Tajkun, ki mu želi tožilstvo vzeti vilo na Bledu, bi zdaj državi vrnil milijon evrov
Člani družine znanega tajkuna Zmaga Pačnika, ki so pred državo vrsto let skrivali premoženje, so zdaj morali priznati poraz v boju s stečajno upraviteljico njihovega podjetja. Državi bodo plačali skoraj milijon evrov. Toda s tem njihovih težav še ni konec.

Družina znanega tajkuna Zmaga Pačnika, ki je obogatel med pidovsko privatizacijo v 90. letih prejšnjega stoletja, pred državo pa vrsto let skrival premoženje, bo morala finančni upravi (Furs) plačati skoraj milijon evrov.
To določa sodna poravnava, s katero se bo končala serija tožb in drugih postopkov proti družini Pačnik. Sprožila jih je Manca Vuk Osenar, stečajna upraviteljica podjetja Dunis, prek katerega je imela družina Pačnik nekoč v lasti več hotelov v Bohinju in drugih nepremičnin.
Medtem ko so podjetju ostali visoki dolgovi do države, ki jih to nikoli ni poplačalo, so člani družine Pačnik njegovo premoženje pred stečajno upraviteljico umikali na druga podjetja. To so počeli s pomočjo fiktivnih terjatev, slamnatih podjetij iz davčnih oaz in bančnih računov v tujini.
Toda "bežanja" pred državo je zdaj očitno konec. Po sodni poravnavi, ki je bila sklenjena konec letošnjega marca, bo stečajna upraviteljica umaknila tožbe proti družini Pačnik, če bo ta v celoti poravnala dolg do države in stroške dosedanjega pravdanja.
Kljub temu to za družino Pačnik ne pomeni konca težav. Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani namreč proti njenim članom še vedno nadaljuje postopek zaradi suma več kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti. Obenem se je odločilo, da jim prepove razpolaganje z njihovimi nepremičninami na Bledu in v Bohinju.
Preberite še:
Kako propadli tajkun pred upniki rešuje 300 m2 veliko stanovanje in zemljišča v Bohinju
Propadajoči hoteli in milijoni, ki so šli neznano kam
Zmago Pačnik je do ogromnega premoženja, ki ga ima danes, prišel v času vladavine nekdanje LDS. Bil je zadnji lastnik časopisa Republika, omenjalo se ga je tudi v aferi Zbiljski gaj. Najbolj pa je odmevalo lastninjenje družbe Alpinum, ki jo je leta 2002 poceni in pod mizo kupil od države.
Z njo je dobil tudi cvet hotelov v osrčju Julijskih Alp: hotel Zlatorog v Ukancu, Hotel Bohinj v Ribčevem Lazu, Aparthotel Bohinj in Ski hotel na smučišču Vogel. Čeprav se nahajajo na odličnih lokacijah, so bolj ali manj propadali. Hotel Zlatorog, ki je nekoč veljal za ponos bohinjskega turizma, se je spremenil v njegovo največjo sramoto. Leta 2013 se je podrl strop v bazenu, že pred tem pa tri leta ni imel najemnika.
Pačnik je takrat obljubljal prihod investitorja iz Nemčije, ki bo vlagal v hotele. Toda že dve leti pozneje sta podjetji Alpinum in Dunis, prek katerih je Pačnik te hotele lastniško obvladoval, končali v insolvenčnih postopkih. Obe podjetji sta v nenavadnih okoliščinah ostali brez premoženja, ki ga je bilo na papirju skupaj za več kot 11 milijonov evrov.
Nato je Pačnik leta 2019 hotele prodal kriptomilijonarju Damianu Merlaku, ki je zanje po naših podatkih plačal več kot sedem milijonov evrov. Kje točno je končala kupnina, ni povsem jasno. Slabi dve leti pozneje pa sta tako Alpinum kot Dunis pristala v stečaju.
Preberite še:
Pidovskemu tajkunu bi odvzeli elitna zemljišča ob Bohinjskem jezeru
Podjetja prenesli na poštni nabiralnik v davčni oazi
Čeprav je v vmesnem času že minil rok, v katerem je bilo še mogoče izpodbijati sporne posle podjetja, je bila stečajna upraviteljica Dunisa prepričana, da ji bo uspelo premoženje po sodni poti vrniti v stečajno maso.
Vložila je več tožb. S prvo je zahtevala vračilo poslovne stavbe na Celovški cesti v Ljubljani. Njena tržna vrednost je ocenjena na več kot dva milijona evrov. Trenutni lastnik stavbe je podjetje PC128. Njegovo lastništvo se konča v poštnem nabiralniku v ameriški zvezni državi Wyoming, ki velja za davčno oazo.
Z drugo tožbo pa je stečajna upraviteljica zahtevala vračilo zemljišč, ki se nahajajo tik ob Bohinjskem jezeru. Gre za več deset tisoč kvadratnih metrov velike parcele, od katerih je že sedaj velik del namenjen turističnim dejavnostim. Vredne naj bi bile vsaj dva milijona evrov. Njihov lastnik je Razvojna turistična družba, ki ima za lastnika isto podjetje iz Wyominga.
Stečajna upravieljica je med drugim zahtevala tudi plačilo skoraj treh milijonov evrov od Karin Kristančič Pačnik, soproge Zmaga Pačnika. Denar pa je terjala še od dveh slovenskih podjetij, ki imata prav tako lastnika v Wyomingu.
Preberite še:
Tožilstvo želi zaseči bogataševo vilo na Bledu
Jih je upraviteljica stisnila v kot z osebnimi stečaji?
Od samega začetka si je stečajna upraviteljica prizadevala, da bi z družino Pačnik dosegla poravnavo, s katero bi se vsi izognili visokim sodnim stroškom in dolgemu čakanju na razplet tožb. Že leta 2022 je zanjo tudi dobila zeleno luč države.
Toda nasprotna stran se o tem ni bila pripravljena pogovarjati, zato je nadaljevala s tožbami. Decembra 2024 pa je prišlo do preobrata. Naenkrat so dolžniki, izhaja iz sodnih dokumentov, "izkazali resen interes za sklenitev sodne poravnave". Dali so ponudbo za poplačilo vseh stroškov stečaja in glavnice dolga do države. Torej natanko to, kar je Manca Vuk Osenar želela.
To ji je uspelo tako, da je istega leta v osebni stečaj spravila tako Karin Kristančič Pačnik kot enega od njenega ožjih sorodnikov. Pri prvi so ugotovili, da ima za več kot dva milijona evrov nepremičnin in bančni račun v Španiji. Drugi pa je poleg nepremičnin obvladoval celo vrsto podjetij, ki so sodelovala pri preprodaji premoženja.
V skladu s sodno poravnavo bodo člani družine Pačnik v stečajno maso plačali 961 tisoč evrov. Manjši del, 200.000 evrov, naj bi nakazali že v tem mesecu. Ali se je to zgodilo, včeraj pri Vuk Osenar nismo mogli preveriti. Naslednja tri leta naj bi vsaj mesec plačevali po 3.000 evrov. Do konca junija 2028 pa morajo plačati preostalih 654 tisoč evrov z obrestmi. Če se to ne bo zgodilo, jim bo država zasegla poslovno stavbo v Ljubljani, ki so jo dali v zastavo kot zavarovanje.
Tožilstvo zaradi Alpinuma nad družino Pačnik
Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani je zaradi spornih poslov družine Pačnik leta 2022 zahtevalo uvedbo sodne preiskave zoper tri fizične osebe. Po naših podatkih gre za tri člane družine, ki jim tožilstvo očita več kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti.
Za katere sporne posle gre, uradno ni mogoče preveriti. Po naših podatkih pa gre za dogajanje v Alpinumu, ki je bil nekoč lastnik hotelov v Bohinju in je končal v stečaju brez večjega premoženja.
Pred tremi leti je tožilstvo na njihovem premoženju vpisalo tudi "plombo" - zaznambo začasnega zavarovanja zahtevka za odvzem premoženjske koristi. Med drugim je prepovedalo razpolaganje z razkošno vilo na Bledu, ki stoji na skoraj dva hektarja velikem posestvu ob jezeru. Pred dnevi pa se je lotilo tudi njihovih zemljišč ob bohinjskem jezeru.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke