Tjaša Žohar Čretnik, direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), ki je Janševi vladi pomagala reševati zagato z neuporabnimi hitrimi testi in postala ena od osumljenih v kriminalistični preiskavi, si je očitno že pred volitvami pripravila teren za nov štiriletni mandat. Pri tem ji pomagajo tudi novi zavezniki v vladi.
Po naših informacijah bo tako najpozneje konec meseca objavljen javni razpis za direktorja NLZOH, institucije z več kot 750 zaposlenimi, kjer so med epidemijo covid-19 opravili večino PCR testov v državi. Na razpis naj bi se prijavila tudi Tjaša Žohar Čretnik, ki se ji dosedanji mandat izteče julija. Po informacijah virov znotraj NLZOH v zadnjih tednih pri vodstvenih zaposlenih lobira za podporo pri ponovni kandidaturi. Toda o tem, kdo bo novi (stari) direktor NLZOH, se bo v resnici odločalo drugje.
V svetu NLZOH je namreč pred mesecem dni prišlo do sprememb. Vlada je zamenjala štiri od sedmih članov, v svet pa imenovala predstavnike koalicijskih strank. To so:
- Matjaž Trontelj (NSi), izvršni direktor Vzajemne, ki že vodi svet UKC Ljubljana,
- Špela Jovanovič-Gaberšek (Konkretno), vodja kabineta pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča,
- Mira Kos Skubic z Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, ki je bila imenovana v kvoti SDS,
- inženir radiologije Omar Hanuna (SDS), ki vodi območni odbor stranke v Kostanjevici na Krki.
Že pred tem naj bi si Tjaša Žohar Čretnik zagotovila podporo še dveh članic sveta: Mojce Fašmon Durjava in Brede Kutin. Da so vsi napori vodstva NLZOH usmerjeni v iskanje podpore za nov mandat, priča tudi kadrovanje. V zadnjem času so tako našli zaposlitev nekateri vidni strankarski kadri in tudi osebe, ki so bile domnevno vpletene v hude nepravilnosti.
Preberite še:
Nagrada za direktorico, ki je odobrila teste z rajskih otokov
Novi kader NLZOH v preiskavi zaradi goljufije
Kot smo neuradno izvedeli, je z začetkom aprila vodenje pravno kadrovske službe na NLZOH prevzel Sebastjan Strmšek, dosedanji tajnik Ekonomsko poslovne fakultete v Mariboru. Leta 2006, v času prve Janševe vlade, je postal član Sveta za radiodifuzijo. Šlo naj bi za dobrega znanca nekdaj vidnega člana stranke SDS Gregorja Jeze, ki je tesno povezan z Rokom Snežičem, prijateljem in svetovalcem Janeza Janše. Toda zaposlitev Sebastjana Strmška bi bila lahko še bolj problematična zaradi njegove preteklosti.
Leta 2013, ko je bil zaposlen na Zavarovalnici Maribor, je bil Strmšek po ugotovitvah kriminalistov vpleten v goljufijo, v kateri so njegovega takratnega delodajalca olajšali za 370.000 evrov. Kazensko so ga ovadili zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti. Okrožno tožilstvo v Celju je avgusta 2020 proti Strmšku vložilo obtožnico, lani poleti pa se je začelo sojenje. "Junija in oktobra 2021 sta bila opravljena predobravnavna naroka za oba obdolženca, razpisan je bil tudi narok za opravo glavne obravnave za dan 18. januarja 2022, ki pa je bil nato odložen in ni bil opravljen," so nam pojasnili na tožilstvu.
Do domnevnega oškodovanja Zavarovalnice Maribor je prišlo po škodnem dogodku v Španiji leta 2010. Strmšek je kot izvršilni direktor sektorja obdelave škod in odgovorni likvidator marca 2012 oškodovancu iz Nemčije zavrnil izplačilo odškodninskega zahtevka. Ko pa je januarja 2013 izplačilo odškodnine za isti škodni dogodek vložilo britansko podjetje Mayfair, ki naj bi odkupilo terjatev, Strmšek ni imel zadržkov. Odobril je izplačilo 370.000 evrov odškodnine, je poročal Dnevnik.
Toda oškodovanec iz Nemčije je vložil tožbo, o zadevi pa so bili obveščeni vodilni v Zavarovalnici Maribor. Izkazalo se je, da je bila dokumentacija ponarejena, do odkupa terjatev pa nikoli ni prišlo. Toda za denarjem so že izginile vse sledi. Direktorica britanskega podjetja Mayfair in druga obdolžena v tej kazenski zadevi je Barbara Podlogar, nekdanja prokuristka Oriona. Ta naj bi vodila podjetja v davčnih oazah, prek katerih so različni podjetniki domnevno skrivali premoženje pred upniki. Zaradi tega je bila tudi že obsojena.
S Strmškom nam ni uspelo priti v stik. Na NLZOH v petek na naša vprašanja o tem, kdaj in na kakšen način so ga zaposlili, niso odgovorili. Strmšek je sicer na čelu pravno kadrovske službe NLZOH zamenjal Alenko Gačanovič, ki je bila dolgoletna podpornica direktorice. Toda v zadnjem času naj bi se to zaradi pritiskov Žohar-Čretnikove spremenilo.
Preberite še:
Janša povozil stroko in rešil dobavitelje hitrih testov
Svojo nasprotnico zamenjala z županom SDS
Že pred tem je na NLZOH prišlo več kadrov največje vladne stranke. Med njimi je mikrobiolog Andrej Steyer, župan občine Apače iz vrst SDS. Prej je delal na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo kot višji znanstveni sodelavec, na NLZOH pa je prišel lani jeseni in prevzel enega vidnejših položajev. Postal je vodja nacionalnega javnozdravstvenega laboratorija, na NLZOH pa naj bi zaposlili tudi njegovo soprogo Adelo Fratnik Steyer, dolgoletno uslužbenko Zavoda za transfuzijsko medicino.
Pred Steyerjem je ta položaj zasedala Metka Paragi, ki je bila na NLZOH zaposlena več kot 30 let, vendar se je po zamenjavi vlade znašla v nemilosti Tjaše Žohar Čretnik. Opozarjala je na neustreznost hitrih testov, ki jih je država za milijon evrov kupila od podjetja Majbert Pharm v lasti Klemna Nicolettija. To se je poznalo tudi na terenu, kjer so ugotavljali veliko število lažno pozitivnih rezultatov. Posel s hitrimi testi preiskuje Nacionalni preiskovalni urad (NPU), ki je konec lanskega leta opravil več hišnih preiskav. Odgovore NLZOH na vprašanja o tem, koga vse so zaposlili v lanskem in letošnjem letu, bomo objavili, ko jih prejmemo.
Preberite še:
"Vlada želi le stroko, ki se ji uklanja" #intervju
Se spomnite napada na bančni račun državnega podjetja?
Dogajanje na Zavarovalnici Maribor, zaradi katerega je Strmšek ostal brez položaja in se znašel pod drobnogledom policije, močno spominja na eno od najbolj odmevnih korupcijskih zgodb pri nas - "mafijski" napad na bančni račun državnega podjetja Elektrooptika. Do njega je prišlo v istem času, isti so tudi nekateri akterji.
Marca 2013, v istih dneh, ko je zavarovalnica v Veliko Britanijo nakazala 370.000 evrov odškodnine, je skupina posameznikov z elektronsko izvršbo brez vednosti lastnikov Elektrooptike z računa podjetja neopazno pobrala skoraj milijon evrov. Pri tem jim je pomagal tudi takratni direktor Elektrooptike Gregor Jeza, ki je bil zaradi zlorabe položaja in zaupanja pri gospodarski dejavnosti leta 2019 pravnomočno obsojen na tri leta in deset mesecev zaporne kazni. Tudi v tem primeru je - enako kot pri Zavarovalnicu Maribor - denar šel v London, na račun tamkajšnjega podjetja Atractor, in nato neznano kam. Podjetje Atractor je imelo istega direktorja kot podjetje Mayfair, ki je prejelo denar od Zavarovalnice Maribor - Barbaro Podlogar.