Obsojen nekdanji šef slabe banke. Državi mora vrniti skoraj 300 tisoč evrov.

Lars Nyberg, nekdanji prvi mož upravnega odbora Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), bolj znane kot slabe banke, je bil obsojen zaradi zlorabe položaja. Kakšno kazen je dobil? In koliko denarja bo moral vrniti državi?

Avtor: Primož Cirman / Tomaž Modic
četrtek, 10. 4. 2025, 05:55


Lars Nyberg
Sodišče je obsodilo nekdanjega šefa DUTB Larsa Nyberga (na fotografiji).
Arsen Perić/M24

Preiskave in sodni procesi proti bivšim vodilnim v zdaj že nekdanji Družbi za upravljanje terjatev (DUTB), bolj znani kot slabi banki, so konec marca dobili prvi epilog. 

Okrožno sodišče v Ljubljani je namreč Larsa Nyberga, enega od treh članov ekipe Skandinavcev, ki je leta 2013 prevzela vodenje slabe banke, obsodilo storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti. 

Kot so danes potrdili na sodišču, je bila Nybergu izrečena pogojna obsodba dveh let zapora s preizkusno dobo treh let. Dobil je tudi 10.000 evrov kazni. Poleg tega bo moral državi plačati okoli 270 tisoč evrov protipravno pridobljene premoženjske koristi.

Zakaj je bil torej obsojen nekdanji prvi mož slabe banke?

Preberite še:
Kaj ima naša slaba banka z največjim pranjem denarja v zgodovini

Vse afere slovenske slabe banke 

81-letni švedski državljan se je na zatožni klopi znašel, ker je DUTB v letih 2014 in 2015 svojim direktorjem izplačala za skupaj 348 tisoč evrov plač, ne da bi za to imela pravno podlago. Največji del tega denarja je šel za prejemke nekdanjega glavnega izvršnega direktorja DUTB Torbjörna Manssona, ki je zaradi domnevno spornih svetovalnih pogodb še vedno v sodni preiskavi. 

Kot so pojasnili na specializiranem državnem tožilstvu, so Nybergu očitali dve zadevi:

- protipravno izplačevanje potnih stroškov glavnemu izvršnemu direktorju DUTB v letih 2014 in 2015 ter

- sklenitev aneksa k pogodbi o zaposlitvi glavnega izvršnega direktorja DUTB v letu 2015. Na podlagi tega je bil variabilni del njegove plače spremenjen v fiksnega. "S tem pa se je izognil pogoju pridobitve razrešnice s strani vlade," so povedali na tožilstvu.

Lars Nyberg je bil vodja ekipe Švedov, ki jo je druga vlada Janeza Janše v začetku leta 2013 izbrala za zagon in vodenje DUTB, bolj znane kot slabe banke. Ta je z visokimi popusti prevzela za skoraj tri milijarde evrov premoženja štirih slovenskih bank (NLB, Nova KBM, Abanka, Banka Celje). Nato je država vanjo vplačala še dvesto milijonov evrov kapitala.

mansson_bobo_09.12.14
Nekdanji glavni izvršni direktor DUTB Torbjörn Mansson.
Bobo

Slaba banka je tako čez noč postala pomembna upnica in solastnica nekaterih najbolj znanih slovenskih podjetij – s tem pa tudi ključni igralec v tretjem valu slovenske privatizacije, ki se je začel leta 2014. Njeno delovanje so zaznamovale številne afere.

Prva je izbruhnila že spomladi 2015, ko je Bank of America Merrill Lynch od slabe banke po zelo ugodni ceni kupila paket terjatev do ACH, Proteja, Elana, Adrie Airways in Polzele. Le nekaj mesecev pozneje so jih Američani preprodali naprej. Zgolj s preprodajo terjatev do ACH so v tem času ustvarili približno 20 milijonov evrov dobička. 

Preberite še:
Nekdanji šef DUTB v preiskavi, Romana Tomc ga daje za zgled

Še ena preiskava zaradi spornih svetovalnih pogodb 

Prav Nyberg je veljal za ključni člen v navezi med DUTB in Američani. Naklonjen je bil tudi ideji, da bi ti sodelovali pri morebitni privatizaciji DUTB. 

Švedska privatizacijska ekipa je oko vrgla tudi na Savo, največjo domačo turistično skupino. Spomladi 2015 je slaba banka zasegla hotele v lasti Save in Istrabenza, nato pa zanje začela iskati kupce. Toda načrte ji je preprečilo sodišče, ki je odločilo, da mora hotele vrniti Savi. Takrat se je Nyberg na predsednika vlade Mira Cerarja obrnil z javnim pismom, v katerem je zapisal, da je "v primeru Sava čutiti smrad po korupciji na vsakem koraku". 

lifeclass PR
Švedska privatizacijska ekipa je oko vrgla tudi na Savo, največjo domačo turistično skupino. Skušala ji je zaseči hotele.
Promocijsko gradivo

V istem času so sedež slabe banke obiskali kriminalisti. Razlog: sumi kaznivih dejanj pri sklepanju donosnih svetovalnih pogodb s prijateljskimi svetovalnimi podjetji, ki so bila povezana s Skandinavci. Sporne posle na DUTB, pomanjkljive specifikacije opravljenih del, dvojna plačila za iste storitve in sume fiktivnih računov je policiji prijavilo računsko sodišče. 

Preberite še:
Ali je ustavno sodišče rešilo poslanca Širclja? Ali pa so policisti zbrali dovolj dokazov?

Kje zdaj dela bivši prvi operativec DUTB

Nato je sledilo še razkritje astronomskih prejemkov vodilnih v DUTB. Upravni odbor, ki ga je vodil Nyberg, je namreč Manssonu tik pred zamenjavo večine članov mesečno plačo zvišal kar za 80 odstotkov – na skoraj 37 tisoč evrov bruto. Pri tem je vsaj dvakrat uporabil obvod okrog tako imenovanega Lahovnikovega zakona, ki je omejeval višino plač v državnih podjetjih. 

Jeseni 2015 je Cerarjeva vlada razrešila Nyberga in odpoklicala Manssona. To je storila v času, ko se je tedanji minister za finance Dušan Mramor službeno mudil v Južni Ameriki. 

andrej sircelj pl
Pri novačenju Švedov je sodeloval takratni državni sekretar na ministrstvu za finance Andrej Šircelj (na fotografiji).
Primož Lavre

Nyberg je za svojo zamenjavo okrivil lobije. Pet let pozneje je sodišče uvedlo sodno preiskavo proti Manssonu, ki je danes izvršni direktor v švedski izpostavi svetovalne družbe Alvarez & Marsal. Ta je v Sloveniji najbolj znana po tem, da je leta 2015 od finančno obubožanega Cimosa za svetovanje pri neuspešnem prestrukturiranje zahtevala pet milijonov evrov nagrade. Takrat je bila največja upnica Cimosa prav DUTB.

Kako je Nyberga hvalila Romana Tomc

Čeprav je bil Nyberg v upravni odbor slabe banke uradno imenovan v kvoti Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD), je v Sloveniji ves čas užival močno podporo SDS. To je bilo najbolj vidno na sejah parlamentarnih delovnih teles, ki so obravnavala delo DUTB.

Pri novačenju Švedov je sodeloval takratni državni sekretar na ministrstvu za finance Andrej Šircelj, ki se je zaradi sumov korupcijskih kaznivih dejanj pri ustanavljanju DUTB znašel pod drobnogledom kriminalistov. Pozneje ga ni bilo med osumljenimi. Še prej je ustavno sodišče kriminalistom preprečilo pregled strežnikov z elektronsko pošto poslancev SDS.

Nybergovo ime se je v eter slovenske politike za kratek čas vrnilo februarja 2022. Takrat je Savo želel kupiti Istvan Tiborcsz, zet predsednika madžarske vlade Viktorja Orbana. Ko je evropska poslanka SDS Romana Tomc številna opozorila pred razprodajo hotelov označila za "skrajni populizem", se je pri tem sklicevala tudi na Nybergove navedbe iz pisma Cerarju.