Včeraj smo na necenzurirano.si razkrili, da v UKC Ljubljana preiskujejo več poslov servisiranja medicinske opreme, ki jo je največji bolnišnici v državi dobavilo podjetje Medicoengineering. Zaradi sumov nepravilnosti je že pred dnevi prišlo do zamenjave vodje službe za vzdrževanje medicinske opreme. Sporno naj bi bilo tudi servisiranje operacijskih miz, zaradi katerih je na UKC Ljubljana v zadnjih 20 letih izbruhnilo več afer.
Podjetje Medicoengineering je eden največjih in najvplivnejših domačih dobaviteljev medicinske opreme. Njegova lastnika sta Tanja Frantar Zabret in njen soprog Igor Zabret, ki sta v širši javnosti znana tudi po luksuzni graščini v naselju Rudnik pri Radomljah, v bližini golf igrišča in arboretuma Volčji potok. Ta je pred dobrim letom dni zrasla na velikem posestvu, obdanem s travniki in gozdom.
Danes razkrivamo, da je to posestvo pred tedni dobilo novega lastnika. To je postalo podjetje Burjaplast, ki je v lasti Draga Burje, ukvarja pa se s predelavo plastičnih mas.
Koliko denarja bosta prejela zakonca Zabret? In kaj je nenavadnega pri enem največjih nepremičninskih poslov v letošnjem letu?
Preberite še:
Nov sum korupcije v UKC Ljubljana: preplačevali servise podjetju Medicoengineering
Novi kupec je dolgoletni najemnik zakoncev Zabret
Luksuzno graščino z bazenom, ki ima več kot 1.000 kvadratnih metrov površine, sta zakonca Zabret začela graditi leta 2021. Takrat sta javnosti pojasnjevala, da ne gre za njuno novo domovanje, temveč da gradita "hišo za tuje kupce". "Nepremičnina je prodana," je takrat Tanja Frantar Zabret zagotovila za tednik Reporter.
Toda že nekaj mesecev zatem sta se zakonca Zabret odločila gradbeni objekt prenesti nase. Odkupila sta ga od podjetja Global Med. Na njem pa so ostale vse druge nepremičnine, torej okoliške parcele. Te so zdaj, po treh letih od začetka gradnje, dobile novega lastnika. Toda to niso bili "tuji kupci", o katerih je govorila Tanja Frantar Zabret, ampak njuni stari znanci.
Podjetje Global Med je namreč hkrati tudi lastnik poslovne stavbe v Domžalah, kjer že od leta 2016 deluje Burjaplast. Pri tem naj bi mu šla zakonca Zabret precej na roko tudi glede končne cene. Po naših informacijah je ta po prvotnem dogovoru znašala okrog 2,8 milijona evrov. Dejanska kupnina, ki so jo plačali v Burjaplastu, pa naj bi bila pol milijona evrov nižja, torej okrog 2,3 milijona evrov. Pojasnila zakoncev Zabret bomo objavili, ko jih bomo prejeli.
"Nismo kupec graščine, ampak samo poslovne stavbe, ki je v lasti podjetja," so nam po objavi članka pojasnili v podjetju Burjaplast. Kot so zagotovili, zakonca Zabret pred prodajo nista mogla nase prenesti preostalih nepremičnin.
Preberite še:
Nova afera na UKC: to je podjetje, ki naj bi mu prilagodili razpis
Navidezno prodala posestvo, saj bosta v graščini še naprej živela?
Tudi sicer gre že na prvi pogled za nenavaden posel. Že od podpisu pogodbe o prodaji sta namreč zakonca Zabret na nepremičnini vknjižila pravico do "brezplačnega dosmrtnega užitka". To pomeni, da jima je novi lastnik dal soglasje za njeno uporabo, dokler bosta to sama želela in to brezplačno.
Gre za tehniko, s katero se obtoženi in kazensko ovadeni menedžerji radi odločajo zavarovati premoženje pred pravnimi zahtevki ali upniki. V takšnim primerih nepremičnine običajno podarijo ali prepišejo na družinske člane, nanje pa vpišejo doživljenjsko služnost. S tem preprečijo, da bi jih ali država ali kdo od upnikov zasegel.
Iz zemljiške knjige je razvidno, da je do vknjižbe dosmrtnega užitka prišlo tudi na podlagi "predpogodbe za nakup nepremičnin". To nakazuje, da bi lahko podjetje Burjaplast posestvo že kmalu preprodalo naprej.
Do leta 2021, ko se je začela gradnja, je imelo podjetje Burjaplast nekaj sto tisoč evrov letnega dobička. Da je sploh lahko kupilo Global Med, je moralo prodati eno od naložb, natančneje hčerinsko podjetje Rotometal, ki ga je v bilancah vrednotilo na 1,4 milijona evrov. Zakonca Zabret sta sicer v graščini stalno prijavljena od začetka lanskega leta.
Preberite še:
Sumi korupcije v UKC Ljubljana: uslužbenca prijavili policiji
Zakaj je pisanje o graščini v javnem interesu
Zakaj je pomembno vprašanje, kdo je lastnik novega domovanja zakoncev Zabret v naselju Rudnik pri Radomljah in kaj se dogaja z njegovim lastništvom? Ker Medicoengineering veliko večino prihodkov ustvarja s posli za javne zdravstvene ustanove, lani pa je doseglo rekordne rezultate: več kot 21 milijonov evrov prihodkov in skoraj milijon evrov čistega dobička.
Poslovni rezultati Medicoengineeringa
Povsem mogoče je torej domnevati, da denar za graščino izvira iz javnega zdravstva, kjer podjetje Medicoengineering v zadnjih letih sodeluje tudi pri večini velikih investicij. Od leta 2020 je od ministrstva za zdravje samo ali s partnerji prejelo za več kot 50 milijonov evrov poslov pri gradnji in opremljanju novih zmogljivosti v bolnišnicah. Zgolj v zadnjih treh letih pa so javni naročniki podjetju Medicoengineering po podatkih EBONITETE.SI nakazali že več kot 30 milijonov evrov, daleč največ urad za investicije, ki deluje pod okriljem ministrstva.
Pri poslih na javnih naročilih so se pojavljali tudi sumi nepravilnosti. Igor Zabret je marca letos priznal krivdo v zadevi smejalni plin. Spomnimo, gre za smrti pacientov v bolnišnici Šempeter pri Gorici zaradi napačne napeljave medicinskih plinov. Sodišče je Zabreta, ki je bil leta 2015 odgovoren za vodenje gradbenih del v urgentnem bloku, obsodilo na dve leti zapora, kazen bo lahko odslužil s 1.460 urami dela v splošno korist. Trem bolnišnicam je doniral 113.200 evrov. Umaknil se je tudi s položaja direktorja Medicoengineeringa.