Medtem ko v Ukrajini že skoraj tri leta divja vojna, so začeli poslovneži iz te države svoj denar vlagati tudi v Slovenijo. Ena od njih je tako pred dnevi postala nova lastnica petzvezdičnega hotela v Sloveniji.
Gre za Atlantida Boutique Hotel, ki ima 61 sob in ga je leta 2016 v Rogaški Slatini odprl hrvaški poslovnež Izidor Sučić. Njegova gradnja je stala 16 milijonov evrov. Po devetih letih se je Sučić hotel odločil prodati. Uradni kupec je podjetje Sungarden Residence Estate s sedežem v Veliki Britaniji.
Toda nova dejanska lastnica hotela prihaja iz Ukrajine. Direktorica in lastnica britanskega podjetja je namreč Irina Komarnicka, 47-letna državljanka Ukrajine, ki ima tudi slovensko davčno številko. Pri poslih v Sloveniji ji pomaga Sebastijan Gregorčič, ki se ukvarja z upravljanjem podjetij in pridobivanjem viz oziroma delovnih dovoljenj. Delal je tudi za številne ukrajinske državljane, ki so odprli podjetja v Sloveniji, zaradi visokih nakazil v davčne oaze pa so se že leta 2021 znašli pod drobnogledom policije in finančne uprave (Furs).
Kdo je nova lastnica hotela iz Rogaške Slatine? S kom je povezana? In od kod ji milijonsko premoženje?
Njen mož vplivni politik in poslovnež iz Kijeva
Koliko je podjetje Sungarden Residence Estate odštelo za hotel, še ni znano. Po neuradnih informacijah je bila pogodba o nakupu podpisana že avgusta lani, posel pa je bil dokončan v začetku letošnjega leta.
Britansko podjetje, ki je bilo ustanovljeno leta 2021, je v obdobju od maja 2022 do maja 2023 ustvarilo 324 tisoč dolarjev prihodkov. Takrat je imelo za okoli 1,2 milijona evrov naložb in 1,6 milijona evrov sredstev na bančnem računu. Neimenovane pravne oziroma fizične osebe so mu posodile skoraj tri milijone evrov.
O Irini Komarnicki in njenih poslih v javno dostopnih virih ni mogoče prebrati praktično ničesar. Veliko več je znanega o njenem možu. Po podatkih iz različnih registrov in ukrajinskih medijev gre za tamkajšnjega politika in poslovneža Denisa Komarnickega, ki ima pomembno vlogo v gradbenih poslih na območju Kijeva, glavnega mesta Ukrajine. V zadnjih letih naj bi stkal tesne vezi z aktualnim županom mesta Vitalijem Kličkom in njegovo administracijo.
Ukrajinski portali ga občasno imenujejo kot "nadzornika Kijeva" oziroma osebo s "pomembnim vplivom na gradbeni in komunalni sektor v Kijevu". Nanj so leteli tudi očitki, da člani njegove družine razpolagajo z več milijonov evrov vrednimi nepremičninami, ki si jih vsaj uradno ne bi mogli privoščiti.
Milijonska nakazila v davčne oaze iz podjetij, za katerimi so bili Ukrajinci
Z Irino Komarnicko smo včeraj neuspešno skušali stopiti v stik prek Sebastijana Gregorčiča. Ta nakupa hotela v Rogaški Slatini ni želel komentirati, ker da je to vprašanje za lastnika. Na vprašanje, ali in kakšna je njegova vloga pri tem poslu, ni želel odgovoriti. Pojasnil je le, da različnim poslovnežem v Sloveniji ponuja administrativno podporo in fiduciarne storitve.
Pri tem je poudaril, da posel v Rogaški Slatini ni povezan s podjetji v lasti ukrajinskih državljanov, ki so se pred štirimi leti znašli pod drobnogledom policije in Fursa. Ta podjetja je odprl in vodil Gregorčič. Več povezanih podjetij, katerih lastniki so bili prebivalci Ukrajine, je v davčne oaze nakazovalo milijone evrov. Podjetja naj bi upravljala spletne strani za zmenke, banke pa naj bi zaznale sum pranja denarja, je leta 2021 poročal N1.
Mrežo je sestavljalo enajst podjetij, ki so delovala na enak način. Vsa so imela ukrajinske lastnike, za katere na spletu, enako kot za podjetja sama, ni najti kontaktov. Po podatkih iz poslovnega registra so imela med 2018 in 2020 skupno 137 milijonov evrov prihodkov in približno enake odhodke, ki so jih, kot je razvidno iz bilanc, skoraj v celoti porabila za plačilo storitev. Velik del denarja so nakazovala istim podjetjem v davčnih oazah, je navajal N1.
Nekatera od teh podjetij iz davčnih oaz so se v tujih državah znašla tudi v kazenskih postopkih. Tako je bolgarsko sodišče leta 2022 ugotovilo, da sta se dve podjetji iz Združenih arabskih emiratov, ki so jim tudi slovenska podjetja nakazala milijonske zneske, izogibali plačilu davkov.
Gregorčič nam je pojasnil, da je policija v teh zadevah preiskave zaključila. Kdaj, še preverjamo.