Več kot mesec dni so na ministrstvu za obrambo pred nami skrivali dokumentacijo o javnem naročilu, obremenilno za ministra in predsednika NSi Mateja Tonina ter njegove najožje sodelavce.
Gre za več kot četrt milijona evrov vredno dobavo traktorjev, ki so jo zaupali podjetju Agroremont v lasti Marjana Klobase, predsednika občinskega odbora NSi iz občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah. Edinega konkurenta je premagal za pičlih 130 evrov. Pod odločitev o oddaji naročila se je po Toninovem pooblastilu podpisal državni sekretar Janez Žakelj, sicer župan občine Žiri in dolgoletni član NSi. Šele, ko jih je neizbrani konkurent opozoril, da Agroremont ne izpolnjuje razpisnih pogojev, pa so posel razveljavili. Na ponovljenem razpisu je ministrstvo spremenilo ključni pogoj, Agroremontu, ki je združil moči s konkurentom, pa odprlo pot do zmage.
Zato smo od ministrstva zahtevali celotno dokumentacijo o poslu, ki bi odgovorila na vprašanje, ali je šlo res za nenamerno napako, ali pa je šlo prirejen razpis za vnaprej izbranega ponudnika. Toda pri tem smo imeli velike težave:
1) Najprej so nas prepričevali, da dokumentacija ne obstaja.
2) Ko smo zagrozili s prijavo pristojnim organom, so jo le "našli". Za to so si vzeli 20 delovnih dni časa, kar je največ, kot jim še dopušča zakon.
3) Posredovali so jo po priporočeni pošti, a "pomotoma" pozabili navesti naslov našega medija. Tako se je dokumentacija vrnila na ministrstvo. Prejeli smo jo šele v tem tednu.
Zdaj je jasno, zakaj so na ministrstvu napeli vse sile, da jim je ne bi bilo potrebno razkriti. Gre namreč za ključni dokaz, da so ves čas vedeli, da podjetje v lasti Toninovega strankarskega prijatelja ne izpolnjuje razpisnih pogojev. Kljub temu so se odločili, da mu oddajo posel. Še več: uslužbenca ministrstva, ki je bil prvotno zadolžen za izvedbo javnega naročila, so tik pred tem premestili na drugo delovno mesto.
Preberite še:
Tonin izbral prijatelja iz NSi, na koncu moral razveljaviti posel
Ko je konkurent zahteval revizijo, priznali "napako"
Kot smo poročali, so se na ministrstvu v začetku lanskega leta odločili, da bodo kupili več delovnih strojev, med drugim tri traktorje s snežnim plugom, posipalnikom, rezalnikom vej in drugimi priključki. Konec marca so objavili javno naročilo, na katerega sta se odzvala dva ponudnika:
1) Agroremont v lasti Klobase, dolgoletnega člana NSi. Je tudi oče Davida Klobase, župana občine Sveta Trojica in člana izvršilnega odbora NSi, ki velja za enega najbolj vidnih pripadnikov mlade generacije v stranki.
2) Riko Ribnica, ki je v lasti Alojza Slanca (ni povezano z Rikom Janeza Škrabca).
Ugotovili so, da obe ponudbi ustrezata vsem razpisnim pogojem. Agroremont, ki je glavni uvoznik za traktorje znamke John Deere, ga je bil pripravljen ministrstvu dobaviti za ceno 317.798 evrov skupaj z DDV. Ponudba Rika Ribnica pa je bila vredna 317.926 evrov. To pomeni, da je bil Klobasa za vsega 127,9 evra ali 0,04 odstotka cenejši od Rika Ribnica. Ker je bila edino merilo pri odločanju cena, je posel na koncu dobil Klobasa.
Nato se je zapletlo. V Riku Ribnica so vložili zahtevek za revizijo postopka. Ministrstvu so predlagali, da razveljavi javno naročilo. Toda še preden bi zadeva prišla pred državno revizijsko komisijo, kar bi se zgodilo, če bi zahtevek zavrnili, je ministrstvo posel razveljavilo. Ko so se naknadno lotili preverjanja ponudb, so ugotovili, da so pri njunem pregledu naredili veliko napako. Zmagovalna ponudba Agroremonta je bila "tehnično neustrezna in s tem nedopustna", zato so jo zavrnili. Toda posla ni samodejno dobil Riko Ribnica. Tudi pri Riku Ribnica so ugotovili, da njegova ponudba ni tehnično ustrezna.
Na ministrstvu so nam ves čas zagotavljali, da se je "v množici tehničnih podatkov zgodila napaka oziroma spregled neizpolnjevanja ene tehnične zahteve". Dokumentacija, ki smo jo pridobili, jih postavlja na laž.
Preberite še:
Tonina enkrat že zalotili, a se posel spet obeta prijatelju iz NSi
Vedeli, da ne izpolnjuje pogoja, a so mu pogledali skozi prste
Tako je ministrstvo konec maja lani, dva tedna po izteku roka za oddajo ponudbe, posredovalo Agroremontu poziv k njeni dopolnitvi. V njej namreč iz neznanega razloga ni predložil izpolnjenega obrazca o izpolnjevanju razpisnih pogojev. Po nekaj dneh so ga tudi dobili.
Toda Leon Grašič, član strokovno-tehnične komisije na ministrstvu, je ugotovil, da Agroremontov traktor in priključki v kar petih točkah ne ustrezajo razpisnim pogojem. Sledil je nov krog dopolnjevanja ponudbe in prepričevanja ministrstva. Pri tem so bili v Agroremontu očitno uspešni, saj jim je verjelo, da bo dobilo boljšo opremo, kot jo je zahtevalo. Pri tem so na ministrstvu šli čez mejo.
Eden od razpisnih pogojev, ki ga Agroremont ni izpolnjeval, je bila tudi medosna razdalja traktorja. Morala bi biti med 2.500 in 2.800 milimetrov, pri ponujenemu traktorju pa je znašala 2.442 milimetrov. V Agroremontu so zagotavljali, da traktor dosega "iste karakteristike nosilnosti kot dimenzijsko večji traktorji", da je to "nepomemben podatek za delovanje traktorja" in da je krajša medosna razdalja "kvečjemu prednost".
Na ministrstvu so mu verjeli in ga opomnili, da bi lahko na to odstopanje opozoril z "vprašanjem v fazi objave razpisa". Na tej podlagi bi lahko ministrstvo popravilo razpisni pogoj in Agroremontu omogočilo zmago na razpisu. Po naših informacijah so v Agroremontu to tudi hoteli narediti, a zamudili rok za oddajo vprašanja. Namesto, da bi izločili neustreznega ponudnika, kar bi morali narediti po zakonu o javnem naročanju, pa so mu na ministrstvu pogledali skozi prste. S tem so v neenakopraven položaj postavili morebitne ponudnike, katerih traktorji niso izpolnjevali pogojev in se zato niso prijavili na razpis.
Vsa dokumentacija in informacije, ki smo jo zbrali o poslu, tako le potrjujejo, da so na ministrstvu izdali sklep o oddaji posla Agroremontu, za katerega so vedeli, da je nezakonit. To so priznali šele, ko je neizbrani ponudnik zahteval revizijo postopka.
Preberite še:
Američani dali Toninu košarico
Uslužbenca, ki je vodil javno naročilo, premestili
V uredništvu smo pridobili tudi elektronsko korespondenco med vpletenimi v posel, ki dodatno krepi sume odtekanja zaupnih informacij s Toninovega ministrstva. Nakazuje tudi na to, da je bil zmagovalec razpisa vnaprej izbran.
Tako je uslužbenec ministrstva za obrambo, zadolžen za javna naročila (njegovo ime hranimo v uredništvu), 24. maja lani prejel elektronsko sporočilo. Pisal mu je Darjan Klobasa, direktor Agroremonta, ki si je od ministrstva obetalo velik posel. "Kako je z razpisom za sklop Traktor s priključki, bili smo namreč izbrani kot najugodnejši ponudnik in ker naše ponudbe v celoti izpolnjujejo vaše zahteve, me zanima, kdaj lahko pričakujemo uradno naročilo?" je zanimalo Klobaso.
Njegov dopis je uslužbenca ministrstva presenetil iz dveh razlogov. Postopek javnega naročila še ni bil zaključen. Kot mu je bilo znano, pa Agroremont sploh ni izpolnjeval razpisnih pogojev. Že pred tem je zastrigel z ušesi, ko je oddal le 130 evrov nižjo ponudbo od edinega konkurenta. Ko se je sam lotil preverjanja, pa je ugotovil, da je ponudnik po strankarski liniji povezan s samim vrhom ministrstva.
Dober teden dni zatem so uslužbenca ministrstva premestili na drugo delovno mesto, izvedbo javnega naročila pa so prevzeli sodelavci. Pozneje je izvedel, da je do posla navkljub vsemu prišel Agroremont.
Z ministrstva za obrambo so nam po objavi prispevka poslali popravek, ki ga objavljamo v obliki, kot smo ga prejeli:
V članku z naslovom Dokaz: pri Toninu prirejali razpis za strankarskega prijatelja, objavljenem v petek, 28. januarja 2022, na necenzurirano.si, se ponovno pojavljajo trditve, ki smo jih zanikali že 2. decembra 2021. Popravek je uredništvo tudi objavilo.
Ob tem, da smo uredništvu skladno z Zakonom o dostopu do informacij javnega značaja posredovali vse zahtevane dokumente, avtorji zadnjega članka niso predstavili nobenega novega dejstva, ki bi dokazovalo njihovo trditev o neustrezno izvedenih postopkih javnega naročila in povezavah ministra ter njegovih najožjih sodelavcev s ponudniki.
Še enkrat poudarjamo, da so bili vsi postopki javnega naročila izvedeni korektno in skladno z veljavno zakonodajo. Prav tako nihče od uslužbencev ministrstva, ki so bili imenovani v strokovno komisijo za izvedbo predmetnega naročila, v ničemer ni povezan z ponudniki, ki so se prijavili na javno naročilo.