Kakovosten vir informacij, odklenjen za vse!
Podprite naše delo

Poljakinji dvakrat reševali s helikopterjem in jima izstavili račun

Izkušeni avstrijski gorski policist Stephan Binder še ni doživel, da bi morali isti osebi reševati dva dni zapored. Prav to pa je prvič doživel minuli konec tedna v gorovju Rax-Schaneeberg na meji med deželama Štajerska in Spodnjeavstrijska.

Svet24
Avtor: Svet24.si / G.G.
torek, 19. 8. 2025, 18:16


gorski reševalci, helikopter, avstrijski.jpg
Fotografija je simbolična
Profimedia

V petek so med številnimi posredovanji v lepem vremenu, ki je v gore privabilo trume pohodnikov, pomagali dvema Poljakinjama. Odpravili sta se na zahtevno plezalno turo na Großofenwand. Pojemale so jima moči, zato sta na pomoč poklicali gorske reševalce. Vzleteti je moral helikopter, gorski reševalci pa so z vrvno tehniko spravili Poljakinji iz precejšnje zagate. 

Toda neuspeh jima ni vzel volje. Že naslednji dan sta se odpravili na novo plezalno turo. Tokrat sta pri plezanju zašli v napačno smer in se znašle pred prepadom. Ker ni šlo naprej, nazaj pa si tudi nista upali, sta spet poklicali na pomoč. Ponovno je poletel helikopter in ju rešil še iz hujše stiske kot v petek.

Gorski reševalec Binder je za Kronen Zeitung povedal, da bodo v drugem primeru reševanja Poljakinjama izstavili račun, saj sta zaradi hude malomarnosti prišli v situacijo, ki je ogrožala zdravje in življenje (njiju in reševalcev).

V Sloveniji zaenkrat ni pravne podlage, ki bi omogočala, da v podobnih primerih pohodniki plačajo stroške reševanja.

Podprite Necenzurirano.si

Podpora kakovostnemu novinarstvu pomeni vlaganje v medijski prostor, kjer so informacije preverjene, kontekst jasen in javni interes na prvem mestu.

Podprite naše delo