Afera odpadki: inšpektorji našli zakopane smeti. Kaj je odkril nadzor nad delom policije?
Po tem, ko je inšpektorat okolje in energijo vendarle našel nezakonito zakopane odpadke na območju centra pri Krškem, je čas za odgovore. Zakaj že ob prvem pregledu ni odredil izkopa? In kaj so s prijavo zakopavanja odpadkov dva meseca počeli na policiji v Novem mestu?

Štiri mesece po tem, ko smo na necenzurirano.si objavili prve fotografije nezakonitega zakopavanja odpadkov na območju centra za ravnanja odpadki pri Krškem, je zdaj dokončno jasno, da so na tej lokaciji pod zemljo večje količine smeti.
Na inšpektoratu za okolje za in energijo so namreč pred dnevi potrdili, da so tam do zdaj našli 2.900 kubičnih metrov nezakonito zakopanih mešanih komunalnih odpadkov. Površje so začeli razkopavati po pregledu z georadarjem. "Na globini od 2,5 do 4,5 metra so se začeli kazati posamezni odpadki, na globini od 3,60 do 5,50 metra pa se je pokazala okoli 2 do 2,5 metra debela plast odpadkov, kot so embalaža, tekstil, mešani komunalni odpadki, tekstilni lepilni trakovi," so pojasnili na inšpektoratu.
To pomeni, da je komunalno podjetje Kostak, ki ima v lasti center v Spodnjem Starem gradu, kršilo določbe zakona o varstvu okolja in uredbe o odpadkih. Še decembra lani so sicer v podjetju, ki ga vodi Miljenko Muha, zagotavljali, da na območju centra nikoli niso zakopavali odpadkov.
Toda zgodba še zdaleč ni dobila epiloga. Brez odgovora namreč še vedno ostajajo vsaj tri vprašanja.
Preberite še:
Nove fotografije: kam so pred prihodom inšpekcije izginili odpadki
Kriminalisti preiskujejo sume nezakonitega zakopavanja odpadkov v Krškem
1. Zakaj so na policiji fotografije odpadkov obtičale v predalu?
Anonimno prijavo s fotografijami, ki smo jih objavili konec novembra, so že konec marca 2024 prejeli na Policijski upravi Novo mesto. Toda na tej točki se je preiskovanje sumov nezakonitega zakopavanja odpadkov ustavilo.
Kar dva meseca je namreč trajalo, da je novomeška policija prijavo posredovala inšpektoratu za okolje in energijo. To se je zgodilo šele 28. maja 2024. Nekaj dni pozneje, 6. junija 2024, si je inšpektorica iz avtomobila ogledala območje, pri tem pa ni ugotovila nepravilnosti. Policija je tako zadevo zaključila s poročilom, ki ga je poslala na okrožno državno tožilstvo. Kazenskih ovadb ni vložila.
Odgovora na vprašanje, zakaj je novomeška policija potrebovala dva meseca, da je fotografije poslala inšpektoratu, še vedno nimamo. Zdaj že nekdanji generalni direktor policije Senad Jušić je v začetku decembra odredil strokovni nadzor nad Policijsko upravo Novo mesto. Štiri mesece pozneje so nam s policije sporočili, da "nadzorniki niso ugotovili nepravilnosti v povezavi s preiskovanjem kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja".
Dodatnih vsebinskih pojasnil policije nismo dobili, ker "se dotična preiskava kaznivega dejanja intenzivno nadaljuje". Brez našega razkritja je zelo verjetno nikoli ne bi bilo.
Preberite še:
Preobrat: v Kostaku priznali, da so pod njihovo zemljo zakopani odpadki
2. Kostak je zavajal inšpektorico. Kakšne bodo sankcije?
Kot že omenjeno, so v Kostaku večkrat zatrjevali, da na območju centra nikoli niso zakopavali odpadkov. Pri tem so poudarjali, da so fotografirane odpadke zgolj začasno premikali zaradi gradbenih del.
Enako so v začetku junija pojasnili tudi inšpektorici za okolje Mojci Križe, ki je v Kostaku opravila nadzor zaradi prijave suma zakopavanja odpadkov. Razložili so ji, da na lokaciji gradnje novega centra res začasno skladiščijo bale odpadkov, ki pa se glede na območje gradnje premikajo.
Tej razlagi je sprva očitno verjela, saj je ob pregledu ugotovila, da "na lokaciji ni bilo zaznati niti jam, kjer bi se nahajali odpadki, niti drugih znakov zakopavanja odpadkov". V ponovljenem pregledu je inšpektorat pod površjem našel smeti, iz česar izhaja, da so v Kostaku junija lani inšpektorico zavajali.
Kakšne bodo torej sankcije? Kostak mora kot upravljavec centra do 24. junija odpadke izkopati in zagotoviti njihovo obdelavo. "Ker policija vodi predkazenski postopek v zvezi z ravnanjem z odpadki v družbi Kostak, se postopek o prekršku zaenkrat ne more začeti," so nam pojasnili na inšpektoratu, ki sodi pod okrilje ministrstva za okolje, podnebje in energijo. Vodi ga Bojan Kumer.
Preberite še:
Afera odpadki: zdaj ploščo obrača tudi župan. A občina ni več glavna v Kostaku.
3. Zakaj inšpektorat že takoj ni odredil razkopavanja?
Na fotografijah, posnetih marca, ki jih je od policije prejel inšpektorat, je bilo vidno vse kaj drugega kot kontrolirano premikanje smeti. Te v veliki večini niso bile zvite v balah, ampak so bile nametane. Od zemljine niso bile ločene s folijo.
Nova serija fotografskih in satelitskih posnetkov, ki smo jih objavili decembra, je celo jasno nakazovala, da so luknje z nametanimi odpadki še pred prihodom inšpektorice izginile. Na njihovem mestu je bila utrjena ravna površina, na kateri so bile vidne sledi gradbenih vozil.
Ključno vprašanje je, zakaj inšpektorica že ob prvem obisku Kostakovega centra ni odredila izkopov oziroma vsaj pregledov z georadarjem in dronom. Zakaj se je zadovoljila s pregledom, med katerim je sedela v avtomobilu, od koder je posnela nekaj fotografij? Je odpadke sploh želela najti?
Takšna in podobna vprašanja so toliko bolj neprijetna, ker je inšpektorat ob ponovnem pregledu februarja letos odpadke našel prav na lokaciji, na kateri so bile pred letom dni posnete fotografije njihovega zakopavanja. Takrat so z inšpektorata sporočili, da "nekateri odpadki dajejo videz starih odpadkov, nekaj odpadkov je črnih, kot bi bili ožgani, spet drugi odpadki vmes pa so relativno sveži odpadki, kar je bilo mogoče razbrati z datuma uporabe na embalaži".
Ponovno je mogoče potegniti isti sklep: brez našega razkritja bi ti odpadki zelo verjetno za vedno ostali pod površjem. Medtem pa bi vse pristojne institucije zagotavljale, da so storile vse, kar je v njihovi moči in pristojnosti.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke