Koliko bo Slovenijo stalo cepljenje, ključni projekt v boju proti covid-19, verjetno nikoli ne bo znano. Cene nabave posameznih cepiv so namreč po pogodbah, ki jih Evropska komisija podpisuje s proizvajalci, zaupen podatek. Tudi same države jih ne smejo javno razkriti. Informacije o cenah posameznih vrst cepiv, po katerih jih kupujejo, so do zdaj v javnost občasno prihajale v tujih medijih. Danes na necenzurirano.si razkrivamo, koliko zanje plačuje Slovenija.
Od ministrstva za zdravje smo že januarja zahtevali vpogled v pogodbe o nabavi cepiv. Po mesecu dni so nas zavrnili, saj da gre za dogovore, ki jih ne sklepajo države članice, ampak Evropska komisija. Nato je postalo jasno, da Slovenija konec decembra ni naročila vseh možnih količin cepiv, ki so ji bile na voljo po dogovoru z Evropsko komisijo. Sredi marca smo zato ministrstvo zaprosili za naročilnice, dobavnice in drugo dokumentacijo, povezano z nabavo cepiv. Prejšnji teden so nam sporočili, da lahko v dokumentacijo vpogledamo v prostorih ministrstva. Po naši pritožbi smo jo včeraj prejeli v elektronski obliki.
Kaj razkrivajo dokumenti
Tudi v tej dokumentaciji je ministrstvo prikrilo cene cepiv. Hkrati so proizvajalci cepiv v dobavnicah močno otežili ugotavljanje, koliko odmerkov je v posameznih pošiljkah prihajalo v Slovenijo. Kljub temu nam je z analizo te dokumentacije, križanjem podatkov iz dokumentov, ki smo jih pridobili pred tem, in informacijami iz drugih virov uspelo ugotoviti:
- da se cepiva v zadnjih mesecih dražijo.
- da Slovenija proizvajalcem cepiv Pfizer, AstraZeneca in Janssen plačuje okoli 30 dni od dobave. Za najmanj ugodne plačilne pogoje se je dogovorila z Moderno, saj mora njena cepiva plačevati tudi za več mesecev vnaprej.
- da država najbolj neredno plačuje cepiva Pfizer/BioNTech. Tako so v februarju poravnali račune za prvih pet pošiljk Pfizerja, nato pa se je plačevanje zaustavilo. Kaj je bilo v ozadju, ni znano. Kmalu po tistem je prišlo do dogovora med Pfizerjem in slovenskimi oblastmi, na podlagi katerega so lahko izvajalci cepljenja iz ene viale dobili šest in ne več le pet odmerkov.
- da so pošiljke od začetka cepljenja prihajale na različne lokacije v državi. Cepiv proizvajalcev AstraZeneca, Moderna in Janssen tako ni prevzemal Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) kot osrednji center za preskrbo s cepivi, ampak družba Salus.
Preberite še:
Največja skrivnost cepljenja: množično vpisovali ljudi za nazaj
Dokumenti: Pfizer za nazaj zaračunal šesti odmerek
Koliko torej Slovenija plačuje za cepiva proti covid-19? Prvo pogodbo o dobavi je lani z družbo AstraZeneca podpisal tedanji minister za zdravje Tomaž Gantar. Šlo je za nabavo 1,4 milijona odmerkov. Do zdaj jih je k nam prišlo 237.600, za enega pa je Slovenija plačala 1,79 evra. Kot je razbrati iz dokumentov, AstraZeneca kupcem zaračuna še strošek logistike v višini en cent na posamezni odmerek.
Prvo pogodbo s Pfizerjem je ministrstvo sklenilo decembra. Podpisala jo je zdaj že nekdanja državna sekretarka Marija Magajne. Slovenija bi po njej morala dobiti 924.000 odmerkov cepiva. Cena? Po naših podatkih je znašala 12 evrov za en odmerek. Toda pozor: v marcu je država podatke o številu odmerkov popravljala za nazaj. Razlog: od začetka januarja, po odobritvi evropske agencije za zdravila, so povsod po Evropi za cepljenje porabljali tudi šesti odmerek iz Pfizerjeve viale, zato jih je farmacevtski velikan naknadno zaračunal, razkrivajo dokumenti. Konec marca je tako Slovenija Pfizerju plačali 1,4 milijona evrov. V okviru tega sta bila tudi dva evra za "dodatne šeste" odmerke, dobavljene v januarju.
V začetku je ministrstvo, ki ga je takrat že vodil Janez Poklukar, podpisalo še eno pogodbo s Pfizerjem. Tudi cena iz te pogodbe je skrivnost. Toda že aprila je bolgarski predsednik vlade Bojko Borisov razkril, da je Pfizer podražil ceno odmerka z 12 na 15,5 evra. V pogodbah za leti 2022 in 2023, o katerih se pogaja Evropska komisija, pa je ta cena po navedbah Borisova že 19,5 evra.
Preberite še:
Stavili smo na cenejšo AstroZeneco, a nas bo to drago stalo #video
Varčevanje, ki se je vrnilo kot bumerang
Pri cepivih je zato treba pograbiti vsako priložnost za čim hitrejši nakup, saj bodo odmerki z vsakim mesecem kvečjemu še dražji. To je še en dokaz, da je ministrstvo storilo napako, ko se je konec decembra odreklo nabavi dodatnih količin cepiva Pfizer.
Takrat bi lahko po isti ceni kot decembra naročilo od 240.000 do 470.000 dodatnih odmerkov, a jih ni. Po nekaterih informacijah je v želji po varčevanju računalo na cenejše cepivo AstraZeneca. Toda podatki potrjujejo, da je šlo za zgrešeno oceno. Ministrstvo, ki ga je takrat začasno vodil Janez Janša, bi namreč lahko dodatne odmerke Pfizerjevega cepiva takrat kupilo po precej nižji ceni od današnje. Poleg tega bi jih Slovenija prejela prej - zagotovo vsaj do junija, saj Pfizer za razliko od AstraZenece pri dobavah nima težav.
Enaka zgodba je s cepivom Moderna. Decembra lani je ministrstvo podpisalo za dobavo 370.000 odmerkov. Po naših podatkih je država za en odmerek plačala 18,5 evra. Takrat je imelo ministrstvo možnost po isti ceni naročiti še dodatne količine – šlo je za približno 376.000 odmerkov. Tudi tem se je odpovedalo. Nato se je cepivo Moderne podražilo. Konec marca je ministrstvo z Moderno sklenilo še eno pogodbo, a cena je bila že višja – 23,4 evra za odmerek.
Pri Moderni izstopajo plačilni pogoji, je razvidno iz dokumentov. Medtem ko je treba druga cepiva plačati 20 ali 30 dni po dobavi, Moderna od Slovenije prejme denar tudi za več mesecev vnaprej. Tako je država že 9. februarja Moderni plačala nekaj manj kot tri milijone evrov, kar zadostuje za od 124.000 (23,4 evrov) do 157.000 (18,5 evrov) odmerkov cepiva. Toda težava Moderne je počasna dobava. Do danes smo v Sloveniji prejeli le 93.600 odmerkov. Kljub temu je Moderna od Slovenije konec aprila dobila novo, bistveno večjo tranšo denarja - 8,4 milijona evrov.
Preberite še:
Janša se ni odrekel le cepivu Pfizer, ampak tudi Moderni
Kdo je prevzel cepiva v Sloveniji
Ministrstvo za zdravje je decembra sklenilo še pogodbo s proizvajalcem cepiva Janssen. Tudi to je podpisala Marija Magajne. Dogovorilo se je o dobavi 939.000 odmerkov cepiva. Do zdaj jih je v Slovenijo prišlo 13.200. Po naših podatkih je država v povprečju plačala 8,3 evra na odmerek, pri čemer velja poudariti, da pri tem cepivu zadošča že en odmerek.
Dokumenti še razkrivajo, kako in kam je prihajalo cepivo v Slovenijo. Pfizer ga k nam dobavlja z letali, ostali proizvajalci pa s tovornjaki ali kombiji. Decembra lani je bil edini uradni distributer cepiv NIJZ. Kljub temu je cepivo proizvajalcev Moderna, AstraZeneca in Janssen od začetka prihajalo v družbo Salus, ki ima z NIJZ zaradi njegove prostorske stiske že več let pogodbo o hranjenju cepiv. Na NIJZ in UKC Ljubljana so v prvih tednih prihajale le pošiljke cepiva Pfizer, saj ga je treba hraniti v posebni hladilni agregatni komori, ki je Salus takrat še ni imel.
Toda Salus sčasoma od NIJZ ni prevzemal le cepiv, ampak njihovo celotno logistiko - od dobave in skladiščenja do razpošiljanja na cepilna mesta. Poročali smo že, da naj bi šlo za posel, dogovorjen vnaprej, pri katerem naj bi imel eno ključnih vlog državni sekretar Jelko Kacin, nekdanji uradni govorec vlade za covid-19, ki je zdaj zadolžen za koordinacijo cepljenja. Pogodba je bila podpisana v začetku marca, a Salus po naših podatkih še skoraj dva meseca po podpisu ni prevzel teh nalog.