Luksuzna stanovanja prodali za 9.000 evrov na m2, podizvajalcem pa ostali dolžni milijone

Medtem ko so morali kupci za stanovanja v luksuzni soseski Šumi odšteti tudi 9.000 evrov na kvadratni meter, so gradbinci in drugi podizvajalci ostali brez 12 milijonov evrov plačil. Kam je šel denar?

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
ponedeljek, 27. 1. 2025, 05:55


1699877668-172a9867-1699877474777
Blišč in luksuz na edinstveni lokaciji v središču Ljubljane, v ozadju pa nepoplačani podizvajalci.
Primož Lavre

Dobri dve leti nazaj je v središču Ljubljane zrasla luksuzna poslovno-stanovanjska soseska Šumi. Gre za eno najprestižnejših lokacij v mestu z bogato zgodovino. Tudi zato so se stanovanja prodajala tudi za več kot devet tisoč evrov na kvadratni meter. Večino teh so novi lastniki kupili brez bančnih kreditov, med njimi pa ne manjka znanih Slovencev

Toda za 50 milijonov evrov vrednim projektom, ki ga je gradilo podjetje Šumijev kvart v lasti KD Group, so ostali nepoplačani gradbinci, obrtniki in drugi podizvajalci. Tem investitor še vedno dolguje več milijonov evrov, čeprav je v Šumiju prodal vsa stanovanja. In to v času, ko so cene na nepremičninskem trgu podirale rekorde.

Od kod torej dolgovi do podjetij, ki so opravljala gradbena in druga dela? 

Podatki, ki smo jih pridobili v uredništvu necenzurirano.si, razkrivajo, da je pri projektu prišlo do večjih zamud. Zanje je bil odgovoren investitor, torej podjetje Šumijev kvart, ki je že po dokončanju objekta na zahtevo večjega števila kupcev naročil dodatne predelave stanovanj. 

Ne le, da teh dodatnih del ni plačal. Glavnemu izvajalcu del, novomeškemu CGP, je celo obračunal velikansko pogodbeno kazen, s čimer je ta ostal brez 12 milijonov evrov. 

V istem času je podjetje Šumijev kvart domala ves denar, ki ga je imel, prenakazal svojemu lastniku, torej KD Group. Kaj vse se je torej dogajalo v ozadju projekta Šumi? In koliko stanovanj, pri katerih so na plečih izvajalcev del prihranili milijone evrov, je pristalo v rokah vodilnih menedžerjev KD Group? 

Šumi, Šumijev kvart, gradbišče, CGP
V CGP, ki je bil izvajalec gradbenih in obrtniških del, so po naših podatkih ostali brez skoraj tretjine pogodbenega zneska.
Bobo

Preberite še:
Kdo v Ljubljani kupuje luksuzna stanovanja brez kredita

Zlahka prodali vsa stanovanja

Gradnja projekta Šumijev kvart se je začela leta 2020. Takrat so v KD Group celotne stroške projekta ocenili na 45 milijonov evrov. Nova soseska je uporabno dovoljenje dobila konec leta 2022. Vmes so v KD Group nekajkrat podaljšali rok za dokončanje projekta. 

Kljub temu s prodajo skoraj stotih stanovanj niso imeli nikakršnih težav. Prvih 31 so prodali že leta 2020, leto dni pozneje 47, nato še vse preostale. Stanovanja so prodajali v času, ko so cene kvadratnega metra v Ljubljani podirale rekorde. V istem času so se za več deset odstotkov podražile tudi cene gradbenih storitev. 

Koliko so v KD Group zaslužili s prodajo stanovanj, uradno ni znano. Podjetje Šumijev kvart je imelo med leti 2020 in 2023 skupaj za 52 milijonov evrov prihodkov. Leto 2023 je končalo z 2,5 milijona evrov dobička. Iz bilanc je razvidno, da se je podjetje s poplačilom kupnin za prodana stanovanja že istega leta povsem rešilo dolgov. Uspelo je povrniti za 48 milijonov evrov posojil, ki jih je najelo pri bankah in KD Group. 

Preberite še:
Revni milijonar, ki si je kupil tri ogromna stanovanja v luksuznem Šumiju

Denar končal pri KD Group, podizvajalci pa čakajo na plačila

Toda pozor: istega leta se je denar začel prelivati v nasprotno smer. V letu 2023 je namreč podjetje Šumijev kvart družbi KD Group, torej svojemu lastniku, odobrilo kar devet milijonov evrov visoko posojilo. To zapade leta 2026 in ni zavarovano. Obrestna mera je zelo ugodna za KD Group, saj je takšna kot pri povezanih osebah.

sumi, sumijev-kvart
Fotografije enega od stanovanj v Šumiju, ki se oddaja.
Nepremičnine.net

sumi, sumijev-kvart
/
Nepremičnine.net

sumi, sumijev-kvart
/
Nepremičnine.net

Zakaj so v KD Group potrebovali to posojilo, ni jasno. Praktično v istem času pa je začelo podjetje Šumijev kvart stiskati podizvajalce, ki so delali na projektu. V CGP so nam pojasnili, da je na objektu delalo 51 podizvajalcev, od tega jih je v celoti poplačanih le 17. "CGP je skoraj vsem plačal večino sredstev kljub temu, da tega denarja od investitorja ni prejel," so poudarili v gradbenem podjetju, ki ga vodi Martin Gosenca.

Na KD Group, ki ga vodi glavni izvršni direktor Gregor Sluga, smo zato v petek naslovili več vprašanj. Zanimalo nas je, ali in koliko dolgujejo podizvajalcem, koliko sporov so ti sprožili zaradi neporavnanih obveznosti, kolikšne pogodbene kazni so jim zaračunali in zakaj je prišlo do zamud pri projektu. 

"Stanovanjsko-poslovni objekt Šumi je bil uspešno dokončan, vsi prostori so bili predani kupcem, ki z njimi v celoti razpolagajo. Posameznih pogodbenih razmerji s kupci in izvajalci zaradi pogodbenih določil ne bomo podrobneje komentirali," so nam odgovorili v KD Group.

Preberite še:
To so kupci stanovanj v Schellenburgu, skoraj vsi brez kredita

16 stanovanj v roke vodilnih v KD Group

Pogodba s CGP kot izvajalcem gradbenih in obrtniških del naj bi bila vredna 50 milijonov evrov. Toliko denarja bi moralo podjetje Šumijev kvart plačati novomeškemu gradbincu, ki bi s tem denarjem poravnal račune svojih podizvajalcev. Toda v CGP so po naših podatkih ostali brez skoraj tretjine pogodbenega zneska. 

kd_group1
Osebe, ki so povezane s skupino KD Group kot investitorjem, so kupile kar 16 od 95 stanovanj.
KD Group

Podjetje Šumijev kvart je tako gradbincu naročilo za kar štiri milijone evrov dodatnih del, ki jih ni plačalo. Šlo je za predelave kopalnic in drugih prostorov v 62 stanovanjih. "Investitor je dopustil neomejene spremembe, ki so se dogajale praktično do primopredaje stanovanj. Podjetje Šumijev kvart bi zadnje spremembe na željo kupcev moral sporočiti do septembra 2021. Te roke je zamudil za 22 mesecev, v tem obdobju je bilo naročenih 800 sprememb," so pojasnili v CGP. 

Zaradi teh naročil je prišlo do zamude pri primopredaji stanovanj. Podjetje Šumijev kvart je zato moralo lastnikom plačati odškodnino. Po naših podatkih so osebe, ki so upravljavsko ali lastniško povezane s to skupino, kupile 16 od 95 stanovanj. Med njimi so Aleksander Sekavčnik, Katarina Valentinčič IsteničTomaž Butina ... Koliko teh je prejelo odškodnino za zamude, uradno ni mogoče izvedeti. Prav tako ne, koliko so plačali za stanovanja. 

Ali v KD Group namerno praznijo podjetje, ki je gradilo Šumi? 

Bistvo: celoten strošek odškodnin za zamude pri primopredaji stanovanj so v Šumijevem kvartu prevalili na CGP oziroma druge podizvajalce. Novomeškemu gradbincu so zato obračunali kar za osem milijonov evrov pogodbenih kazni. V CGP so pri projektu Šumi ostali brez 12 milijonov evrov. To je znesek, enak dvema tretjinama njihovega dobička iz leta 2023. 

Poslovanje podjetja Šumijev kvart

Screenshot 2025-01-26 at 23.30.18
/
Ebonitete.si

K temu gre prišteti še za več kot štiri milijone evrov "zadržanih plačil obveznosti iz naslova gradnje objekta Šumi", ki jih je konec leta 2023 imelo podjetje Šumijev kvart. Tega denarja danes nima več. Praktično vsa sredstva, ki jih je imelo na voljo po prodaji stanovanj, je namreč prenakazalo družbi KD Group. 

Konec istega leta je imelo tako podjetje Šumijev kvart po podatkih EBONITETE.SI za 1,4 milijona evrov kratkoročnih poslovnih terjatev, na bančnem računu pa le 1,7 milijona evrov. To pomeni, da niso imeli dovolj denarja za poplačilo "zadržanih sredstev" CGP, kaj šele za plačilo dodatnih del. Še več, če bi v podjetju Šumijev kvart v celoti priznali, da novomeškemu gradbincu dolgujejo 15 milijonov evrov, bi projekt pod črto ustvaril izgubo.