Jorg Kristijan Petrovič je namestnik predsednika računskega sodišča Tomaža Vesela. Kot drugi mož institucije, ki nadzoruje porabo javnega denarja, bi moral z lastnim zgledom skrbeti, da pri delu ne pade senca dvoma v njegovo integriteto in nepristranskost. Toda Petrovič je na tem izpitu padel. Danes razkrivamo, da je še vedno prijavljen v stanovanju v Ljubljani, čeprav že več let živi v Komendi. S tem je poskrbel, da je lahko njegova hči dobila štipendijo Mestne občine Ljubljana (MOL) za nadarjene dijake in študente.
Jorg Kristijan Petrovič je širši javnosti postal znan konec decembra. Kot namestnik predsednika računskega sodišča namreč dlje časa ni želel dati soglasja k osnutku poročila o nabavah zaščitne in medicinske opreme med epidemijo covid-19. Tomaž Vesel je zato tik pred božičem pooblastilo za podpis prenesel na namestnico Mojco Planinšek. Sam Petrovič je poudarjal, da je imel osnutek poročila na mizi le 24 ur. Toda dejstvo je, da je prvih sto strani poročila dobil že v začetku novembra, torej skoraj dva meseca nazaj. Tudi drugi del dokumenta je imel na mizi že od prvega decembra.
Medtem ko so Janševi portali začeli s serijskimi napadi na Vesela, so Petroviču takoj v bran stopili politiki z desnice. Od vsebine poročila, domnevno obremenjujoče za ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška, je namreč odvisna tudi usoda vlade Janeza Janše. Na povabilo poslanske skupine SDS je Petrovič prišel v državni zbor, kjer je poudarjal, da "ni popustil pritiskom".
Zakaj je Petrovič občini prikril, da živi v Komendi?
Precej manj je Petrovič voljan govoriti o lastnih manevrih, ki postavljajo pod vprašaj njegovo verodostojnost in nepristranskost. Po naših podatkih ima Petrovič stalno prebivališče prijavljeno v Ljubljani. Toda naše preverjanje je pokazalo, da v resnici že vrsto let živi v družinski hiši v Komendi, ki je v lasti njegove soproge.
Sam Petrovič se tako na družbenem omrežju Twitter predstavlja kot Komendčan. Kot "našega občana" ga je v začetku lanskega leta predstavilo tudi glasilo občine Komenda, ki je poročalo o Petrovičevemu romanju po znani poti Camino v Španiji. Tudi časopis Kamničan je Petrovič predstavil kot "Kamničana, ki skupaj z družino živi v Komendi". Zakaj je torej Petrovič še vedno uradno prijavljen v Ljubljani? Ker mu to očitno koristi.
Julija 2019 je tako Mestna občina Ljubljana objavila razpis za štipendije, ki jih vsako leto podeljuje nadarjenim dijakom in študentom. Med njimi je bila tudi Petrovičeva hči. To je razvidno iz seznama, ki smo ga po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja dobili na vpogled na oddelku za predšolsko vzgojo in izobraževanje pri ljubljanski mestni upravi.
Prejemniki teh štipendij so morali izpolnjevati več pogojev. Eden od teh je, da morajo imeti stalno prebivališče v ljubljanski občini. Po razpisu tako Petrovičeva hči ne bi imela pravice do štipendije, če bi bila stalno prijavljena v Komendi. To pomeni, da je skupaj z očetom prijavljena na istem naslovu v Ljubljani.
"Prvi namestnik predsednika ne želi komentirati podatkov o stalnem bivališču," so nam z računskega sodišča že pred dnevi odgovorili na vprašanje, kje ima Jorg Kristijan Petrovič v zadnjih letih prijavljeno stalno prebivališče. Na vprašanja, ki smo mu jih poslali na njegov osebni elektronski naslov, Petrovič ni odgovoril.
Lahko Petrovič sploh revidira ljubljansko občino?
Petrovič je uradno prijavljen v stanovanju v Župančičevi ulici v središču Ljubljane, ki je po podatkih iz zemljiške knjige še vedno v lasti občine. Na tem naslovu je na domofonu priimek Petrovič. Na javnem stanovanjskem skladu MOL so nam včeraj dejali, da na naslovu, ki smo ga preverjali, nimajo ne v lasti ne v upravljanju nobenega stanovanja. "Verjetno gre za stanovanjske enote, za katere ni urejen vpis v zemljiško knjigo," so nam pojasnili. Po zakonu o prijavi prebivališča je sicer stalno prebivališče kraj, kjer posameznik stalno prebiva in kjer ima središče življenjskih interesov, torej družinskih, partnerskih, delovnih, ekonomskih in socialnih vezi.
Pri tem ima Petrovič še eno potencialno težavo. V začetku januarja je računsko sodišče uvedlo revizijo o pravilnosti dela poslovanja MOL v letu 2020. Za pristojnega namestnika, ki je zadolžen za dajanje soglasja k vsem fazam revizije, je bil imenovan Jorg Kristijan Petrovič. Bi se moral izločiti zaradi dejstva, da je hčeri z manevri s stalnim prebivališčem pomagal do štipendije občine, ki jo bo zdaj revidiral?
Po zakonu o računskem sodišču nosilec funkcije ne more sodelovati in odločati v postopku revizije, če je z revidirano osebo v poslovnem razmerju. Kodeks etike računskega sodišča pa revizorje zavezuje, da se morajo v poklicnem in zasebnem življenju izogibati vsem dejanjem in situacijam, ki bi lahko ogrožale njihovo neodvisnost, objektivnost in nepristranskost ali bi kakorkoli vplivale na njihovo delo.
Petrovič sicer mesečno prejme okrog 4600 evrov osnovne bruto plače. K temu gre prišteti še dodatke. V službo se vozi z osebnim avtomobilom znamke ford-S-max, ki je v lasti računskega sodišča. Zanj plačuje boniteto. Ima rešen stanovanjski problem, saj po javno dostopnih podatkih ne odplačuje stanovanjskega kredita. Leta 2017 pa je Eko sklad za izboljšanje energetske učinkovitosti družinske hiše v Komendi namenil tri tisoč evrov subvencije.
Da je Jorg Kristijan Petrovič blizu slovenski desnici, ni skrivnost. O tem so pričale tudi njegove objave na družbenem omrežju Twitter, a jih je v zadnjem času nekaj tudi "počistil". Pogosto deli objave domačih politikov z desnega pola.
Petrovič je pomagal pripravljati strokovne podlage za ustavno obtožbo proti vladi Marjana Šarca, s katero takratna opozicija na čelu s SDS ni uspela. Ob morebitnem odhodu Tomaža Vesela velja za prvega kandidata vladne koalicije za njegovega naslednika.