Lani poleti je v Sloveniji odmevala novica, da je Joc Pečečnik postal lastnik tekstilnega podjetja Moda Mi&Lan, ki je zraslo na pogorišču Mure. Eden najbogatejših Slovencev je v Gornje Petrovce prišel z velikim pompom in optimizmom.
Že pol leta pozneje je Pečečnik obrnil ploščo. Januarja letos je podjetje, v katerega je po lastnih besedah vložil dva milijona evrov, poslal v stečaj. Delo je takrat izgubilo 100 šivilj, ki jim je Pečečnik očital, da so sokrive za propad podjetja. "Kadar je v Prekmurju lepo vreme, čas za poljščine in so košnje, manjka do 50 odstotkov zaposlenih, ker so na bolniški," je poudarjal Pečečnik.
Toda zdaj se bo Pečečnik s temi istimi šiviljami očitno boril za denar iz stečajne mase.
Na sodišče je namreč vložil tožbo, s katero zahteva približno milijon evrov, torej polovico sredstev, ki jih je vložil v podjetje Moda Mi&Lan. Če bo uspešen, se bo Pečečnik postavil v vrsto za poplačilo skupaj z drugimi nezavarovanimi upniki, med njimi tudi šiviljami. Njegovim načrtom se je po robu postavil stečajni upravitelj podjetja Drago Dubrovski. Ta je namreč prepričan, da Pečečnik do tega denarja ni upravičen.
Zakaj Pečečnik zahteva nazaj milijon evrov iz propadlega podjetja? Zakaj mu upravitelj nasprotuje? In kaj vse je šlo narobe pri Pečečnikovi avanturi v pomurski tekstilni industriji?
Preberite še:
Joc Pečečnik posodil milijon evrov padlemu hrvaškemu tajkunu
Obljubljali poslovni preporod, a so se ušteli
Začetek zgodbe sega v leto 2022, ko je Pečečnik svojo igralniško skupino Interblock prodal Američanom za več kot 300 milijonov evrov. Takrat je začel iskati projekte, v katere bi vložil ta denar. Priložnost je videl v Gornjih Petrovcih, v tekstilnem podjetju Moda Mi&Lan. Njen lastnik in direktor je bil Milan Mörec, nekdanji dolgoletni tehnični direktor Mure.
Pečečnik je prišel v času, ko je bilo podjetje Moda Mi&Lan že pred propadom. Njegovega lastnika je inšpektorat za delo ovadil policiji zaradi ponavljajočega se kršenja delavskih pravic šivilj. Toda Pečečnik je v podjetju videl potencial. Vanj je najprej vložil 600 tisoč evrov, nato pa postal njegov lastnik. V Gornje Petrovce je prišel z vojsko svetovalcev, ki naj bi sanirali poslovanje, našli dodatne vire prihodkov in iz propadajoče tovarne naredili zgodbo o uspehu.
Že nekaj mesecev pozneje je bilo Pečečnikovih visokoletečih načrtov konec. Presenetilo ga je slabo finančno stanje, ki je bilo slabše od prvih ocen. Porabljenih je bilo tudi bistveno več sredstev, kot so pričakovali. Januarja je napovedal, da gre tekstilno podjetje v stečaj. Kot je zatrdil, so v podjetje vložili dva milijona evrov, poskušali s tujimi investitorji, a jim na koncu ni uspelo tudi zaradi kritičnega pomanjkanja šiviljskega kadra v Sloveniji.
Preberite še:
Pečečnik pridiga o davkih, sam pa ima milijone v davčni oazi
"Posojila so izgubljena"
V stečajno maso podjetja Moda Mi&Lan je Pečečnikova družba Elektronček prijavila dva milijona evrov visoko terjatev. Toda stečajni upravitelj jo je v celoti prerekal, saj po njegovem mnenju ne obstaja.
Elektronček je bil namreč obenem večinski lastnik podjetja Moda Mi&Lan in njegov posojilodajalec. Po insolvenčni zakonodaji pa so posojila, ki jih podjetju odobri lastnik, v primeru stečaja izgubljena. Nima jih pravice zahtevati nazaj. Drugače bi bilo, če bi Pečečnik denar zagotovil prek katerega od drugih svojih podjetij. A tega ni storil.
Pečečnik kljub temu želi vsaj del tega denarja dobiti nazaj. V Elektrončku niso želeli komentirati tožbe, ki so jo vložili zoper odločitev stečajnega upravitelja o njihovi terjatvi. Bolj gostobeseden je bil Dubrovski. "Nasprotna stran vztraja na argumentu, da so del posojil odobrili v času, ko formalno še niso bili lastniki Mode Mi&Lan. Zato naj zanje ta omejitev v insolvenčnem zakonu ne bi smela veljati," nam je pojasnil.
"Podjetje je res del posojil prejelo pred spremembo lastništva. Toda v vmesnem času so zapadla, vendar so se odločili za njihovo podaljšanje. Tako so prišli v enak položaj, ko bi morali posojila pretvoriti v kapital. Ali pa jih že prej izterjati, pa jih niso," je povedal stečajni upravitelj.
Preberite še:
Težave Joca Pečečnika na Hrvaškem: požig vile in aretiran partner
Stečajnika zanimajo pogodbe Pečečnikovih svetovalcev
Če bo Pečečnik uspešen na sodišču in bo uspel priti do denarja iz stečajne mase, bo imel dodatne težave zaradi domnevno spornih poslov pred stečajem.
"Razlogi za stečaj, ki je bil glede na način delovanja, organiziranja in vodenja dejansko neizogiben, izhajajo iz premajhnih prihodkov in neobvladanih, bistveno previsokih stroškov," je že spomladi ugotavljal Dubrovski in kot primer navajal nekatere svetovalne pogodbe. "Podjetje je imelo od julija 2023 sklenjenih več svetovalnih pogodb v skupni mesečni višini skoraj 20 tisoč evrov, iz katerih pa ni imelo nobene ekonomske koristi," je opozoril.
Bo ta sredstva zahteval nazaj? "Zaenkrat ne, saj so se svetovalni posli financirali iz posojil lastnika. "Če bi sodišče priznalo obstoj terjatev, pa bi nas zanimalo, kam je šel ta denar," je dodal stečajni upravitelj.
Ta je sicer upnikom po podatkih EBONITETE.SI priznal za nekaj manj kot 1,4 milijona evrov terjatev. Ocenjena tržna vrednost premoženja v stečajni masi znaša 863 tisoč evrov, a bo končni izkupiček zelo verjetno še nižji. Največ naj bi bile vredne nepremičnine, ki so na ponovljenem razpisu na voljo po izklicni ceni slabih 400 tisoč evrov.
V stečaju je brez dela ostalo 98 ljudi, ki jim je jamstveni sklad skupaj izplačal za 355 tisoč evrov nadomestil. Poleg tega so nekateri delavci prijavili tudi nezavarovane terjatve.