Članice EU bodo svoje orožje v Ukrajini testirale še uradno
Ukrajinski inkubator Brave1 je napovedal program Testiraj v Ukrajini, v okviru katerega bodo testirali zahodne prototipe in predlagali izboljšave.

Brave1, inkubator za obrambno tehnologijo, ki ga podpira ukrajinska vlada, je napovedal pobudo "Testiraj v Ukrajini", v okviru katere bi lahko zavezniške države predale prototipe brezpilotnih letal in plovil, sistemov za elektronsko bojevanje in izdelkov z umetno inteligenco za testiranje na bojišču.
V zameno bi Brave1 podajal povratne informacije o učinkovitosti na bojišču in predlagal morebitne spremembe, poroča portal Euronews.
Poznavalci področja so zanj povedali, da lahko Ukrajina s svojimi izkušnjami komentira in kritizira klasični arzenal orožja, ki predstavlja velik del načrtovanih nabav v članicah EU.
Udeleženci programa bi bili povezani tudi z ukrajinskim proizvajalcem, ki dela na podobni tehnologiji za "soproizvodnjo in hitrejšo uvedbo".
"Pripravljeni smo pomagati podjetjem iz partnerskih držav pri razvoju, testiranju in izpopolnjevanju tehnologij, ki dejansko delujejo na bojišču," je sporočil ukrajinski minister za digitalno preobrazbo Mihajlo Fedorov. "To je priložnost za pridobivanje izkušenj, ki jih preprosto ni mogoče simulirati v laboratoriju."
Ukrajina se vključuje v prizadevanja EU za ponovno oboroževanje
Prejšnji teden sta EU in Ukrajina napovedali še partnerstvo BraveTechEU, v okviru katerega si bodo Brave1, Evropski obrambni sklad (EDF) in Shema EU za inovacije na področju obrambe (EUDIS) razdelili do 100 milijonov evrov za razvoj novih tehnologij s financiranjem obrambnih “hekatonov”, torej dogodkov za povezovanje vlagateljev in raziskav.
EU je aktivirala tudi finančni instrument "SAFE", ki članicam omogoča izposojo denarja za skupne obrambne projekte v vrednosti 150 milijard evrov. Vsaj 65 odstotkov sestavnih delov orožja mora izvirati iz EU ali Ukrajine.
Ustanovila pa je tudi skupne sile EU in Ukrajine za sodelovanje v obrambni industriji, da bi Ukrajino vključila v "ekosistem obrambne tehnologije".
Po navedbah ukrajinskega obrambnega ministrstva so interes med drugimi izrazili švedski SAAB, norveški Kongsberg, francosko-nemški KNDS, nemški Rheinmetall in ameriški Raytheon.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke