To informacijo je danes objavil mesečnik Razvedchik, ki je glasilo ruske zunanje obveščevalne službe (SVR). Njegov uradni izdajatelj je združenje za socialno zaščito veteranov SVR, ki je registrirano na naslovu te službe. V najnovejši številki mesečnika je mogoče najti tudi daljši pogovor z zakoncema Dulcev, ki ju je slovenska policija aretirala konec leta 2022 v njuni tedanji hiši v ljubljanskih Črnučah, letos poleti pa sta bila obsojena zaradi vohunjenja.
Iz več strani dolgega besedila ni mogoče razbrati, kdaj jima je Putin podelil odlikovanje. Novica o tem sicer nikoli ni bila objavljena na spletnih straneh Kremlja. V vsakem primeru pa gre za nov dokaz, kako pomembna sta bila za rusko obveščevalno dejavnost v Evropi. Gre namreč za odlikovanje, namenjeno državljanom, ki so se izkazali pri opravljanju vojaške, civilne ali uradne dolžnosti v življenjsko tveganih pogojih.
Obenem intervju in priloženi članek razkrivata marsikatero, do zdaj neznano podrobnost o njuni biografiji in delu.
Preberite še:
Putinov šopek in afera, ki se je izkazala za laž
"Ilegalca" sta bila deset let
Zakonca Anna Dulceva in Artem Dulcev sta se tako poročila leta 2004. Po lastnih besedah sta se spoznala v ruskem mestu Nižnij Novgorod, ko sta oba že delala za rusko obveščevalno službo. Leta 2009 so ju začeli usposabljati za "ilegalca", torej za osebi, ki bosta v tuji državi delovali pod lažno identiteto. Tri leta pozneje sta že začela delovati v tujini.
Kot je znano, sta se zakonca Dulcev v Sloveniji predstavljala kot Ludwig Gisch in Maria Mayer Munoz, državljana Argentine, pri čemer je imel prvi v lasti podjetje, ki se je ukvarjalo s prodajo programske opreme, Anna Dulceva pa je vodila umetniško galerijo. V septembrski številki istega magazina je bilo sicer mogoče prebrati, da sta se zakonca spoznala šele v Argentini.
"Že leta 2010 sva končala usposabljanje. Bila sva pripravljena in Artem se je celo že odpravil v tujino," je v intervjuju povedala Anna Dulceva. Toda načrte jima je prekrižala aretacija 10 ruskih obveščevalcev v ZDA, zato je bil njun odhod v tujino preložen.
Preberite še:
Skrivnost stavbe, kjer je bil štab ruskih vohunov
Otroka sta lahko videla enkrat na teden
Kot je že poleti poročal ameriški časnik The Wall Street Journal, sta zakonca Dulcev z operativnim delovanjem v tujini začela leta 2012. Artem je v Argentino prišel iz Urugvaja, Anna pa iz Mehike. Še istega leta sta si ustvarila lažno identiteto.
Po ugotovitvah ene od zahodnih obveščevalnih služb, sta bila po prihodu v Slovenji več let "speči celici". Aktivneje naj bi v naši državi začela delovati šele februarja 2022, po začetku ruske agresije na Ukrajino. V pogovoru je Anna Dulceva dejstvo, da sta ju Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova) in policija razkrila in aretirala, označila za poraz oziroma napako. V javnosti sicer še vedno ni znano, kdo vse je bil del njune mreže v Sloveniji.
V intervjuju sta zakonca razkrila, da so jima v Sloveniji po aretaciji sprva popolnoma prepovedali stik z obema otrokoma, saj da bi bilo zanju to nevarno. Pozneje sta jih lahko videla enkrat na teden, otroka pa sta bivala v kriznem centru in pozneje v otroškem domu. Potrdila sta, da ju je v Sloveniji ves čas obiskoval uslužbenec SVR, ki je delal v Sloveniji, četudi sta se uradno branila z molkom.
Želita nadaljevati z delom za obveščevalno službo
Kot sta pojasnila, naj bi jima slovenska stran omenila možnost, da bi njuna otroka posvojila slovenska družina, kar zakonca pripisujeta temu, da so ju poskušali ustrahovati.
Po vrnitvi v Rusijo, kjer ju je s šopkom rož že na letališču pričakal sam Putin, se zakonca trenutno največ ukvarjata z družinskim življenjem. Njuna otroka sta namreč šele ob vrnitvi v Moskvo izvedela, da sta Rusa, zato nista znala jezika. Pripravljena pa sta tudi nadaljevati z delom za obveščevalno službo.