Ljubljansko okrožno sodišče bo v četrtek obravnavalo tožbo, ki jo je nekdanji minister za obrambo Jelko Kacin, sicer uradni govorec tretje vlade Janeza Janše za covid-19, vložil proti založbi Nova obzorja, ki jo lastniško obvladuje SDS.
Razlog: intervju, ki je bil pred šestimi leti objavljen v reviji Demokracija, strankarskem glasilu SDS. V njem je tedanji črnogorski opozicijski poslanec Nebojša Medojević Kacina obtožil, da "je bil najuspešnejši promotor črnogorske mafije v Bruslju". Kacin od Medojevića in Novih obzorij zahteva preklic teh navedb in opravičilo, vrednost njegove tožbe pa znaša 50 tisoč evrov. V četrtek bo po naših podatkih na sodišču potekal prvi narok v tej zadevi.
Medojević, danes predsednik skrajno desne populistične stranke Gibanje za spremembe, je julija 2018 v intervjuju, ki ga je objavila Demokracija, ostro napadel Kacina, ki je bil kot nekdanji evropski poslanec tudi poročevalec evropskega parlamenta za Črno goro, od leta 2017 članice zveze Nato. "Najuspešnejši promotor črnogorske mafije v Bruslju je bil Jelko Kacin. Ta je nase prevzel zelo težko delo, da bi izjemno kompromitirano oblast v evropskih strukturah, posebno v nemških, predstavil kot demokratično, proevropsko," je dejal Medojević.
"Kacin je hitro ugotovil, da je to misija nemogoče, ker so vse obveščevalne službe v Evropi, še posebej BND, poročale svojim vladam, da je Đukanović nevaren mednarodni kriminalec, povezan s transnacionalnimi karteli za tihotapljenje cigaret in prepovedanih drog. Zato se je Kacin odločil, da obtoži opozicijo in jo v Bruslju predstavi kot protinatovsko, retrogradno, nacionalistično, protievropsko, prorusko itn. Svoje lobistične storitve, ki so bile plačane s krvavim denarjem mafije, je osredotočil na dva cilja: promocijo Nata in demoniziranje opozicije," je poudaril Medojević.
Kacin, ki je bil takrat veleposlanik Slovenije pri zvezi Nato, je te obtožbe označil za neresnične. "Ta oseba si izmišlja stvari in je bolna. Odločil sem se vložiti tožbo, saj so vsi argumenti na moji strani," je napovedal Kacin. Medojević je po lastnih navedbah tožbo prejel septembra 2020, ko je bil Kacin že uradni govorec tretje Janševe vlade za covid-19.
Pred tem sta bila Kacin in SDS vrsto let ostra politična nasprotnika. Kacin je leta 1994 na čelu obrambnega ministrstva v vladi Janeza Drnovška nasledil Janšo, ki je moral s položaja oditi po aferi Depala vas. Leto dni pozneje je Janševa stranka proti njemu vložila interpelacijo. Leta 2005 je Kacin postal predsednik LDS, ki je leto dni pred tem izgubila volitve proti SDS. Deset let pozneje ga je vlada Mira Cerarja imenovala za veleposlanika pri zvezi Nato.
Ves ta čas sta se Janša in Kacin zapletala v ostre besedne dvoboje. V začetku leta 2013, ko je Janša še kot premier govoril o "levem fašizmu" v Sloveniji, je po mnenju Kacina nastopil "trenutek grobosti, boleče tesnobe, presenečenja, ki jemlje sapo". "Janša je sporočil, da nima več pravega stika z realnostjo. 'Urbi et Orbi' je razglasil, da je potrebno v dobro ljudstva in slovenske države, kot jo pojmuje in oznanja sam, zamenjati tako ljudstvo kot tudi medije," je takrat govoril Kacin. Pred tem je Janši očital, da njegova "politična praksa temelji na manipuliranju in sprenevedanju".
Nato je marca 2020 prišlo do preobrata. Takrat je namreč Janševa vlada Kacina postavila za uradnega govorca za covid-19. S svojim načinom komunikacije je Kacin že spomladi začel jeziti ljudi, zaprte v domove. S položaja moči jim je žugal z omejevalnimi ukrepi, ki jih je vedno znova predstavljal kot kazen za nezrelo vedenje. Občasno jim je odkrito grozil. Njegove najodmevnejše izjave smo zbrali tukaj:
Deset mučnih mesecev z Jelkom Kacinom #video #grafika
Z januarjem 2021 pa ga je Janševa vlada imenovala za državnega sekretarja za koordinacijo množičnega cepljenja proti covid-19.