Nova razkritja: z računov Slovenskih železnic so želeli pobrati pet milijonov evrov
Razkrivamo nove podrobnosti o shemi fiktivnih poslov za črpanje milijonov iz Slovenskih železnic. Komu je šel ta denar? Kdo je ostal na suhem? In kaj o tem pravijo na policiji?

Po našem včerajšnjem razkritju, da kriminalisti preiskujejo sume fiktivnih poslov na Slovenskih železnicah (SŽ), vse bolj postaja jasno, da smo dobili eno večjih afer, povezanih z državnimi podjetji, v zadnjem desetletju. Na dan namreč prihajajo podrobnosti o shemi fiktivnih poslov, namenjeni prečrpanju več kot petih milijonov evrov iz poslovnega sistema SŽ.
Na policiji so nam tako potrdili, da v zvezi s SŽ vodijo predkazenski postopek zaradi suma kaznivih dejanj, katerih storilci se preganjajo po uradni dolžnosti. "Zaradi interesa preiskave vam podrobnosti o zadevi ne moremo pojasnjevati," so sporočili s policije.
Poročali smo že, da so na SŽ lani jeseni odkrili več sumljivih pogodb, ki so jih različna podjetja iz skupine sklenila z avtoprevoznikom Antonom Grandovcem, vrsto let enim od ključnih dobaviteljev SŽ. V številnih primerih naj bi šlo za fiktivne posle. Podjetja iz skupine SŽ bi tako morala Grandovcu plačati storitve, ki nikoli niso bile opravljene.
Tu zgodba dobi nadaljevanje: Grandovec je v zadnjih dveh letih fiktivne terjatve do podjetij iz skupine SŽ preprodal različnim finančnim družbam in drugim kupcem. Ti so Grandovcu nakazali denar za terjatve, toda zapletlo se je, ko bi ga sami morali prejeti od podjetij iz skupine SŽ. Izstavljeni računi namreč nikoli niso bili evidentirani v njihovih poslovnih knjigah.
Po naših informacijah vrednost teh pogodb presega pet milijonov evrov. Toliko denarja bi torej morala podjetja iz skupine SŽ plačati novim lastnikom terjatev za posle, ki jih nikoli ni bilo. Toda novim upnikom je izvršbe konec aprila z začasno odredbo, izdano na zahtevo SŽ, preprečilo sodišče.
Kdo vse je ostal na suhem? In kdo v vrhu SŽ se je podpisoval pod sporne pogodbe?
Preberite še:
Kriminalisti na Slovenskih železnicah: pod lupo sumi črpanja milijonov s fiktivnimi posli
80 fiktivnih pogodb in računov, vrednih pet milijonov?
Uradnih informacij o teh poslih ni mogoče dobiti. Iz SŽ, ki jih vodi Dušan Mes, so v sredo sporočili le, da so "pravočasno zaznali poskus oškodovanja SŽ in sum storitve kaznivih dejanj". Zadevo so "v celoti takoj predali pristojnim organom".
Po naših zanesljivih informacijah gre za pogodbe, ki sta jih v letih 2023 in 2024 sklepali podjetji Fersped in VV-Log. Obe je do letošnjega marca vodil Dean Peršić. Ta naj bi se podpisal pod skoraj 80 pogodb, računov in drugih dokumentov, ki naj bi bili podlaga za fiktivne posle v skupni vrednosti več kot pet milijonov evrov in to s tremi podjetji.
Dve od teh podjetij obvladuje prevoznik Grandovec, ki je bil vrsto let hišni dobavitelj Železniškega gradbenega podjetja (SŽ-ŽGP), partnerja pri vseh največjih železniških infrastrukturnih projektih v državi. Leta 2022 je okrožno sodišče v Ljubljani proti Grandovcu uvedlo preiskavo zaradi suma dajanja daril nekdanjemu komandirju policijske postaje Kočevje Silvu Koširju.
Tretje podjetje, ki je sklepalo sporne pogodbe s Ferspedom in VV-Log, je Planet Trans, ki je od začetka leta v stečaju. Do lani je bil njegov lastnik prevoznik Egon Melanšek, ki je prav tako povezan z Grandovcem. Ta je namreč leta 2022 na Melanška prenesel izgubarsko dejavnost hitre dostave malih pošiljk, ki jo je pred tem prevzel od SŽ.
Preberite še:
Slovenske železnice prodale zemljišče svojemu odvetniku. Od kod mu denar?
Peršić: Delal sem po navodilu in pritisku Kraškovica
V naslednjem koraku je Grandovec terjatve iz teh pogodb prodal več kot desetim finančnim družbam in drugim kupcem.
Med njimi tako najdemo družbo Polfin, ki jo obvladuje nekdanji direktor Lesnine Bojan Papič, podjetje Borza terjatev, Prvo finančno agencijo, eno od podjetij v lasti celjskega gradbenega podjetja VOC, družbi 3M Finance in LJ Funds, ki ju obvladuje Matevž Marc, eden bolj znanih lobistov v domačem gradbeništvu, ki je bil vrsto let zaposlen v Riku, a se je pred kratkim razšel z Janezom Škrabcem ...
Šele takrat, ko so nekateri od teh začeli pozivati podjetji Fersped in VV-Log k plačilu računov, so na plano začele prihajati vse razsežnosti sheme, ki je Grandovcu prinesla milijone. Iz sodnih dokumentov je razvidno, da so v SŽ Peršića septembra 2024 poklicali na zagovor. Tam naj bi zatrjeval, da je nekatere od spornih poslov "sklenil po navodilu in pritisku" Tomaža Kraškovica, tedanjega člana poslovodstva SŽ, zadolženega za finance.
Mesec dni pozneje se je Kraškovic moral posloviti s položaja. Na naša vprašanja včeraj ni odgovoril. Med drugim nas je zanimalo, ali je sklepal kakršne koli posle, kjer storitve niso bile opravljene, ali je bil seznanjen z dogovori z Grandovcem in ali ga osebno pozna. Dušan Mes pa nam je v kratkem pogovoru zanikal, da bi sam podpisal ali vedel za katero koli od spornih pogodb ali računov
Shema fiktivnih poslov
Preberite še:
Rdeča luč za Dars: CGP in Pomgrad ostala brez 81-milijonskega posla
Izginuli dokumenti in skrivnostna poplačila
Konec lanskega leta je Grandovec enemu od novih upnikov kar sam poravnal dolg. To je zelo verjetno storil zato, ker je izvedel, da so na SŽ začeli preiskovati sporne posle. Do plačila je sicer prišlo na isti dan, ko so v SŽ poklicali Peršiča na zagovor.
Več drugim upnikom naj bi po nepreverjenih informacijah manjši del dolga poplačala tretja oseba. Njene identitete niso želeli razkriti. To pa bi lahko nakazovalo, da se v ozadju sheme skrivajo tudi nekateri igralci, ki so jo dejansko pomagali koordinirati ali so jo celo vodili.
Peršića so sicer na SŽ razrešili marca letos. Slab mesec dni pred tem je podpisal še zadnjo izvršnico, torej dokument, ki je Grandovcu omogočil, da je lahko prišel do denarja s prodajo fiktivnih terjatev. Po naših informacijah ne SŽ ne upniki ne vedo, koliko je teh izvršnic.
Še več: iz sodnih dokumentov je razvidno, da je pri nekaterih od teh poslov celo izginila papirnata sled. Novi upniki so namreč zatrjevali, da so od podjetja VV-Log prejeli obvestila o odstopu terjatev iz naslova fiktivnih računov, tam pa so jim odgovarjali, da s temi dokumenti ne razpolagajo.
V začetku aprila je Nova Ljubljanska banka (NLB) enemu od upnikov zavrnila unovčitev izvršnice. Nekaj dni zatem pa so na SŽ sume kaznivih dejanj prijavili policiji. "Poudarjamo pa, da so bile vzpostavljene vse potrebne varovalke in sproženi vsi interni in zunanji postopki za preprečitev morebitnih dodatnih poskusov oškodovanja ter vpletenim odvzeta vsa pooblastila za samostojno zastopanje ter z njimi prekinjena vsa sodelovanja," so v sredo pojasnili na SŽ.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke