družbe Bioplin Gjerkeš kupila za šest milijonov evrov, kar je milijon evrov več od njene tržne vrednosti. Kupnino je pobotala s svojimi terjatvami do družbe v stečaju, nato pa je lani začela za bioplinarno iskati kupca. Interesenti so lahko ponudbe oddali do konca letošnjega marca.
Le nekaj tednov zatem se na DUTB pojavi Matoz, takrat že bogatejši za 2,4 milijona evrov. Njegova odvetniška pisarna je aprila in maja z DUTB odpisala tri pogodbe o pravnem svetovanju. V tem času so na DUTB kot najboljšega ponudnika za bioplinarno v Dobrovniku izbrali Madžare. Iz dokumentov je razvidno, da je podjetje Pannonia Bio Gas 12. julija na račun DUTB nakazalo nekaj več kot pol milijona evrov kot varščino za resnost ponudbe. Teden dni zatem je vlada v upravni odbor DUTB imenovala Matoza, ki je postal tudi njegov predsednik.
DUTB je prodajo bioplinarne v Dobrovniku zaključila 11. avgusta. Cena: dobra dva milijona evrov. To je skoraj štiri milijone evrov manj od vrednosti, po kateri jo je pred dvema letoma odkupila iz stečaja.
V imenu slabe banke je pogodbo podpisal začasni glavni izvršni direktor Robert Rožič, v imenu Madžarov pa britanski državljan Gerard John Phillips, ki je bioplinarno v Dobrovniku že zelo dobro poznal. Njegovo podjetje Bio Gea se je leta 2017 zanimalo za njen nakup in je s stečajnim upraviteljem celo podpisalo prodajno pogodbo. Takrat je bilo zanjo pripravljeno plačati 3,4 milijona evrov, vendar kupnine v dogovorjenem roku ni poravnalo. Štiri leta pozneje, ko je bila lastnica bioplinarne državna DUTB, mu je to uspelo, le da zdaj za skoraj polovico nižjo ceno.