Medtem ko je Luka Dončić v teh dneh v središču pozornosti zaradi selitve v Los Angeles, ima druge težave nekdanji partner njegove matere Mirjam Poterbin, ki je imel pred tremi leti pomembno vlogo v boju za trženje Dončićevih blagovnih znamk.
Gre za Borisa Požega, ljubljanskega poslovneža, ki se ukvarja s prodajo nepremičnin in gostinsko dejavnostjo. Pred slabim desetletjem je šel zaradi finančnih težav v osebni stečaj. Zdaj pa je stečajna upraviteljica enega od Požegovih podjetij začela rubiti njegovo osebno premoženje. Razlog: za 80 tisoč evrov dolgov.
To v novo luč postavlja odmevni boj za lastništvo blagovnih znamk Luke Dončića, ki je leta 2022 izbruhnil med enim najboljših košarkarjev na svetu in njegovo materjo. Ta je namreč pred tem Požegu zaupala ključno vlogo v celotni ekonomiji okrog Luke Dončića. Nanj je prenesla upravljanje vseh slovenskih podjetij, ki ekskluzivno tržijo blagovno znamko enega največjih zvezdnikov lige NBA. Požeg je bil od jeseni 2021 tudi 40-odstotni lastnik podjetja LD77, ki je v Evropi tržilo Dončićevo ime.
To ni bilo po volji Luki Dončiću. Danes je jasno, zakaj. Proti Požegu je namreč že takrat stečajna upraviteljica enega od njegovih podjetij pripravljala visoko odškodninsko tožbo. Zakaj je Požeg zašel v finančne težave? In kdo ima danes v rokah Dončićeve blagovne znamke, vredne več deset milijonov evrov?
Preberite še:
Po sledeh vojne za milijone Luke Dončića
Tožba zaradi dviga 80 tisoč evrov gotovine
Požeg je širši slovenski javnosti postal znan pred desetimi leti. Takrat je na dražbi kupil blagovno znamko Hokejski klub Jesenice in napovedal ponovni vzpon jeseniškega hokeja. Od tega ni bilo nič, saj ni plačal obljubljenih 150.000 evrov in od nakupa odstopil.
Kmalu zatem so se začele poslovne in finančne težave. Leta 2018 je njegovo podjetje MPB 4, ki se je ukvarjalo s trženjem sladoleda pod blagovno znamko Pixi, končalo v stečaju. To se je zgodilo po davčnem pregledu, po katerem finančni upravi (Furs) ni poravnalo odmerjenih davčnih obveznosti. V osebni stečaj je zaradi 314 tisoč evrov dolgov šel tudi Požeg.
Stečajna upraviteljica podjetja MPB 4 Manca Vuk Osenar je pri pregledu poslovne dokumentacije ugotovila "znake odškodninske in kazenske odgovornosti nekdanjega poslovodje Borisa Požega". Zaradi "zaznanih znakov kaznivih dejanj poneverbe, povzročitve stečaja ter ponareditve in uničenja poslovnih listin" ga je naznanila policiji in tožilstvu. Med drugim tudi zato, ker je z bančnega računa podjetja brez pravne podlage dvignil 80 tisoč evrov gotovine.
Ker je bila Požegova stečajna masa prazna, je upraviteljica s tožbo čakala do leta 2022. Takrat je namreč ugotovila, da Požeg prek Črne Gore lastniško obvladuje podjetje Lumi7, ki je prevzelo sladoledne posle propadlega podjetja MPB 4. Obenem ima v ljubljanskih Vižmarjih v lasti poslovne prostore, vredne 900 tisoč evrov.
Zato je proti Požegu vložila odškodninsko tožbo. Februarja 2023 ji je okrožno sodišče v Ljubljani ugodilo s pravnomočno zamudno sodbo. Slabo leto dni pozneje se je Požeg z njo dogovoril za poravnavo, s katero se je zavezal, da bo v stečajno maso podjetja plačal 21.500 evrov. A do danes je tja nakazal le 4.200 evrov.
Preberite še:
Hvala, Luka in fantje, ker spet verjamemo #kolumna
Solastnik podjetja za trženje izdelkov pod Dončićevim imenom
Dejstvo, da se je stečajna upraviteljica že leta 2022 odločila tožiti Požega za plačilo odškodnine, meče novo luč tudi na takratno dogajanje okrog Dončićevih blagovnih znamk. Znano je, da so prihodki ob plačah najpomembnejši finančni vir svetovnih športnih zvezdnikov. Prinašajo jim odstotke od prodaje vseh vrst oblačil, športne opreme, igrač in drugih izdelkov z njihovimi imeni.
Na tem področju je že takrat Požegu s pomočjo tedanje partnerice uspel veliki met. Februarja 2021 je postal direktor treh podjetij, ki jih je obvladovala Mirjam Poterbin, skupaj pa so imela za več milijonov evrov premoženja.
Nepremičnina, ki jo želi zarubiti stečajna upraviteljica
Med njimi je bilo ključno podjetje LD77, ki trži izdelke pod imenom Luke Dončića, na njegove račune pa prihaja tudi denar za promocijo Slovenije. Javna agencija za trženje in promocijo turizma, ki je v Dallasu organizirala "I Feel Slovenia night", je podjetju LD77 od leta 2020 skupaj nakazala skoraj 240.000 evrov.
Požeg je prek svojega podjetja iz Črne Gore postal tudi solastnik podjetja LD77. To mu je uspelo oktobra 2021. Le tri mesece prej je slovenska reprezentanca z Dončićem na čelu na košarkarskem turnirju na olimpijskih igrah v Tokiu osvojila četrto mesto.
Kako je Dončić prevzel nadzor nad lastnimi blagovnimi znamkami
Toda Luka Dončić očitno ni želel pristati na to, da bi za trženje njegovega imena skrbel poslovnež, ki je bil že takrat v finančnih težavah. Septembra 2022, med evropskim prvenstvom v košarki v Nemčiji, je tako iz ZDA prišla novica o pravnem spopadu za lastništvo njegove blagovne znamke LUKA DONCIC 7. Ta je bila takrat v lasti Mirjam Poterbin.
Dončićevi odvetniki so zahtevali izbris te blagovne znamke iz registra ameriškega urada za patente in blagovne znamke. Toda v začetku septembra 2022 se je spor rešil s poravnavo. Dončićev tabor je zahtevo umaknil, blagovna znamka pa je prešla v roke njegovega podjetja Luka99, registriranega v ameriški davčni oazi Delaware. Decembra 2022 se je Požegovo podjetje preimenovalo - iz LD77 v MP55.
Rešitev tega spora je istemu podjetju omogočila, da je avgusta 2023 uspelo registrirati tudi blagovno znamko LUKA DONCIC. V istem času je registriralo še tretjo blagovno znamko (ORIGINAL HOOPS OF LUKA DONCIC), ki jo je prejšnji imetnik pred tem izbrisal.
Kot zanimivost: do zdaj je imelo podjetje Luka99 v San Franciscu v Kaliforniji še podružnico za zvezno državo Teksas, od koder prihajajo Dallas Mavericks. Ali jo bo po Dončićevi selitvi v Los Angeles ukinilo, še ni znano.