Nov sum korupcije v UKC Ljubljana: preplačevali servise podjetju Medicoengineering

V UKC Ljubljana, največji bolnišnici v državi, so pod drobnogled vzeli plačila za servisiranje medicinske opreme, ki jo je dobavilo podjetje Medicoengineering. To je že v preteklosti znano iz več afer.

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
ponedeljek, 23. 12. 2024, 05:55


operacijske mize maquet-bobo
Nakup operacijskih miz proizvajalca Maquet pred več kot 20 leti se je sprevrgel v eno najodmevnejših afer v domačem zdravstvu. Zdaj se pojavljajo sumi nepravilnosti tudi pri njihovem servisiranju.
Revija Reporter

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so v petek potrdili naše informacije, da njihova služba za korporativno varnost preiskuje več poslov servisiranja medicinske opreme. 

Kot so nam pojasnili, pri več teh poslih obstajajo sumi nepravilnosti, zaradi katerih je že prišlo do zamenjave na čelu službe za vzdrževanje medicinske opreme. To je do prejšnjega tedna vodil Robert Pozvek. "Ko je bil vodja službe seznanjen s sumi nepravilnosti, je podal odpoved delovnega razmerja," so nam v UKC Ljubljana odgovorili na vprašanje, ali je ta zamenjava povezana z domnevno ugotovljenimi nepravilnostimi pri servisiranju opreme enega od dobaviteljev. 

Kateri posli so se znašli pod lupo službe za korporativno varnost, uradno ni mogoče izvedeti. Drugih podrobnostih namreč v UKC Ljubljana, ki ga vodi Marko Jug, ne razkrivajo. Po naših informacijah pa gre za posle s podjetjem Medicoengineering, enim od največjih in najvplivnejših domačih dobaviteljev medicinske opreme, ki je v lasti Tanje Frantar Zabret in njenega soproga Igorja Zabreta.

Kaj torej preiskujejo na UKC Ljubljana? 

Preberite še:
Nova afera na UKC: to je podjetje, ki naj bi mu prilagodili razpis

Zaračunali pribitek za DDV, ki je bil že plačan

Kot smo neuradno izvedeli, so na UKC Ljubljana že pred časom postali pozorni na nenavadno visoka plačila računov, ki jih je podjetje Medicoengineering izstavljalo za servisiranje opreme. Pozneje naj bi naleteli na številne nepravilnosti pri obračunavanju teh storitev, ki naj bi jih UKC Ljubljana preplačeval.

ukc ljubljana-saso svigelj
Novi sumi nepravilnosti v UKC Ljubljana, tokrat pri servisiranju opreme enega od dobaviteljev.
Sašo Švigelj

Primer: eden od virov nam je zatrdil, da so v UKC Ljubljana za vsak servis, ki so ga naročili pri podjetju Medicoengineering, plačali še 22-odstotni pribitek, pri čemer naj bi šlo za davek na dodano vrednost (DDV). Toda pozneje naj bi ugotovili, da je bil ta že zajet v osnovni dogovorjeni ceni s podjetjem. 

Sporno naj bi bilo tudi servisiranje operacijskih miz proizvajalca Maquet, ki jih je podjetje Medicoengineering, tedaj še pod imenom Aico-Med, dobavilo leta 2003. Posel se je sprevrgel v eno najodmevnejših afer v domačem zdravstvu. UKC Ljubljana je namreč 38 teh miz brez javnega razpisa kupil po dvakrat višji ceni, kot je za enake mize veljala v Avstriji. To so takratni odgovorni utemeljevali z dejstvom, da je nabava zajemala tudi 10-letno servisiranje teh miz. Zaradi afere je odstopil takratni generalni direktor UKC Ljubljana, zdaj že pokojni Primož Rode.

Revizija ministrstva za zdravje je pokazala, da je šlo za preplačan posel. Sledila je kriminalistična preiskava, a je zadevo ustavilo okrožno sodišče v Ljubljani, ki je zavrnilo zahtevo tožilstva za sodno preiskavo. 

Preberite še:
Sumi korupcije v UKC Ljubljana: uslužbenca prijavili policiji

Mize predrago kupili, nato še predrago servisirali

Po več let trajajočem sporu sta se UKC Ljubljana in podjetje Medicoengineering leta 2011 na sodišču poravnala za znesek v višini 530 tisoč evrov. Toda v UKC Ljubljana tega denarja nikoli niso videli, saj ga je podjetje kompenziralo s servisiranjem opreme. 

OGLEDALO zabret-primorske novice leo caharija
Igor Zabret (na fotografiji v sredini v beli obleki) je lastnik podjetja Medicoengineering, enega od največjih in najvplivnejših domačih dobaviteljev medicinske opreme.
Primorske novice

Leta 2014, ko se je prvič iztekla pogodba za servisiranje teh miz, je izbruhnila nova afera. Takratni generalni direktor UKC Ljubljana Simon Vrhunec se je s podjetjem Medicoengineering dogovoril za triletno servisiranje 41 operacijskih miz v vrednosti dobrih 770 tisoč evrov, torej 18 tisoč evrov za eno mizo. 

To je bilo precej več od cene, po kateri je isto podjetje opravljalo servise v UKC Maribor in Splošni bolnišnici Celje. Bistvo: UKC Ljubljana je mize najprej predrago kupil, nato pa še predrago servisiral. V razpisno komisijo, ki je odločala o poslu s servisiranjem, je Vrhunec takrat kot strokovnega člana imenoval tudi Roberta Pozveka, ki je pred dnevi kot vodja službe za vzdrževanje medicinske opreme dal odpoved. 

Zaradi suma, da je bil UKC Ljubljana oškodovan za skoraj pol milijona evrov, so aprila 2014 sledile hišne preiskave pri Vrhuncu in v podjetju Medicoengineering. Zadevo je vodil Nacionalni preiskovalni urad (NPU), ki je sumil, da so v UKC Ljubljana javno naročilo pripravili na podlagi listin, ki so jih prejeli iz prej omenjenega podjetja. 

Preberite še:
Sum prirejanja razpisov v UKC: šef IT v službo k dobavitelju

Od pokojnega Zemljariča do enega največjih dobaviteljev v državi

Dva meseca pozneje je policija v tej zadevi pridržala pokojnega Janeza Zemljariča, v času socializma direktorja Službe državne varnosti (SDV), po osamosvojitvi pa enega najvplivnejših lobistov v zdravstvu in gradbeništvu. Osumljen je bil, da je Vrhunca napeljal h kaznivem dejanju, kar je ta javno zanikal. Preiskave policija ni zaključila z ovadbo, ampak s poročilom, tožilstvo pa je leta 2017 sporočilo, da ni ugotovilo utemeljenih sumov kaznivih dejanj. 

Poslovni rezultati podjetja Medicoengineering

medicoengineering
/
Ebonitete.si

Medtem je podjetje Medicoengineering še naprej vzdrževalo medicinsko opremo na UKC Ljubljana, saj je ostalo edini pooblaščeni serviser za mize proizvajalca Maquet v Sloveniji. V zadnjih petih letih je podjetje z največjo bolnišnico pri nas opravilo za 1,3 milijona evrov poslov. 

V tem času je podjetje Medicoengineering postalo eden največjih dobaviteljev v domačem zdravstvu, ki je v zadnjih letih sodelovalo tudi pri večini največjih investicij. V zadnjih štirih letih je od ministrstva za zdravje samo ali skupaj s Kolektor Kolingom dobilo za več kot 50 milijonov evrov poslov pri gradnji in opremljanju novih zmogljivosti v bolnišnicah. 

Tako ne preseneča, da poslovanje podjetja strmo raste. Medicoengineering je tako leta 2023 imelo več kot 21 milijonov evrov prihodkov, kar je osem milijonov več kot leto prej. Pri tem je po podatkih EBONITETE.SI ustvarilo skoraj milijon evrov čistega dobička. Toda pri tem se podjetje zapleta v nove afere. Zadnja od teh je skoraj štiri milijone evrov vredna požarna sanacija Onkološkega inštituta, pri kateri so se pred letom dni pojavili sumi nepravilnosti.