Kdo je bivšemu finančniku Slovenskih železnic posodil pol milijona evrov za gradnjo hiše?

Podjetje v lasti nekdanjega člana poslovodstva Slovenskih železnic (SŽ), enega od akterjev zadnje afere s spornimi posli, ima pol milijona evrov dolga do neznanega upnika. Od kod je prišel denar?

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
sreda, 14. 5. 2025, 05:55


tomaz-kraskovic
Hiša, ki jo je lani za Bežigradom v Ljubljani zgradil zdaj že nekdanji član poslovodstva Slovenskih železnic. Kdo je financiral dosedanja gradbena dela?
necenzurirano.si

Nekdanji član poslovodstva Slovenskih železnic (SŽ) Tomaž Kraškovic, ki je s položaja odšel zaradi afere s fiktivnimi posli za črpanje denarja iz tega poslovnega sistema, je tudi lastnik podjetja, ki ima pol milijonov evrov dolga do javno neznanega upnika.

Gre za podjetje Smarteko, ki ga je Kraškovic ustanovil septembra 2021, torej že v času, ko je sedel v poslovodstvu SŽ. Iz javno objavljenih bilanc je razvidno, da je imelo podjetje, ki je lani ustvarilo dobrih 24 tisoč evrov prihodkov, na zadnji dan lanskega leta za 450 tisoč evrov finančnih obveznosti. Večino tega denarja si je izposodilo lani. Od koga, uradno ni mogoče ugotoviti. Kraškovic nam na vprašanja o tem od petka ni odgovoril. 

Zelo verjetno je Kraškovičevo podjetje ta denar porabilo za večji stanovanjski objekt, ki ga je v tem času zgradilo za Bežigradom v Ljubljani. Na nepremičnini nikoli ni bilo vpisane nobene hipoteke. To pomeni, da se podjetje ni zadolžilo pri banki, ampak drugje. Možnosti sta vsaj dve: ali na sivem trgu, kjer bi moralo za denar plačevati visoke obresti, ali pri svojem lastniku, torej Kraškovicu, čigar letna plača na SŽ je znašala dobrih 60 tisoč evrov neto.  

tomaz-kraskovic
V SŽ so Deana Peršića poklicali na zagovor. Ta pa jim je dejal, da je nekatere od spornih poslov "sklenil po navodilu in pritisku" Tomaža Kraškovica (na fotografiji), tedanjega člana poslovodstva SŽ. Kraškovic to zanika.

Vprašanja o zasebnih poslih nekdanjega člana poslovodstva SŽ so v javnem interesu. Le z odgovori nanje je namreč mogoče razčistiti, ali so pri financiranju Kraškovičevega podjetja kadarkoli sodelovala podjetja in finančne družbe, vpletene v najnovejšo afero na SŽ. 

Afera, ki je Kraškovica odnesla s SŽ

Tomaž Kraškovic je bil več kot desetletje eden od najtesnejših sodelavcev dolgoletnega generalnega direktorja SŽ Dušana Mesa. Na železnice je prišel leta 2013: sprva kot Mesov pomočnik, leta 2016 pa je postal član poslovodstva, zadolžen za finance. 

Na tem položaju je Kraškovic preživel osem let, lani oktobra pa ga je moral čez noč zapustiti. Uradni razlog za njegov odhod dolgo časa ni bil znan. Toda kmalu zatem so na dan začele prihajati informacije o domnevno spornih poslih, ki so segali do vrha SŽ. 

Prejšnji teden smo tako na necenzurirano.si razkrili, da kriminalisti preiskujejo shemo poslov, s katerimi naj bi vpleteni skušali iz poslovnega sistema SŽ počrpati več kot pet milijonov evrov. Na SŽ so namreč odkrili več sumljivih pogodb, ki so jih različna podjetja iz skupine sklenila z avtoprevoznikom Antonom Grandovcem, vrsto let enim od ključnih dobaviteljev SŽ. 

tomaz-kraskovic
Na parceli je pred tem stal objekt, star skoraj 100 let, ki ga je Kraškovic porušil.
Google

tomaz-kraskovic
Večina gradbenih del je potekala v lanskem letu.
Google

V številnih primerih naj bi šlo za fiktivne posle. Podjetja iz skupine SŽ bi tako morala Grandovcu plačati storitve, ki nikoli niso bile opravljene. Medtem je Grandovec v zadnjih dveh letih fiktivne terjatve do podjetij iz skupine SŽ preprodal različnim finančnim družbam in drugim kupcem. Ti so Grandovcu nakazali denar za terjatve, toda zapletlo se je, ko bi ga sami morali prejeti od podjetij iz skupine SŽ. Ti računi namreč nikoli niso bili evidentirani v njihovih poslovnih knjigah. 

Samo lani najel za 250 tisoč evrov posojil

Novi upniki so tako ostali na suhem, Grandovec pa bogatejši za pet milijonov evrov. Iz sodnih dokumentov izhaja, da je vlogo Kraškovica pri teh poslih prvi razkril Dean Peršić, zdaj že nekdanji direktor logistične družbe Fersped v lasti SŽ, ki je z Grandovcem podpisal večino pogodb. Na zagovoru pred pristojnimi na SŽ je Peršić dejal, da je nekatere od spornih poslov "sklenil po navodilu in pritisku" Tomaža Kraškovica.

Ta je sicer v odzivu za druge medije zanikal tako omenjeno nagovarjanje kot to, da je iz poslovodstva SŽ odstopil zaradi domnevno fiktivnih poslov.

tomaz-kraskovic
Iz fotografij je razvidno, da je zunanjost je že praktično zaključena. S parcele je izginila tudi gradbena tabla in ograja.
necenzurirano.si

tomaz-kraskovic
Potrebno so še obsežna notranja gradbena in obrtniška dela.
necenzurirano.si

V istem času, ko so podjetja iz skupine SŽ z Grandovcem podpisovala sporne pogodbe, je Kraškovic začel graditi stanovanjski objekt za Bežigradom. Gre za enonadstropno hišo z mansardo in skupaj 200 kvadratnimi metri bivalne površine, za katero je gradbeno dovoljenje dobil že leta 2017. 

Začetek gradnje je Kraškovic prijavil štiri leta pozneje, ko je ustanovil tudi podjetje Smarteko in si od nekje izposodil prvih 177 tisoč evrov. Toda zadnja bilanca podjetja razkriva, da je imelo to na zadnji dan lanskega leta že za okoli 450 tisoč evrov finančnih obveznosti. Pod črto: zgolj v letu 2024 je najelo za skoraj 250 tisoč evrov neznanih posojil.

Kot je razvidno iz pojasnila k bilanci, je večina teh posojil dolgoročnih, kar pomeni, da zapadejo čez več kot pet let. Poleg tega so posojila očitno brezobrestna, saj v zadnjih dveh letih podjetje zanje ni plačalo nobenih obresti.

tomaz-kraskovic
Izsek iz gradbenega dovoljenja.
UE Ljubljana

Grandovec: Kraškovica poznam, a mu denarja ne posojam

Neznani upnik, ki je Kraškovicu posodil ta denar, je z njim očitno v zelo dobrih odnosih, saj na njegovo nepremičnino nikoli ni vpisal nobene hipoteke. Kraškovica smo že v petek vprašali, zakaj je ustanovil podjetje Smarteko, od koga si je to izposodilo 450 tisoč evrov in koliko znaša skupna vrednost gradbenih del. Odgovora nismo prejeli. 

tomaz-kraskovic
Iz bilanc podjetja Smarteko je razvidno, da ima za skoraj pol milijona evrov obveznosti.
Ebonitete.si

Ena od možnosti je, da je denar svojemu podjetju zagotovil kar sam Kraškovic. A to bi odprlo vprašanja, od kod je sam prišel do teh finančnih sredstev. Kot že omenjeno, je Kraškovic za delo v poslovodstvu SŽ letno prejel dobrih 60 tisoč evrov neto, še dodatnih 10 tisoč evrov pa za druge funkcije v skupini. Če je res sam svojemu podjetju posodil 450 tisoč evrov, to pomeni, da je vanj vložil celotne prejemke, ki jih je prejel v skoraj sedmih letih dela v vodstvu SŽ. 

Kraškovic nam sicer že od prejšnjega tedna ni odgovoril tudi na vprašanja, ali je sklepal kakršne koli posle, kjer storitve ne bi bile opravljene, ali je o vseh poslih, ki jih je sklepal, obveščal šefa SŽ Dušana Mesa, ali osebno pozna Grandovca in kdaj je bil z njim nazadnje v stiku.

Grandovec pa nam je pojasnil, da Kraškovica dobro pozna, saj je bil ta dolga leta finančnik na SŽ, njegova podjetja pa poslovno sodelujejo z družbami iz skupine SŽ. Zagotovil je tudi, da ni bil on tisti, ki bi posojal denar Kraškovicu za njegove nepremičninske posle.