Preiskava v Energetiki Ljubljana: dvigovali denar v tujini, a tožilstvo ne išče računov

Se je policijska preiskava sumov kaznivih dejanj pri 118 milijonov evrov vrednem poslu Energetike Ljubljana po skoraj treh letih končala brez kazenske ovadbe zato, ker tožilstvo v tem času ni zahtevalo bančnih podatkov vpletenih iz tujine?

Avtor: Primož Cirman
ponedeljek, 11. 11. 2024, 05:55


samo lozej-pl
Kot smo neuradno izvedeli, kriminalisti pri preiskavi 118-milijonskega posla Energetike Ljubljana niso našli dovolj dokazov, ki bi potrdili sume kaznivih dejanj. Eden od osumljenih je bil tudi Samo Lozej (na fotografiji), direktor Energetike Ljubljana.
Primož Lavre/Reporter

Junija 2022 so kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) opravili serijo hišnih preiskav zaradi sumov več kaznivih dejanj pri 118 milijonov evrov vrednem poslu javnega podjetja Energetika Ljubljana. Šlo je za nakup glavne tehnološke opreme za ljubljansko toplarno, ki jo je dobavila grška družba Mytilineos Holding. Med petimi osumljenci je bil tudi direktor Energetike Ljubljana Samo Lozej.

Toda dve leti in pol pozneje se je preiskava očitno končala brez kazenske ovadbe. Kot smo neuradno izvedeli, kriminalisti niso našli dovolj dokazov, ki bi potrdili sume kaznivih dejanj.

V tem času jim namreč ni uspelo pridobiti podatkov o transakcijah posameznih osumljencev na bančnih računih v tujini. Te podatke bi moralo prek sodišča zahtevati specializirano državno tožilstvo, ki je vodilo preiskavo. Toda po naših informacijah tega ni storilo.

Uradnih informacij o tem ni mogoče dobiti. Na policiji so nam potrdili le, da je predkazenski postopek v zadevi v zaključni fazi. "Preiskovalci NPU so v skladu z usmeritvami pristojnega državnega tožilca specializiranega državnega tožilstva zbrali obvestila in dokaze, o katerih ga bodo tudi obvestili," so pojasnili na policiji. Na tožilstvu informacij o tej zadevi ne dajejo.

Kaj vse se je torej dogajalo med preiskavo največjega energetskega posla v Ljubljani?

moste, toplarna
Energetika Ljubljana je pogodbo o dobavi in postavitvi glavne tehnološke opreme za novo plinsko-parno enoto z družbo Mytilineos Holding podpisala aprila 2019.
Bobo

Za zmagovalca lobiral srbski poslovnež

Jeseni 2017 je Energetika Ljubljana, ki je v lasti Mestne občine Ljubljana, objavila javni razpis za izbiro dobavitelja glavne tehnološke opreme za izgradnjo plinsko-parne enote v ljubljanski toplarni. Nanj se je prijavilo devet ponudnikov, v finale pa sta se uvrstila slovenska podružnica nemške multinacionalke Siemens in Grki.

Prvotna ponudba Grkov je bila vredna 134 milijonov evrov brez DDV, s čimer so bili kar za 60 milijonov evrov cenejši od Nemcev. To je že takrat sprožilo ugibanja, ali so v Siemensu tako visoko ponudbo dali, ker so se vnaprej sprijaznili, da posla ne bodo dobili.

Več virov nam je tedaj potrdilo, da družbi Mytilineos Holdings pri pridobivanju posla v Ljubljani pomaga Petar Komljenović. Gre za srbskega poslovneža, ki ima že od 90. let odlične zveze z vrhovi tamkajšnje politike. Po poročanju srbskih medijev je Komljenović vrsto let financiral Srbsko napredno stranko (SNS), ki jo je vrsto let vodil aktualni predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Prav Komljenović je bil ob Samo Lozeju eden od petih osumljencev v seriji hišnih preiskav, ki so jih kriminalisti NPU opravili junija 2022. Med njimi naj bi bila še tehnični direktor Energetike Ljubljana Marko Agrež in tedanja direktorica Javnega holdinga Ljubljana Zdenka Grozde, ki danes vodi občinsko upravo v Grosupljem.

Preberite še:
Kriminalisti nad največji energetski posel v Ljubljani

650.000 evrov že končalo pri vpletenih

Kot so takrat sporočili s policije, so osumljene osebe pri opravljanju gospodarske dejavnosti v povezavi z javnim naročilom zlorabile svoj položaj. Pri tem so si pridobile protipravno premoženjsko korist v višini 3,5 milijona evrov, ki je bila delno že izplačana, in sicer v višini vsaj 650.000 evrov. Iz odredbe o hišnih preiskavah je bilo razvidno, da naj bi Komljenović opravil več dvigov gotovine z računov na Hrvaškem in pogosto obiskoval Slovenijo.

denar, evro, bankovci, gotovina
Petar Komljenović naj bi v različnih časovnih presledkih dvigoval sredstva v visokih gotovinskih zneskih. To naj bi počel v več mestih na Hrvaškem. Fotografija je simbolična.
Bobo

Bistvo: za razplet preiskave in ugotavljanje, kam naj bi šel denar oziroma pridobljena premoženjska korist, so bili ključni prav podatki o transakcijah z računov v več tujih državah, med katerimi naj bi bila tudi Švica. Po zakonu o kazenskem postopku jih lahko tožilstvo pridobi le z odredbo sodišča. Na specializirano državno tožilstvo smo zato minuli teden naslovili več vprašanj. Zanimalo nas je:

1. Ali je policija preiskavo končala z vložitvijo kazenske ovadbe ali s poročilom, v katerem je tožilstvo obvestila, da v zadevi Energetika Ljubljana ni našla dokazov za sume kaznivih dejanj?

2. Ali je tožilstvo na sodišče vložilo zahtevo za pridobitev podatkov o transakcijah iz tujine?

3. Ali jim je te podatke uspelo pridobiti?

S tožilstva so nam sporočili le, da je zadeva v predkazenskem postopku in da nam "zaradi interesa preiskave in varstva osebnih podatkov več informacij ne morejo posredovati".

Preberite še:
V preiskavi NPU Mandarić, eden najbogatejših Slovencev, gradbinci ...

Zakaj je prišlo do menjave tožilca?

V predkazenskem postopku naj bi prišlo tudi do zamenjave pristojnega tožilca. Po informacijah, ki jih uradno ni mogoče potrditi, naj bi zadevo sprva vodil okrožni državni tožilec Matej Mavrič. Toda že pred časom naj bi jo prevzel drug tožilec. Zakaj, ni mogoče izvedeti. Prav tako ne, ali je to kakorkoli povezano z zamudo pri zahtevi za pridobitev bančnih podatkov posameznih osumljencev.

919495_policija_policist
Kriminalisti NPU so junija 2022 zaradi največjega energetskega projekta v Mestni občini Ljubljana opravili več hišnih preiskav.
Marko Vavpotič

Iz odredbe o hišnih preiskavah naj bi bilo sicer razvidno, da je Petar Komljenović v različnih časovnih presledkih dvigoval sredstva v visokih gotovinskih zneskih v Osijeku, Zagrebu in Poreču. Zelo kmalu po teh dvigih naj bi potoval v Slovenijo.

Energetika Ljubljana je sicer pogodbo o dobavi in postavitvi dveh plinskih turboagregatov s parnimi utilizatorji in pripadajočo tehnološko opremo v toplarni z družbo Mytilineos Holding podpisala aprila 2019. Njena končna vrednost je znašala 118 milijonov evrov (brez DDV).

Isti dan je sklenila tudi posel z neizbranim ponudnikom Siemensom. Z njim je namreč podpisala 16 milijonov evrov vredno pogodbo, s katerim mu je za osem let zagotovila servisiranje teh turboagregatov. Od prejšnjega meseca nova plinsko-parna enota v toplarni poizkusno obratuje, v tem času pa že proizvaja elektriko in toploto, ki gresta v omrežje.