Župan Grosuplja proti vsem: 37-milijonski projekt na hladnem, hišni projektant pa služi

Največja investicija v zgodovini občini Grosuplje buri duhove. Zakaj je župan Peter Verlič podpisal pogodbo, ki je novoustanovljenemu podjetju za projektiranje v nekaj mesecih na bančni račun prinesla na sto tisoče evrov?

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
ponedeljek, 9. 12. 2024, 05:55


verlic-jankovic-hocevar_pl
Župan občine Grosuplje Peter Verlič (na fotografiji) je v težavah. Največja investicija v zgodovini občine ima vse več nasprotnikov, Verliču pa manjkajo glasovi svetnikov za njeno nadaljevanje.
Primož Lavre

V Grosupljem že več mesecev buri duhove največja investicija v zgodovini te občine. Gre za gradnjo novega kulturnega centra z glasbeno šolo, ki bi morala biti po prvotnih napovedih stati največ 10 milijonov evrov. 

Toda njena vrednost se je v nekaj letih za nekajkrat podražila. Zdaj znaša že astronomskih 37 milijonov evrov (z DDV), saj se je vodstvo občine odločilo, da bo skupaj z novim kulturnim centrom zgradilo še upravno stavbo, v kateri bo dvorana s skoraj 500 sedeži v dveh nivojih. Po protestih prebivalcev in nasprotovanju opozicije se je župan Grosuplja Peter Verlič odločil, da bo projekt začasno zaustavil. A očitno le do začetka januarja. 

Takrat bi namreč morali občinski svetniki odločati o rebalansu proračuna, s katerim bi omenjeni investiciji zagotovili 1,6 milijona evrov dodatnega denarja za "projektno dokumentacijo in rušitev objektov". To je toliko bolj nenavadno, ker je občina Grosuplje že junija 2023 podpisala pogodbo s projektantom - podjetjem Format23, ki je bilo ustanovljeno le teden dni prej. Njena vrednost znaša več kot 2,5 milijona evrov. 

Bo torej občina Grosuplje samo za projektiranje investicije plačala več kot štiri milijone evrov, torej osmino njenega celoletnega proračuna? In zakaj je podjetje Format23, ki od lani serijsko dobiva posle z občine Grosuplje, praktično brez zaposlenih uspelo ustvariti rekorden dobiček?

peter-verlič, branko-burnać
Tako bi izgledala nova upravna stavba (levo) in kulturni center.
Občina Grosuplje

peter verlič
Tako bi po novem izgledalo središče Grosuplja.
Občina Grosuplje

Preberite še:
36-milijonski projekt v občini SDS: ustanovili podjetje, čez teden dobili posel

Ponudniku so razkrili, koliko denarja imajo na voljo 

Podjetje Format23, ki je v lasti Branka Burnaća, je bilo izbrano na ponovljenem javnem natečaju, ki ga je občina Grosuplje objavila v začetku lanskega leta. Z njim so iskali najbolj primerno urbanistično rešitev za ureditev središča mesta. Glavna nagrada je znašala 7.500 evrov.

Burnać je imel samo enega konkurenta, ocenjevalna komisija pa je kot najboljšo označila njegovo rešitev. To je bila vstopnica do sanjskega posla. Z zmago mu je občina vnaprej zaupala tudi pripravo projektne dokumentacije. Dogovoriti sta se morala le še o ceni. 

Že prej so mu na občini razkrili, da imajo za ta del projekta na voljo tri milijone evrov. Toliko je Burnać tudi zahteval, na koncu pa so s pogajanji ceno spustili za pol milijona evrov. Mimogrede: na javni natečaj se je prijavilo in na njem zmagalo podjetje BB, Špela Vrbinc s.p., v katerem je Burnać prokurist. Pogodbo pa je z županom Verličem podpisalo podjetje Format23, ki ga je Burnać ustanovil le teden dni prej. 

Preberite še:
Zakaj je parkirna hiša, ki jo je otvoril Janša, stala dva milijona preveč

Visok dobiček podjetja, ki ima enega naročnika - občino

Toda očitno so bila opozorila, da bo občina Grosuplje za dokumentacijo pri največjem projektu v zgodovini porabila preveč denarja, upravičena.

peter-verlič, branko-burnać
Podpis pogodbe. Levo direktor podjetja Format23 Branko Burnać, desno župan Peter Verlič. Na fotografiji v ozadju še direktorica občinske uprave Zdenka Grozde.
Občina Grosuplje

Lani je tako podjetje Format23 ustvarilo 573 tisoč evrov prihodkov. Pri teh je šlo v celoti za denar od projekta, ki ga opravlja za občino Grosuplje. Obenem je podjetje imelo le za 95 tisoč evrov stroškov, še dodatnih deset tisočakov pa je porabilo za stroške dela, saj je imelo delno zaposleno eno osebo. 

Bistvo: v zgolj šestih mesecih obstoja je tako ustvarilo kar 375 tisoč evrov dobička. Še v začetku letošnjega leta je imelo podjetje po javno dostopnih podatkih na bančnem računu več kot pol milijona evrov. 

Letos je sicer podjetje Format23 po podatkih EBONITETE.SI od občine Grosuplje prejelo še slabih 150 tisoč evrov (brez DDV). V prihodnje, ko bo končalo posamezne faze projekta, pa si po pogodbi obeta še skoraj dva milijona evrov.

Preberite še:
Nekdanji minister gradi stanovanja. Kako je prišel do dovoljenja?

Kaj pravi projektant

Burnać zavrača očitke o preplačanosti projektne dokumentacije. Kot je pojasnil, projekt obsega skoraj 20.000 kvadratnih metrov bruto površin. "Velikosti, zahtevnosti in posledično potrebnemu angažmaju izvajalca omenjenega projekta je primerno postavljena konkurenčna tržna cena," je dodal. 

Format23, Branko Burnać
Podjetje Format23 je v lanskem letu imelo 573 tisoč evrov prihodkov, vse z občino Grosuplje. Ob tem je ustvarilo 375 tisoč evrov dobička.
Ebonitete.si

"V omenjeni projekt je stalno vpletenih 24 članov ekipe, vključno z menoj," je povedal Burnać in dodal, da se jim bo v prihajajoči zaključni fazi projektiranja pridružilo še sedem članov. "Funkcionalnost in druga organizacija podjetja Format23 ni predmet diskusije. Vam pa na plačljivem seminarju, ki bo organiziran nekoč v prihodnosti, vsekakor rade volje pomagam-o. Medijska pozornost, žal tudi negativna, bo verjetno v pomoč," je dejal Burnać.

Poudaril je, da lani ni delal samo za občino Grosuplje, ampak da se je "vzporedno vodilo sedem ločenih projektov". Letos pa naj bi delal na kar enajstih ločenih projektov. Iz bilanc podjetja Format23 je razvidna drugačna slika. Kot rečeno, je podjetje uradno imelo zgolj toliko prihodkov, kot jih je ustvarilo za občino.

Preberite še:
Branko Grims je lastnik vile. Ne bi je smel oddajati, a je našel luknjo.

"Projekt je predrag in nepotreben"

Člani občinskega sveta občine Grosuplje bi morali rebalans proračuna za leto 2025 obravnavati že oktobra letos, a je župan Verlič tik pred zdajci sejo zaradi protesta občanov odpovedal.

"Občina Grosuplje je izgubila kompas," je takrat povedal svetnik Rajko Palčar (SLS). "Naši klici, da je ta projekt predrag in nepotreben, niso slišani," se je strinjal svetnik Nejc Kolmančič (Svoboda). Kot je dejal, nihče ne oporeka projektu kulturnega centra, ki bi stal 12 milijonov evrov, moti pa jih druga faza projekta, torej upravno-poslovni objekt, katerega vrednost znaša 25 milijonov evrov. Mihael Hočevar (LMG) pa je županu očital kršitve poslovnika.

Grosuplje, Peter Verlič
Ena od ključnih točk rebalansa proračuna občine Grosuplje za prihodnje leto: povečanje sredstev za projektno dokumentacijo.
Občina Grosuplje

O rebalansu bi ponovno morali odločati na novembrski seji, a je župan to točko umaknil z dnevnega reda. "Projekt gradnje kulturno-upravnega centra začasno umikamo, ampak samo začasno, ker želimo glede na vse razprave opredeliti novo časovnico na način, da ne bo potrebno zadolževanje in da projekt izpeljemo čim bolj optimalno," je takrat pojasnil Verlič.

"Gre za večjo investicijo, zato smo se odločili za razmislek, kako bi lahko morebiti pridobili še kakšna dodatna sredstva (državna in evropska). Spoštujemo pa tudi različna mnenja in pomisleke, zato bi si želeli doseči tudi večje soglasje v občinskem svetu. Odločili smo se, da si vzamemo še nekaj dodatnega časa, morda projekt nekoliko prevetrimo, poskušamo znižati stroške," so nam pojasnili na občini Grosuplje.

V zadnjih tednih investiciji bolj ali manj javno nasprotujejo celo nekateri svetniki SDS, torej stranke, iz katere prihaja Verlič. "Povsem možno je, da bo občina do nadaljnjega zaustavila celoten projekt. Ne samo gradnjo upravne stavbe, ampak tudi kulturnega centra. Potem pa bo župan očital opoziciji, da je ona kriva, zakaj je Grosuplje ostalo brez vsega," meni občinski svetnik Miha Legin