Slovenci smo lani v Googlu najraje iskali ...

Katero besedo smo prebivalci Slovenije leta 2020 najraje vpisovali v iskalnik Google? Koga in kaj so lani "googlali" v nam bližnjih evropskih državah?

Avtor: Tomaž Modic / Vesna Vuković
sobota, 2. 1. 2021, 05:55


w52_COVID19_EU_EEA_UK_Subnational_Combined_traffic
Največkrat smo informacije o koronavirusu iskali v drugem tednu marca, ko je Slovenija prvič razglasila epidemijo.
ECDC

Koronavirus je beseda, ki smo jo v Sloveniji lani največkrat vpisali v najbolj priljubljeni spletni iskalnik Google. 

Prvo večje zanimanje zanjo je slovenska javnost pokazala zadnji teden v januarju, ko je s premierskega položaja odstopil Marjan Šarec, iz kitajskega Wuhana pa so prihajale prve informacije o več deset smrtnih žrtvah za posledicami novega virusa. Najbolj smo jo "googlali" v drugem tednu marca, ko smo v Sloveniji prvič razglasili epidemijo.

Nov opazni skok zanimanja za koronavirus je spet prišel poleti. Takrat so se zaradi dopustovanja na Hrvaškem začeli pojavljati prvi uvoženi primeri, vse glasneje pa se je začela omenjati možnost karantene za turiste, ki so se vračali s počitnic v tej državi. Še en podoben porast zanimanja je sledil sredi oktobra, že v času drugega vala epidemije, ko je vlada Janeza Janše začela zapirati javno življenje. 

google
V Sloveniji smo lani v spletni iskalnik Google največkrat vtipkali besedo "koronavirus".
google

Šola na daljavo, ameriške volitve in črni petek 

Ogromno število iskanj je bilo lani povezano tudi s šolanjem na daljavo in delom od doma. V istem času so bile namreč najbolj iskane spletne aplikacije "Arnes učilnice", "Oblak 365" in "Zoom". Leto 2020 so zaznamovali tudi športni junaki. Med dogodki in tudi nasploh sta največ zanimanja poželi kolesarski dirki po Franciji in Španiji, na katerih sta kraljevala slovenska šampiona Tadej Pogačar in Primož Roglič. Že drugo leto zapored je priljubljena tudi ameriška košarkarska liga NBA, kjer imata vidno vlogo Luka Dončić in Goran Dragić.

Toda še vedno je več Slovencev zanimalo vse, kar je bilo povezano z ameriškimi predsedniškimi volitvami, na katerih sta se udarila Donald Trump in Joe Biden. Zaradi njih se je tudi Slovenija znašla na naslovnicah svetovnih medijev, saj je Janša edini evropski voditelj, ki za zmago ni čestital Bidnu, ampak Trumpu. Pomemben dogodek za Slovence je bil "črni petek" (ang. Black Friday), ki je tudi pri nas postal praznik nakupovanja in potrošništva. Veliko število nakupov je na kolena spravilo tudi Pošto Slovenije, ki ni zmogla pravočasno dostaviti vseh naročenih paketov.

trump biden pf
Praktično ni države, kjer med glavnimi dogodki leta ne bi bile ameriške predsedniške volitve, na katerih je zmagal Joe Biden.
Profimedia

google
Med zabavnimi televizijskimi vsebinami so Slovence najbolj zanimali slovenska serija Najini mostovi, turška Jutranja ptica in ena najuspešnejših mehiških telenovel Esmeralda.
google

Tudi po kriteriju iskanja na spletu je bilo leto 2020 drugačno kot minula leta – tako v Sloveniji kot Evropi. V preteklosti so v evropskih državah največkrat "googlali" velike športne dogodke, zvezdnike iz sveta zabavne industrije in športa, glasbene hite, najnovejše videoigre, pametne telefone, obtožbe o spolnem nadlegovanju in naravne katastrofe. Minulo leto sta praktično povsod zaznamovala koronavirus oziroma z njim povezani pojmi in ameriške predsedniške volitve.

Hrvati in Avstrijci doma pekli kruh

V Evropi danes praktično ni države, kjer teh besed oziroma besednih zvez ne bi bilo med TOP5 iskanimi pojmi v najbolj priljubljenem spletnem brskalniku Google. Uporablja ga že več kot 90 odstotkov, v Sloveniji pa kar 96 odstotkov ljudi. Evropejci so se morali zaradi karanten, ki jih je prinesel koronavirus, prilagoditi novemu načinu življenja. Med najbolj iskanimi pojmi so bile spletne učilnice, ki so v času drugega vala postale nepogrešljiv pripomoček za šolanje na daljavo. Pa tudi recepti za domačo pripravo kruha ter navodila za izdelavo maske in sredstva za dezinfekcijo.

šolanje
Ogromno ljudi tako pri nas kot v drugih državah je "googlalo" tudi aplikacije za šolanje na daljavo.
Jure Zauneker

google
Na Hrvaškem so bili ključni dogodki v letu 2020: marčevski potres v Zagrebu, volitve v ZDA in na Hrvaškem, nogometna tekma s Portugalsko, na kateri so Hrvati izgubili, a si kljub temu zagotovili obstanek med elito, in evropsko prvenstvo v rokometu.
google

Hrvati so tako največ zanimanja na Googlu pokazali še za:

-       marčevski potres v Zagrebu z magnitudo 5,1, 

-       tragično smrt nekdanjega zvezdnika lige NBA Kobeja Bryanta, 

-       spletno dovolilnico e-Propusnica, ki so jo uvedli po prepovedi gibanja izven občine in so jo morali pridobiti vsi, ki so delali v drugi občini,

-       državnozborske volitve na Hrvaškem in

-       afero Mason, ki je zaradi obračuna med prostozidarskimi ložami izbruhnila februarja. V njej je imel glavno vlogo znani zagrebški oftalmolog in veliki mojster Nikica Gabrić, ki naj bi ga za večjo vsoto denarja izsiljevali trije uredniki desničarskega tabloida 7Dnevno.

Podobno je bilo v Avstriji, kjer jih je poleg koronavirusa in razpleta ameriških volitev zanimalo tudi vse o avstrijskem teniškem asu Dominicu Thiemu, ki je najprej zmagal na odprtem prvenstvu ZDA, nato pa se je prebil v polfinale še enega teniškega turnirja za Grand Slam, Roland Garros v Franciji. Veliko Avstrijcev je zanimal tudi prihod novega pametnega telefona iPhone 12 in igralne konzole PlayStation 5 na trg. 

d008e3b37161801e9cde6b741c141459
Prvi val, ki so ga zaradi zaprtja javnega življenja mnogi preživeli doma, je bil tudi čas peke domačega kruha.
Nataša Juhnov

google
Tudi v Avstriji je bilo vse v znamenju koronavirusa in ameriških predsedniških volitev. Pozitivno jih je presenetil teniški as Dominic Thiem. Glavne naslovnice medijev so bile povezane z bankrotom nemškega ponudnika plačilnih storitev Wirecard, eksplozijo v Bejrutu, volitvami na Dunaju, aktivnostjo Donalda Trumpa na twitterju in terorističnim napadom na Dunaju.
google

Srbe zanimala Igra prestolov, Madžare pa Orban

Tudi Italijani, ki jih je prvi val pandemije najbolj zaznamoval, so se zanimali za koronavirus in spletne aplikacije za šolanje na daljavo in delo od doma, italijanske ukrepe za reševanje gospodarstva, ameriške volitve, pa tudi za smrt argentinskega nogometnega velikana Diega Armanda Maradone.

google
Katere so bile v Italiji najbolj iskane besede in osebe? Kateri zvezdniki so se poslovili? Katere recepte in nasvete za gojenje rastlin so iskali Italijani?
google

Enako je bilo na Madžarskem, le da je tam najbolj odmevala smrt legendarnega vaterpolista, trikratnega olimpijskega prvaka Tiborja Benedeka. Google za naše severovzhodne sosede posebej beleži tudi iskanja, povezana s koronavirusom. Tako so največkrat klikali na madžarsko različico Covid-19 Sledilnika, iz katere so razvidni tudi podatki o številu okužb v posameznih občinah. Zanimal pa jih je tudi madžarski uradni list in obvestila predsednika vlade Viktorja Orbana.

google
Kaj so Madžari najraje iskali? Katere vsebine, povezane s koronavirusom, so jih najbolj zanimale? Katere izobraževalne vsebine? Kateri filmi? Katere pametne naprave? In kateri knjižni naslovi?
google

Srbija je bila ena redkih držav, kjer na prvem mestu iskanj ni bil koronavirus, temveč aplikacija za šolanje na daljavo Google Classroom. Koronavirus je bil najbolj zanimiv v drugem in tretjem tednu marca, nato pa se je zanimanje ohladilo. Med najbolj iskanimi pojmi v Srbiji sta bili tudi televizijski uspešnici Igra prestolov in La Casa de Papel oziroma Money Heist. Srbske parlamentarne volitve, ki jih je prepričljivo dobila Srbska napredna stranka Aleksandra Vučića, so komajda ujele lestvico TOP10. Srbe je bolj zanimala smrt pisateljice, režiserke in televizijske voditeljice Isidore Bjelice ter patriarha srbske pravoslavne cerkve Irineja.