Rekordi zasebnih zdravstvenih klinik: kdo si je iz njih izplačal milijone evrov?
Največje zasebne klinike so tudi lani lastnikom izplačevale milijonske dobičke, ki so jih ustvarile z denarjem iz javne zdravstvene blagajne. Kdo vse jih je prejel?

Lastniki 25 največjih zasebnih klinik in medicinskih centrov, ki pomemben del svojih prihodkov ustvarijo na račun javne zdravstvene blagajne, so si lani iz svojih podjetij izplačali več kot sedem milijonov evrov.
To razkrivajo poročila o poslovanju za leto 2024, ki so jih podjetja oddala na Agencijo Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (Ajpes), ta pa jih je objavila pred dnevi. Veliko večino omenjenih sredstev je razdelilo sedem klinik. To so:
- MDT&T (1,8 milijona evrov),
- Artros (800 tisoč evrov),
- Iatros - Dr. Košorok (1,5 milijona evrov),
- Estetika Fabjan (940 tisoč evrov),
- Očesni kirurški center Dr. Pfeifer (1,2 milijona evrov),
- Morela Okulisti (390 tisoč evrov) in
- Vid (400 tisoč evrov).
Druge zasebne klinike dobičkov, ki so jih ustvarjale v preteklih letih, niso delile lastnikom, temveč jih imajo na bančnih računih ali v finančnih naložbah. Teh je bilo konec lanskega leta v posameznih primerih tudi za več milijonov evrov.
To pa bi se lahko že kmalu spremenilo. Kot je znano, nov zakon o zdravstveni dejavnosti koncesionarjem postavlja visoke omejitve pri razpolaganju z dobički oziroma presežki prihodkov nad odhodki. Te bodo lahko enako kot javni zavodi porabili samo za "opravljanje in razvoj zdravstvene dejavnosti", ne pa tudi za izplačilo lastnikom.
Preberite še:
Zasebne klinike podirajo rekorde: posli cvetijo ortopedom, kirurgom, radiologom ...
Zasebne klinike so v zadnjih letih izplačale več deset milijonov evrov
Pred mesecem dni, ko je koalicija v zakon vključila prepoved izplačila dobičkov, smo na necenzurirano.si objavili analizo, ki razkriva, da so lastniki 20 največjih zasebnih klinik v letih 2022 in 2023 iz njih prejeli 30 milijonov evrov.
Poslovni rezultati v letu 2024 in izplačila dobičkov (v evrih)
Največ dobičkov so pričakovano prejeli lastniki velikih diagnostičnih centrov. Gre za ustanove, ki se v pretežni meri financirajo iz javne zdravstvene blagajne. Na koncesijo namreč opravljajo storitve, po katerih vlada veliko povpraševanje, država pa jih neomejeno plačuje. Rekordne rezultate v pomembni meri ustvarjajo s pomočjo zdravnikov, zaposlenih v javnih bolnišnicah. Zlata jama so tudi oftalmološke storitve.
Kot razkrivajo njihove lanskoletne bilance, so klinike nadaljevale z izplačili. Tako je diagnostični center MDT&T iz Maribora, ki je od leta 2021 v lasti finančnega sklada Alfi ter zavarovalnic Triglav in Sava Re, izplačal nekaj manj kot dva milijona evrov. Prav toliko dobička je ustvaril v lanskem letu.
Preberite še:
Udarec za zasebne klinike, ki dobijo javni denar. Prepovedali bi jim izplačilo dobičkov.
Milijoni za očesnega kirurga, ki je zaposlen v UKC Ljubljana
Po dolgem času so se za izplačilo odločili tudi v medicinskem centru Iatros, kjer so specializirani za proktologijo. Njegov lastnik je Pavle Košorok. Kljub temu, da je prejel 1,5 milijona evrov, je imelo njegovo podjetje konec lanskega leta še za dva milijona evrov finančnih naložb in 1,6 milijona evrov na bančnem računu.
Med zdravniki, ki delajo za Iastros, jih večina prihaja iz UKC Ljubljana in drugih javnih zdravstvenih zavodov, kjer so redno zaposleni. Soglasje za delo drugje so jim dala vodstva bolnišnic. Takšno dodatno delo zdravniki opravljajo kot samostojni podjetniki ali prek drugih oblik. S tem so za zasebna podjetja cenejši kot za javne zavode.
Ogromna sredstva, kar 1,2 milijona evrov, je lani izplačal tudi Očesni kirurški center Dr. Pfeifer. Njegov lastnik je očesni kirurg Vladimir Pfeifer. Kot smo poročali, je bil rekorder že leta 2023. Takrat je izplačal kar 3,6 milijona evrov, še pred tem, med letoma 2020 in 2022, pa dodatnih 2,4 milijona evrov. Pfeifer je sicer tako kot več njegovih sodelavcev v očesnem centru zaposlen v UKC Ljubljana.
Največja diagnostična centra v državi, ljubljanski Medilab in ptujska Digitalna slikovna diagnostika (DSD), in nekatere druge klinike, ki so v zadnjih letih lastnikom izplačale največ dobičkov, medtem še niso objavile letnih izkazov za lani.
Preberite še:
Vsi ekscesi domačega zdravstva, ki jim je Brecelj napovedal konec
Eni posojajo, drugi vlagajo v nepremičnine
Nekateri lastniki zasebnih klinik in medicinskih centrov so našli tudi druge načine za črpanje denarja iz podjetij.
Eni ga posojajo naprej. Takšen primer je zasebna klinika Arbor Mea, ki se ukvarja z ortopedskimi posegi in operacijami. Na zadnji dan leta 2024 je imela že za 1,8 milijona evrov dolgoročnih posojil. Komu je posodila denar, iz javno dostopnih virov ni razvidno.
Leta 2023 je Orthos, največja zasebna ortodontska klinika v Sloveniji, odobrila za 1,5 milijona evrov kratkoročnih posojil neimenovani osebi oziroma podjetju. Njena lastnica je Maja Ovsenik, vodja katedre za čeljustno in zobno ortopedijo na ljubljanski medicinski fakulteti in sestra kirurga Marka Bitenca. Ovsenik je sicer lani za 2,7 milijona kupila renesančni dvorec Drnča pri Begunjah na Gorenjskem.
V nepremičnine vlaga tudi Kirurški center Toš. Ta je v začetku minulega leta ustanovil podjetje Atosphere in nanj prenesel več milijonov evrov vreden kompleks stavb na Osojnikovi cesti na Ptuju, kjer je tudi sedež kirurškega centra. V eni stavbi naj bi se po obnovi odprl novi športno-rekreacijski center s fitnesom in vodenimi vadbami. Druga pa naj bi bila namenjena opravljanju različnih dejavnosti, tudi za predavanja.
Vsega tega zasebne klinike, ki prihodke ustvarjajo na račun javne zdravstvene blagajne, po novem ne bi smele več početi. Kot rečeno, lahko te dobičke porabijo le za širitev oziroma investicije v prostore in opremo, namenjeno zdravstveni dejavnosti, izobraževanje ali plačilo zaposlenih.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke