"V življenju sta gotovi samo dve stvari: smrt in davki." - Benjamin Franklin, ameriški državnik
Notarska zbornica je odprla šampanjec in naročila slavnostno kočijo z ducatom lipicancev. Želeli so slonico Gango iz ZOO Ljubljana, ampak niso dobili dovolj velikega jarma zanjo. Bodo pa zato vsaj lipicanci nosili rožnate klobučke in igrala bo godba na pihala, kajti leto 2025 bo za notarje čas medu in mleka.
Prihaja namreč nepremičninski davek, ki jim bo odplačal kredite, kupil vikende in jih obogatel za tri generacije naprej.
Slovenija nepremičninski davek potrebuje, to je več kot jasno. Pri nas imamo ene najnižjih davkov na premoženje v Evropski uniji (EU), kar krpamo z visokimi davki na potrošnjo. To pomeni, da pri nas plačujemo visok DDV zato, da lahko tisti, ki imajo največ, plačajo manj davka. Nekaterim to sicer čisto ustreza, toda če hočemo napredovati kot država in družba, na tem področju potrebujemo spremembo.
"Revni" potomci mogotcev in tajkunov
Ker smo južno od Alp, seveda rezultat ne bo tako čudovit, da bi samo bogatejši plačali več in bi bila zadeva rešena. In tu pridemo do lipicancev z rožnatimi klobučki, slonice Gange in godbe na pihala.
Iznajdljivi zaobidejo vsak davek in tudi tu ne bo nič drugače. Vlada je neke usmeritve že obelodanila. Prve nepremičnine, tiste v kateri navadni smrtniki živimo, ne bo obremenjevala, bo pa vse ostale.
V prihodnjem letu, ko bomo enkrat videli, kako točno nas bodo dacarji od zdaj naprej stiskali, se bo verjetno bistveno povečalo število prepisov nepremičnin na otroke in morebiti tudi na zakonce in partnerje, ki so del prvega dednega reda in zato prenosi lastništva niso obdavčeni.
Veliko nepremičnin, ki so zdaj v lasti glav družine, se bo porazporedilo med številne "revne" potomce mogotcev in tajkunov, česar se veseli vsak notar. Kdo pa bi se branil zastonj denarja?
Preberite še:
Zakaj je sneg pozimi prva novica ali kaj se je zgodilo z mediji
Žena stanuje na vikendu, ki bo zato oproščen davka
Drugi veliki zmagovalec zna biti Cetis, saj bo prišlo do množičnega notranjega preseljevanja.
V času epidemije covid, ko so nas zaprli v meje občin in zahtevali veterinarska spričevala za vstop v trgovino na drugi strani ceste, ki označuje občinsko mejo, smo bili že priča ogromnim selitvam v Kranjsko Goro in druge turistične kraje, kjer ima marsikdo vikend ali apartma. Zdaj ne bo nič drugače, saj se bo marsikdo spomnil, da sam res živi v stanovanju v Ljubljani, ampak žena v resnici stanuje na vikendu, ki bo zato oproščen davka. Za vsako tako davčno selitev bo potreben tudi nov dokument, jasno. Cetis se bo praznovanju priključil z izpustom petdesetih golobic.
Kljub temu bo davek naredil tudi marsikaj koristnega. Po trenutnem predlogu bi se od nepremičninskega davka odštel davek, ki ga plačajo najemodajalci od najemnin. To pomeni, da se bodo številna "prazna" stanovanja, ki so v resnici najemniška in se oddajajo na črno, "naenkrat" napolnila z najemniki. Oddajanje mimo pogodb, določb pravne države in pogosto tudi dobrega okusa se tako ne bo več izplačalo, saj ne bo več nič ceneje imeti "praznega" stanovanja.
Morda bomo vpeljali prakso iz sosednje Hrvaške in omogočili olajšavo za stanovanje, ki se uporablja za dolgoročni najem, oziroma višje obdavčili prazne in "prazne" nepremičnine, kot tudi tiste, ki se uporabljajo za turistične namestitve. Brutalne cene nepremičnin so namreč v določeni meri posledica teh treh skupin. Stanovanjska nepremičnina, ki se uporablja za dolgoročni najem, bi tako vsaj služila namenu, za katerega je bila zgrajena.
Preberite še:
Deseturno čakanje na urgenci v ljubečem objemu lobijev
Luknja v stanovanjski blagajni, ki se je veselimo vsi
Kljub temu si čisto vsi trenutni predlogi ne zaslužijo lipicancev s klobučki, temveč nekateri tudi konjeniški bič. Denar nepremičninskega davka naj bi se porabljal za višje plače javnih uslužbencev, kar je napaka. Plače se morajo financirati iz rednih davkov na dohodke, medtem ko je pravilna raba nepremičninskega davka stanovanjski sklad in gradnja novih dostopnih stanovanjskih nepremičnin.
Če bo nov davek namreč nepričakovano uspešen in se bo najemniški trg naenkrat zasitil s stanovanji, to ne sme narediti luknje v plačni blagajni.
Luknja v stanovanjski blagajni, ki je nastala, ker je bilo stanovanj naenkrat dovolj za vse, je sladka skrb, ki se je veselimo vsi. K sreči je še veliko časa za spremembe, popravke, nove vejice in druga ločila. Gre za korak v pravo smer in hkrati ne smemo narediti še dveh korakov v blato.
Nekateri že praznujejo z lipicanci v rožnatih kobučkih, ker bomo imeli višje davke, ki bodo dolgoročno zadeli prav njih. Resnično živimo v zanimivih časih.
O avtorju:
Tako imenovani strokovnjak in prisilni prostovoljec, ki se trudi, da vsaj njegovi delajo dobro. Svoje identitete ne želi razkriti, saj se boji povračilnih ukrepov in pogroma portalov tovarne zlobe.
Mnenje avtorja ne odraža nujno stališča uredništva.