Video: Po Tržaškem zalivu lomasti dvometrski morski pes

V vodah pri Trstu so danes opazili dva metra dolgega morskega psa, ki pa ne predstavlja nevarnosti za človeka.

Svet24
Avtor: Svet24.si / S.R.
torek, 13. 5. 2025, 16:16


morski pes, trst
Sinji morski pes ob obali Trsta.
Posnetek zaslona

Kot so na Facebooku potrdili pristojni v tržaškem naravnem rezervatu Area Marina Protetta Miramare, so jih številni prebivalci obvestili o prisotnosti morskega psa. Po njihovih navedbah se po Tržaškem zalivu smuka sinji oziroma veliki modri morski pes (Prionace glauca), velik približno dva metra. Dodali so, da za to obdobje ni nenavadno, da se morski psi v iskanju hrane približajo obali in pristaniščem. V primeru zadevnega morskega psa zaenkrat ni videti, da bi bil v težavah in stiski, čeprav je morda videti dezorientiran.

V rezervatu so spomnili še, da se je tudi maja 2020 med čolni v eni od tamkajšnjih marin smukal približno meter in pol dolg modri morski pes, ki jo je nato končno popihal pred zvedavimi očmi.

Sinji oziroma veliki modri morski pes, čeprav je velik, ne predstavlja nevarnosti človeku. Prepotujejo lahko velike razdalje in jih je mogoče najti tudi v tropskih in subtropskih morjih, a imajo vseeno raje hladnejše vode. Njihov jedilnik v prvi vrsti sestavljajo manjše ribe in lignji, a lahko napadejo tudi večji plen. Sami so na drugi strani plen večjih plenilcev, kot so orke, morski tigri in beli morski psi.