V petek, 14. avgusta 2020, je bilo v Radencih slovesno. V tej občini, ki leži med reko Muro in Slovenskimi Goricami, so odprli prvi energetsko samozadostni blok s 27 oskrbovanimi stanovanji. Zgradilo ga je podjetje Gradnje Plus v lasti Marjana Bračka, podjetnika iz bližnjega Lenarta in kandidata liste Povežimo Slovenijo na zadnjih parlamentarnih volitvah. Svečane predaje ključev se je udeležil tudi župan Roman Leljak.
Že slaba dva meseca dni pozneje sta stalno prebivališče v novem objektu prijavila županova starša. Po naših podatkih živita v stanovanju, velikem skoraj 100 kvadratnih metrov. Kdo je njegov lastnik, iz zemljiške knjige ni razvidno. Jasno je le, da to zaradi osebnih dolgov vsaj uradno ne moreta biti ne Roman Leljak, ki je bil vrsto let v osebnem stečaju, ne njegov oče, ki so mu pred kratkim zasegli nepremičnino, v kateri je še vedno prijavljen Leljak.
Toda takoj po tem, ko sta se Leljakova starša preselila v novo stanovanje, vredno skoraj 150 tisoč evrov, je njegov graditelj Marjan Bračko začel intenzivno sodelovati z občino Radenci, ki jo vodi Leljak:
1. Že mesec dni pozneje je tako občina enega od Bračkovih podjetij v dokaj nenavadnih okoliščinah izbrala za izvajalca del pri gradnji 2,4 milijona evrov vredne nove telovadnice.
2. To isto podjetje pa je v Radencih gradilo tudi novo čistilno napravo, ki je občino stala dobre štiri milijone evrov. Manjkajoči denar zanjo je po Leljakovih besedah uredil Zdravko Počivalšek, takratni minister za gospodarstvo in predsednik stranke Konkretno, za katero je na volitvah aprila lani na listi Povežimo Slovenijo kandidiral Marjan Bračko.
Kako so torej Leljakovi prišli do stanovanja, občinski gradbinec pa do poslov?
Leljak brez odgovora na vprašanja
Na Leljaka smo včeraj naslovili več vprašanj:
1. Ali imate vi ali kateri drugi član vaše družine v lasti eno ali več stanovanj v novem objektu v Radencih, ki ga je zgradilo podjetje Stanovanja Radenci (zdaj Gradnje Plus)?
2. Koliko ste vi oziroma vaši člani družine plačali za te nepremičnine? Kako ste financirali nakup?
3. Če nimate v lasti stanovanj v tem objektu, zakaj so potem na tem naslovu prijavljeni vaši sorodniki?
4. Ali in kako je pridobitev teh nepremičnin povezana z dejstvom, da je investitor oziroma prodajalec takoj zatem začel sodelovati z občino Radenci?
Odgovora nismo prejeli. Za pojasnila smo se obrnili tudi na Marjana Bračka, a smo dobili avtomatični odgovor, da je ta teden še na dopustu.
Preberite še:
Koliko stane podpora Jelinčičeve SNS? Tri milijone evrov.
Kdo je kupec stanovanja, če je Leljak uradno revež?
Navedimo torej do zdaj znana dejstva. Najprej: še pred uradnim odprtjem so bila vsa stanovanja v novem objektu prodana. To je medijem sredi avgusta 2020 zatrdil Bračko. 10 stanovanj je odkupil državni stanovanjski sklad in zanje plačal 850 tisoč evrov (brez DDV). Kvadratni meter ga je tako v povprečju stal slabih 1.400 evrov. Preostalih 17 stanovanj so kupili zasebniki.
Že 8. oktobra 2020 sta Leljakova starša v novem objektu prijavila stalno prebivališče.
Preknjižbe v zemljiški knjigi še ni. Tako ni mogoče ugotoviti, kdo je uradni lastnik stanovanja, v katerem živita, kako je financiral nakup in po kakšni ceni ga je kupil.
Toda več virov v Radencih nam je zatrdilo, da ima družina Leljak v novem bloku v lasti kar dve stanovanji, od tega eno dvoetažno. Pred časom je bil objavljen oglas za takšno, 145 kvadratnih metrov veliko stanovanje v istem objektu. Cena: 160.000 evrov, torej približno 1.100 evrov za kvadratni meter. To je 300 evrov manj od cene, ki jo je v istem objektu za kvadratni meter plačal stanovanjske površine stanovanjski sklad. Tudi uradni lastnik tega stanovanja ni znan.
Kdo je Leljakom kupil stanovanje? Roman Leljak uradno nima premoženja. Zaradi osmih milijonov evrov dolgov je bil vrsto let v osebnem stečaju. Njegova županska plača je do zadnjih volitev znašala le 1700 evrov bruto.
Ob tem je tretjino tega zneska občina do leta 2020 nakazovala kot preživnino Leljakovi partnerici. Ta je tudi ustanoviteljica društva, ki je imelo v lasti luksuzno vozilo znamke Tesla, s katerim se je prevažal Leljak v času osebnega stečaja. Leljakova partnerica, ki se preživlja kot samostojna podjetnica, ima od aprila 2021 odprt bančni račun na Hrvaškem. Tam Leljak v krogih skrajne desnice že vrsto let deluje kot avtor projektov, ki relativizirajo ustaške zločine v drugi svetovni vojni.
Tudi Leljakov oče ima že vrsto let težave z dolgovi. Njegovo premoženje so upniki zasegli in oktobra 2021 prodali na dražbi. Šlo je za zgradbo, v kateri je še vedno stalno prijavljen Roman Leljak, ter več kmetijskih in gozdnih parcel. Vse skupaj je kupilo podjetje B2 Kapital, ki je več kot 300.000 evrov dolgov Leljakovega očeta prevzelo od ene od avstrijskih bank.
Preberite še:
Leljak dolžan skoraj 8 milijonov evrov, med drugim tudi "svoji občini"
Ko občina z razpisa izloči šest konkurentov
Toda zgodba ima nadaljevanje. Le pet dni po tem, ko so Leljakovi starši prijavili novo stalno prebivališče (13. oktobra 2020), je občina Radenci objavila javno naročilo za izgradnjo telovadnice ob osnovni šoli Kapela. Šlo je za ponovljeni razpis – na prvega se je javilo osem ponudnikov, a je občina vse zavrnila kot predrage.
Na novem razpisu je zmagala ponudba Bračkovega podjetja Gradnje Lenart, ki je premagalo šest konkurentov. Vsi so bili znova zavrnjeni kot predragi. Zmagovita ponudba je bila "težka" 2,31 milijona evrov. To je 90.000 evrov manj od ocenjene vrednosti projekta.
Nato je sledil nov posel. Marca 2021 je občina Radenci objavila javno naročilo za izdelavo projektne dokumentacije in izgradnjo komunalne čistilne naprave. Prejela je dve ponudbi. Oddala sta ju nemška družba PCS Pollution Control Service (3,68 mio evrov brez DDV) in Gradnje Lenart (3,925 mio evrov). Po dopolnjevanju ponudb je občina izbrala Nemce.
Toda očitno je med tekmecema prišlo do dogovora. Iz table na gradbišču nove čistilne naprave, vredne 4,5 milijona evrov (z DDV), je bilo namreč razvidno, da so Nemci podjetje Gradnje Lenart izbrali za podizvajalca za gradbena dela. Kot odgovorni vodja del je bil na tabli naveden Bračko.
Preberite še:
Režiserja državne proslave iščejo davčni izterjevalci
Denar uredil Počivalšek, posel dobil njegov kandidat
Kot že omenjeno, Leljak ni odgovoril na vprašanje, ali in kako je pridobitev nepremičnin v novem bloku v Radencih povezana z dejstvom, da je investitor oziroma prodajalec takoj zatem začel sodelovati z občino.
Toda v preteklosti je večkrat javno zatrdil, da je za gradnjo čistilne naprave najbolj zaslužen nekdanji minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek. Imel naj bi namreč ključno vlogo, da je občini za projekt uspelo pridobiti manjkajoča dva milijona evrov. Zaradi tega so se junija letos na občini odločili, da mu bodo podelili plaketo in zlati grb.
Počivalšek je bil do lani tudi prvi mož stranke Konkretno, za katero je na zadnjih volitvah kandidiral Bračko. Še pred tem je šla Leljakova občina še enkrat na roko podjetju Gradnje Lenart. To je namreč februarja lani, dva meseca pred parlamentarnimi volitvami, od občine želelo dodatnih 432.000 evrov zaradi podražitev na trgu. Na koncu mu je občina priznala 10-odstotno podražitev, kar je podjetju prineslo dodatnih 230.000 evrov.
V Radencih so novo čistilno napravo odprli v začetku letošnjega poletja. Med nedavnimi poplavami jo je zalila narasla voda Mure, saj objekta, ki leži na poplavnem območju, v nasprotju s prvotnimi načrti ne varuje protipoplavni nasip. Se je pa pred tem Leljak javno večkrat pohvalil, da bo njegov projekt čistilne naprave precej cenejši kot tisti, ki ga je pripravil njegov županski predhodnik.