V šolah so prepovedali telefone, kakšne so posledice

Medtem ko so nekatere evropske države zakonsko prepovedale ali omejile uporabo mobilnih telefonov v šolah, v Sloveniji o tem še ni bil sprejet splošen dogovor. Šole se po svoje odločajo o omejitvah, v večini pa velja, da imajo otroci telefon ali katero drugo elektronsko napravo lahko s seboj, vendar je v šolskem času ne smejo uporabljati.

Avtor: Dolenjski List / Rok Nose
ponedeljek, 21. 4. 2025, 05:58


img_6090
Otroci preveč časa preživijo s telefonom v roki.
Rok Nose

Na Osnovni šoli Bršljin v Novem mestu so v sodelovanju s šolsko skupnostjo in starši lani februarja v pravilih šolskega reda zapisali, da je raba mobilnih telefonov v šoli in na njenih zunanjih površinah prepovedana. »Učenci, ki prinašajo mobilne telefone, jih na lastno odgovornost utišane hranijo v garderobnih omaricah ali torbah. Uporaba je za potrebe pouka izjemoma dovoljena le ob navodilih učitelja. Ob kršitvi učitelj napravo odvzame in jo vrne po dogovoru z učencem ali razrednikom. Če se kršitve ponavljajo, razrednik o tem obvesti starše,« je povedala ravnateljica Natalija Globevnik.

Odkar so prepovedali uporabo telefonov na območju šole, se po njenih besedah občuti pozitivna razlika. »Učenci se med rekreativnimi odmori, pred poukom in po njem pogovarjajo, igrajo športne, družabne igre, delajo domačo nalogo in drugo,« pravi ravnateljica.

Mobilne in druge naprave, ki jih otroci uporabljajo, so del naše družbe, zato na šoli učence ozaveščajo o varni rabi interneta in družbenih omrežij. Te preventivne dejavnosti so nujne in jih ni nikoli preveč, saj ni samoumevno, da razvoju tehnologije sledi tudi opremljenost z znanjem glede varne rabe, poudarja Natalija Globevnik. Če bi država zakonsko omejila uporabo telefonov v šolah, bi bilo to po njenem mnenju v korist učencev. »Postavljeni okvir, ki ga starši zdaj ne zmorejo postaviti, je hkrati sporočilo, da razumemo vplive tehnologije na razvoj otrok in nam ni vseeno, kako odraščajo,« še dodaja.

Po šoli veliko na telefonu

Tudi na Osnovni šoli Sava Kladnika Sevnica velja, da med poukom uporaba telefona ni dovoljena. Učenci ga sicer lahko imajo ugasnjenega v torbi, če bi morali poklicati starše. »Takrat učenec dežurnemu učitelju pove, da bo poklical starše. Mislim, da večina spoštuje jasna pravila, seveda pa so posamezniki, ki delajo malo po svoje. Če otroka zasačimo, da v šoli uporablja telefon, mu ga odvzamemo in obvestimo starše, naj pridejo po napravo. Nekateri starši celo rečejo, da lahko zadržimo telefon še kar za konec tedna,« pripoveduje ravnatelj Aleš Tuhtar.

Po njegovem mnenju so se učenci navadili na prepoved telefonov v šoli. Večja težava je, da jih veliko »visi« na telefonu po šoli, ko staršev še ni domov iz službe. »Otroci na družbenih omrežjih ustvarjajo kanale, kjer se dogajajo tudi medsebojna zbadanja, verbalna obračunavanja, spori. Starši pričakujejo, da bo samo šola reševala te zadeve, ki so se zgodile v popoldanskem času. A brez njih tega ne bomo rešili, samo skupaj lahko kaj premaknemo,« poudarja ravnatelj in dodaja, da se na šoli veliko pogovarjajo o čezmerni rabi elektronskih naprav, zato na to temo izvajajo številne delavnice.

Nadzorovati otroke, kaj gledajo

»Tudi pri nas so telefoni prepovedani. Bili smo ena prvih belokranjskih šol, ki se je tako odločila. V šolskem pravilniku jasno piše, da se ob prekršku učencu telefon vzame za en dan, če se ponovi, pa za tri dni. Seveda ob tem pokličemo starše in jih povabimo na pogovor. Večina to pravilo sprejema kot dobronamerno, nekaj pa je izjem in iščejo pravne luknje, da bi nam dokazali, da nimamo prav. Zato bi bilo po mojem mnenju dobro, da se sprejme zakon, ki bi prepovedal uporabo telefonov v šolah,« meni Janko Strahinić, ravnatelj Osnovne šole Metlika.

Otroci imajo lahko telefone v torbah, morajo biti ugasnjeni. A vsi se tega ne držijo. Nekateri na primer med odmorom vzamejo telefon na stranišče. »Na prste ene roke lahko naštejem, koliko telefonov smo letos pobrali, kar za šolo, ki jo obiskuje 570 učencev, ne pomeni takšne težave,« pravi ravnatelj.

Po njegovem mnenju ni težava v tem, da imajo otroci telefone, večja težava je to, da na različnih družbenih omrežjih brez nadzora preživijo preveč prostega časa. To povzroča digitalno zasvojenost. Meni, da bi morali sprejeti zakon, ki bi mlajšim od 16 let onemogočil dostop do družbenih omrežij, kot so nedavno storili v Avstraliji. »Starši se nenehno trudijo zaščititi svojega otroka. Kupujejo na primer najboljše avtosedeže, po drugi strani pa mu že zelo zgodaj v roke potiskajo telefon, s katerim lahko zelo hitro pride do vseh neumnosti na svetu,« še pove Strahinič.