Joc Pečečnik bi predsednici zgradil rezidenco. Nad vilo na Hrvaškem pa je dvignil roke.

Zakaj Joc Pečečnik, ki želi zgraditi rezidenco predsednici republike Nataši Pirc Musar, ne želi več sodelovati pri obnovi znamenite vile na Opatijski rivieri, vredne skoraj pet milijonov evrov?

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
četrtek, 12. 12. 2024, 05:55


Joc Pečečnik, Nataša Pirc Musar
Joc Pečečnik bi predsednici države Nataši Pirc Musar zgradil rezidenco. Medtem pa se je odločil izstopiti še iz enega nepremičninskega projekta.
SBC

Joc Pečečnik, eden najbogatejših Slovencev in predsednik Kluba slovenskih podjetnikov (SBC), se je v zadnjih dneh spet znašel v središču pozornosti javnosti. 

Predsednici republike Nataši Pirc Musar je namreč ponovno predlagal gradnjo predsedniške rezidence, pri kateri bi pomagali tudi podjetniki. Po njegovem si tako celotna država kot tudi sama funkcija predsednika republike zaslužita rezidenco, "ki nam bo vsem v ponos". Zatrdil je, da bi podjetniki rezidenco zgradili, če bi predsednica zagotovila zemljo. Da bi Nataši Pirc Musar dokazal resnost tega načrta, ji je poslal pismo, iz njenega kabineta pa so pozneje sporočili, da gre za pobudo SBC. 

Medtem pa se je Pečečnik nepričakovano umaknil iz enega večjih projektov, s katerimi se je ukvarjal po prodaji igralniške skupine Interblock. Gre za nakup in obnovo zgodovinske vile Münz v Opatiji, ki velja za eno najlepših na tamkajšnji rivieri, a je bila vrsto let zapuščena in obsojena na propad. Pri tem projektu je sodeloval s hrvaškim poslovnežem Eduardom Maržićem, ki ga je pred letom dni aretiral hrvaški urad za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala (USKOK).

Zakaj je torej Pečečnik dvignil roke nad projektom?

Preberite še:
Joc Pečečnik posodil milijon evrov padlemu hrvaškemu tajkunu

Kmalu po nakupu v vili zagorelo

Vila Münz se sicer nahaja tik nad marino v naselju Ičići, nekaj kilometrov južno od Opatije. Gre za secesijsko vilo, zgrajeno davnega leta 1903. Ima deset sob in okoli 1200 kvadratnih metrov površin. Stoji na več kot 4400 kvadratnih metrov velikem zemljišču. 

joc-pečečnik, villa-munz
Na Hrvaškem se je začela obnova zgodovinske vile, pri kateri pa Pečečnik ne bo sodeloval.
Google

Prejšnja lastnica je želela vilo porušiti in na njenem mestu zgraditi elitni turistični objekt. Zataknilo se je pri pridobivanju dovoljenj. Na koncu ji je zmanjkalo denarja, zgodovinska vila pa je pristala v stečajni masi. 

Nato sta jo lanskega oktobra kupila Pečečnik in Maržić. Koliko sta zanjo plačala Pečečnik in Maržić, nikoli ni bilo javno znano. Iz bilanc njunega podjetja pa je razvidno, da ju je nakup stal 4,7 milijona evrov. Le mesec dni po nakupu je v vili zagorelo. Po informacijah, ki jih je takrat pridobila hrvaška policija, bi bil lahko požar podtaknjen.  

A to je bil le vrh ledene gore težav, na katere sta naletela nova lastnika. Novembra lani je Maržića aretiral hrvaški USKOK. Osumljen je bil posredniške vloge pri izdajanju domnevno nezakonitih dovoljenj za kamp na hrvapkem otoku Murter.

Preberite še:
Pečečnik pridiga o davkih, sam pa ima milijone v davčni oazi

Zgradila apartmajsko naselje s pogledom na Kvarner

Zdaj se je naposled začela obnova vile v Ičićih, a Pečečnik pri njej ne bo sodeloval. Svoj lastniški delež v podjetju Villa Münz, ki ima v lasti nepremičnino, je namreč prodal Maržiću. "Prodali smo jo zaradi kupčeve pretirane ljubezni do vile, ki jo je demonstriral skozi ponujeno in plačano ceno," nam je včeraj potrdil Pečečnik.

joc-pececnik, sealeven
Apartmajsko naselje, ki ga je Pečečnik v Opatiji zgradil skupaj s hrvaškim partnerjem.
Google

Maržić je sicer oktobra letos v pogovoru za reški časopis Novi list razkril, da bo obnova vile vredna 4,5 milijona evrov, torej približno toliko, kot je stal njen nakup. V njej želi urediti "12 luksuznih dvoposteljnih sob, čisto na vrhu objekta pa ultra luksuzni kraljevski apartma". 

V istem času sta Pečečnik in Maržić v neposredni bližini dokončala še en, bistveno večji nepremičninski projekt. Gre za izgradnjo enajstih apartmajskih objektov z "neoviranim pogledom na Kvarnerski zaliv". Zemljišča so v lasti podjetja Projekt Galerija, ki ga obvladujeta Maržić in Pečečnik. Že leta 2022 sta najela 20 milijonov evrov visoko bančno posojilo. Takrat se je začela gradnja, ki se je končala letos.

Kot so poročali lokalni mediji, je gradnja, ki je trajala skoraj dve leti, povzročila številne nevšečnosti in škodo lastnikom sosednjih objektov. Območje se je spremenilo v gradbišče, ki je obratovalo podnevi in ponoči ter ob koncih tedna in celo v turistični sezoni. Kljub temu so njihove pritožbe pri lokalnih oblasteh naletele na gluha ušesa.

Preberite še:
Težave Joca Pečečnika na Hrvaškem: požig vile in aretiran partner

Soprogi Ivice Todorića posodil milijon evrov

To sicer ni edini posel, ki ga je Pečečnik sklenil na Hrvaškem. V začetku letošnjega leta je posodil milijon evrov Vesni Todorić, soprogi nekdanjega lastnika Agrokorja Ivice Todorića, ki je vrsto let veljal za največjega hrvaškega tajkuna. 

1693907813-dsc6121-01-1693907778351
Lani septembra je Joc Pečečnik v imenu SBC sklenil dogovor o "poslovanju z državo brez podkupovanja" s Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK). Na fotografiji Joc Pečečnik in prvi mož KPK Robert Šumi.
Sašo Radej

Pečečnikovo podjetje JPX je denar Vesni Todorić nakazalo januarja letos. Zakaj, ni mogoče ugotoviti. Toda februarja, le mesec dni pozneje, je Todorič, ki je po finančnem zlomu Agrokorja leta 2017 ostal brez lastništva največjega hrvaškega konglomerata, javno sporočil, da odhaja v politiko. Ustanovil je stranko "Hrvaška skupaj" in napovedal, da bo z njo nastopil na letošnjih parlamentarnih volitvah. 

Že takrat je bilo mogoče slišati vprašanja, kdo Todoriću, ki je po lastnih besedah brez denarja, pomaga pri tem političnem projektu. Ta je sicer do danes že ugasnil. Načrtovani naskok na premierski položaj je Todorić hitro pozabil, tudi zaradi praktično nične podpore v anketah javnega mnenja.