V uredništvu necenzurirano.si smo pridobili fotografije, posnete marca letos na območju naselja Spodnji Stari Grad v Mestni občini Krško. Na njih je mogoče videti sveže izkopano, več metrov globoko luknjo, v kateri ležijo večje količine odpadkov. Le manjši del teh je v balah, večina pa je nametanih. Med njimi so tudi odpadki iz bolnišnic.
Iz posnetkov je razvidno, da gre za območje centra za ravnanje z odpadki, ki je v lasti komunalnega in gradbenega podjetja Kostak. Natančneje, gre za južni del tega območja, ki ga od bližnjih njiv ločujeta le cesta in nasip, viden na eni od fotografij. Iz posnetkov je mogoče domnevati, da gre za luknjo, iz katere je nekdo pred tem izkopal material, verjetno gramoz, nato pa jo zasul z odpadki.
Na enem od posnetkov je celo jasno vidno, da je manjši del odpadkov že prekrit z zemljino. To bi lahko nakazovalo, da so jih v Kostaku nezakonito zakopavali - in to več metrov globoko na območju, ki je del vodonosnika podtalnice na Krško-Brežiškem polju.
A tega uradno očitno ne bo uspelo nikomur preveriti. V Kostaku so namreč inšpektorico za okolje ob njenem obisku uspeli prepričati, da odpadke zgolj začasno premeščajo zaradi gradnje novega centra na isti lokaciji. Kaj vse je bilo torej čudno pri inšpekcijskem pregledu? In kaj o vsem skupaj pravijo v Kostaku?
Preberite še:
Lovke afere komunalno blato vodijo do Balkanskega bojevnika
Fotografije posnete marca, inšpektorat tam šele junija
Kot že omenjeno, so fotografije, ki jih objavljamo, nastale marca. Po naših informacijah z njimi razpolagajo tudi na inšpektoratu za okolje in energijo. To sodi pod okrilje istoimenskega ministrstva, ki ga vodi Bojan Kumer.
Na inšpektoratu so nam potrdili, da so v zvezi s sumom zakopavanja odpadkov v Kostakovem centru opravili nadzor. Iz zapisnika, ki smo ga prejeli na podlagi zahteve o dostopu do informacij javnega značaja, je razvidno, da ga je opravila inšpektorica za okolje Mojca Križe. Toda pozor: na lokacijo je prišla šele 6. junija, torej že skoraj tri mesece po nastanku teh fotografij.
Zakaj je to pomembno vedeti? Ker ogromne luknje, polne odpadkov, ki je bila še marca tam, do prihoda inšpektorice v Kostakovem centru ni bilo več. V vmesnem času je namreč Kostak tam gradil nov center za ravnanje z odpadki, ki bi moral po prvotnih načrtih s poizkusnim obratovanjem začeti decembra letos. Na eni od fotografij, ki jih je posnela inšpektorica, se tako dobro vidi, da je zdaj na tej lokaciji utrjena zemljina, na kateri so vidne sledi gradbenih vozil.
Preberite še:
Ovadbe zaradi poceni prodaje stanovanj veljakom iz Krškega
Kaj razkriva zapisnik inšpekcijskega pregleda
So torej v Kostaku pod to zemljino zakopali tudi več ton odpadkov? "Kostak na območju centra za ravnanje z odpadki v Spodnjem Starem Gradu nikoli ni zakopaval odpadkov. Takšno ravnanje ni smiselno, saj se odpadki v podjetju predelujejo in obdelujejo, nato pa v predelani obliki tržijo in prodajajo," so namige o zakopavanju odpadkov ovrgli v podjetju, ki je v 43-odstotni lasti Mestne občine Krško, vodi pa ga Miljenko Muha.
Potrdili so, da jih je junija letos obiskala inšpekcija za okolje in "ugotovila, da Kostak ni zakopaval nobenih odpadkov". Tu pridemo do bistva zgodbe: kako je inšpektorica sploh preverjala, ali v Kostaku na območju njihovega centra zakopavajo odpadke ali ne?
Zapisnik pregleda namreč razkriva, da se je pri tem v veliki meri zanesla na zagotovila ljudi iz Kostaka. Ti so ji pojasnili, da so "na lokaciji gradnje novega centra res začasno skladiščene bale odpadkov, ki pa se glede na območje gradnje premikajo". "Trenutno je stavba že zgrajena, vendar pa v samo stavbo, ki bo namenjena predelavi tovrstnih odpadkov, le-teh še ne moremo skladiščiti. Najprej je potrebno postaviti vso potrebno tehnologijo. (...) Vseskozi odgovorno ravnamo do okolja, nikakor pa ne zakopavamo nikakršnih odpadkov," navaja zapisnik.
Povzeto: v Kostaku so inšpektorici zatrjevali, da odpadke po območju premikajo zaradi del na gradbišču. Nato je inšpektorica, tako zapisnik, opravila "vizualni pregled" lokacije. In "ugotovila, da zavezanec ne zakopava odpadkov, temveč jih samo odmika glede na potreben prostor za gradnjo novega centra".
Preberite še:
Kam v občini Krško kanalizirajo državni denar za Rome
Kostak: Vse odpadke obdelamo skladno s standardi
Toda fotografije iz marca bi lahko te navedbe postavile na laž. Na njih je namreč vidno vse kaj drugega kot kontrolirano premikanje smeti. Te v veliki večini niso zvite v balah, ampak so nametane. Od zemljine niso ločene s folijo.
Medtem je na fotografiji, ki jo je inšpektorica posnela junija, slika drugačna. Odpadki so zviti v bale, ki so urejeno zložene ena nad drugo. "Industrijski odpadki (lahka frakcija) v balirani obliki so bili začasno skladiščeni ob predvidenem parkirišču, ker se je izvajala gradnja," so pojasnili v Kostaku, ki ima v Mestni občini Krško koncesijo tudi za oskrbo s pitno vodo, vzdrževanje občinskih javnih cest, pogrebne storitve ...
Zapisnik pregleda sicer kaže, da je inšpektorica precej časa med nadzorom namenila tudi staremu centru za ravnanje z odpadki, ki se nahaja nekaj sto metrov stran od novega centra. Tam je posnela večino fotografij. Pri tem ostaja dilema, kakšen je bil smisel tega početja. Vse fotografije iz marca so bile namreč posnete na novi lokaciji. Odgovor na vprašanje, kdo jih je obvestil o sumu izkopavanja podatkov in kdaj so prejeli fotografije, bomo skušali od inšpektorata pridobiti danes.
Inšpektorica Kreže je sicer Spodnji Stari Grad obiskala že dva meseca prej. 17. aprila, torej le mesec dni po nastanku fotografij, ki jih objavljamo, je na tamkajšnjem zaprtem odlagališču komunalnih odpadkov opravila nadzor zaradi nameravane postavitve sončne elektrarne. Kršitev tudi takrat ni ugotovila.
"Družba Kostak posluje skladno z zakonodajo in vse odpadke obdeluje v skladu z veljavnimi postopki in standardi. Takšno ravnanje je ključno za zagotavljanje trajnostnega razvoja, varovanja okolja ter preprečevanja morebitnih negativnih vplivov na naravo in zdravje ljudi. Učinkovita obdelava in predelava odpadkov hkrati prispeva h krožnemu gospodarstvu, saj omogoča ponovno uporabo surovin in zmanjšuje količino odpadkov, ki bi sicer končali na odlagališčih," so poudarili v Kostaku.